mehmet yuva3

Şam Yarmuk kampının evrimi...

Şam’a, yıllar önce doğduğum 10 Nisan günü ve bir şafak vakti yanımda Amerikalı eşim ve kızımız giriş yaptık.

Suriye’de okumuş, doktor olmuş ve oradan evlenmiş rahmetli dostum Dr. Ali Dede’nin evinde bir müddet misafir olduk. Evi, Filistin mülteci kampı olduğunu öğreneceğim, çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Yarmuk Kampı’nın merkezindeydi. Rahmetli Dr. Ali kaldığı evin Türkiye Komünist Emek Partisi (TKEP) kurucu lideri Teslim Töre’ye ait olduğunu ve Suriye temsilcisi kuzeni tarafından kullanıldığını anlatmıştı. Suriye ama özellikle Suriye’deki Filistin örgütleri Türkiye’nin takriben bütün sol hareketleri liderlerine ev sahipliği yaptı.

İSTİSMAR EDILEN YARMUK!

Yarmuk ve çevresi kaderine terk edilmiş başka bir gezegen misaliydi. Filistin devriminin ve Filistin’e dönüş umutlarının suyu tükendikçe dinamik, devrimci, dönüşümcü ve umut veren her renk ve boydan Filistin örgütleri ihmalkâr, yolsuz, münafık ve Filistin davasından beslenen kenelere dönüştüler.

Filistin Yarmuk bölgesi devasa aç, umutsuz ve tehlikeli bir yabani ahtapota dönüştü. Bu ortam, hem “sol” örgütler hem de petro-dolar ile beslenen bol paralı bol silahlı tekfiri siyasi İslam hareketleri tarafından çok iyi istismar edildi.

Yarmuk mukimi Teslim Töre ve niceleri bugün, kurucuları oldukları partiler buharlaşınca, “devrimciliği” PKK-HDP baltasının sapına tutunarak sürdürüyor. Bunun adına da “sol güç birliği” veya “sol ittifak” diyorlar. AKP iktidarı boyunca büyütülen ABD’nin “solcu” müttefiki HDP’nin “ülkelerin ve devletlerin kuruluş felsefesini, stratejik tılsımları bile akıllı taktiklerle bozduğunu, tarih yazdığını” iddia etmektedirler.

FOTOŞOP SOLCULARININ SORUMLULUĞU!

Daha önce yıllarca yaşadıkları, ekmek yedikleri, varlıklarını borçlu oldukları Filistin Yarmuk Kampı halkı için bunların veya oy istedikleri HDP’nin bırakın “gerillasını” göndermeyi, yardım, dayanışma yürüyüşü veya gecesi düzenlediklerine şahit oldunuz mu? Filistin rüyası ve hülyası üzerinden Türkiye ve dünyada caka atan, Filistinli örgütlerin, Suriye devletinin koruma, para ve silah yardımlarıyla şişen bu eski solcu tüfekleri Suriye ve Yarmuk yanarken gagalarıyla ateşin sönmesi için su taşıdıklarına şahit oldunuz mu? “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Dört ülke tarafından işgal edilen Kürdistan özgürleşecek.

“Hani Irak, Suriye nerede?” diyen bayındır görünümlü fotoşop solcuların yanan Yarmuk’un bugünkü tablosunda sorumlulukları büyüktür.

Yarmuk kampı bugün IŞİD, el-Nusra ve türevlerinin cani ve harami cenabet ve necaset ayakları altında kahroluyorsa bunda kendilerini temsil etmekten aciz, dinleri imanları muktedir ve yükselen güce yalakalık ve yandaşlık yapan fotoşop solcuların günahı muazzamdır. Hiçbir süslü sözünüz ve sol soslu fiyakalı cümleleriniz boynunuzdaki bu günahı yıkayamaz. Yarmuk IŞİD ve El-Nusra’nın habis ayakları altında. Ve Yarmuk’ta IŞİD ya yok edilecek veya kamp ve çevresi bir bütün olarak haritadan silinecek. Ve bunu “hani nerede” dedikleri, tarih sahnesinde yok hükmünde görmek istedikleri Suriye başaracak.

Mehmet YUVA - 09 Nisan 2015 - Aydınlık

Son Yazılar