sinan guzeltan 

İstanbul’dan Terör Fetvası!

ABD’li Shabib Bolsen, İstanbul’dan yayın yapan İhvan’a yakın televizyon kanalları aracılığıyla

Kahire’deki yatırımcılara yönelik saldırıları kışkırttı. Sonrasında şiddet eylemleri gerçekleşti. SHABİB King Bolsen adlı ABD vatandaşının Mısır yönetimine yönelik İstanbul’dan yayın yapan televizyon kanalları ve internet sitelerinden yaptığı şiddet çağrıları Ankara ve Kahire arasında zaten soğuk olan ilişkilerin daha da gerilmesine neden oldu.

Bolsen’in karanlık geçmişi ise soru işaretleri uyandırıyor.

Asıl adı Shannon Moris. ABD doğumlu bir Katolik...

20’li yaşlarının başlarında İslam dinine geçtiği ve adını Shabib King Bolsen olarak değiştirdiği söyleniyor.

Denver’da bulunan Metropolitan State Universite’de başladığı siyaset bilimi eğitimini yarıda bıraktıktan sonra bir süre yerel gazetelerde çalıştı. Ailesi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli “The National” gazetesine yaptığı açıklamada, Bolsen’in daha sonra karısı ve çocuklarını alarak “ İslami Devletin Ütopyacısı” olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ne yerleştiğini ifade ediyor.

Dubai’ye yerleşen Bolsen’in ismi Alman işadamı Martin Herbert Steiner’in fuhuş nedeni ile öldürülmesine olayına da karıştı. Umman’a gitmek isterken yakalanan Bolsen, mahkemedeki ifadesinde, Steiner’i öldürdüğünü ve cesedini bir bavul içinde çöle bıraktığını kabul etti. Adam öldürmenin cezasının idam olduğu BAE’de, temyiz davaları sonucu 2013 yılında, maktulün ailesine para ödeyerek serbest kalan Bolsen’in 2013 yılının sonlarında İstanbul’a yerleştiği tahmin ediliyor.

Bolsen, Mısır’da Müslüman Kardeşler iktidarının 3 Temmuz Devrimi ile yıkılması sonrası Mısır yönetimine karşı şiddet çağrıları yapmaya başladı. Geçen hafta Mısır’ın Şarm El Şeyh şehrinde düzenlenen ekonomik zirve öncesi Mısır’da yabancı yatırımlara yönelik saldırılar artmış, Mısırlı uzmanlar saldırıların amacının yabancı yatırımcıları Mısır’dan kaçırmak ve düzenlenecek ekonomik zirveyi ertelemek olduğunu ifade etmişti.

Yabancı yatırımlara yönelik saldırılar başlamadan önce, Bolsen, İstanbul’dan yayın yapan İhvan’a yakın televizyon kanalları üzerinden, KFC fast-food zinciri, yabancı bankaların şubeleri, telefon şubelerine ve kolluk kuvvetlerine yönelik saldırı çağrısı yapmıştı.

Bolsen’in çağrısı sonrası Kahire’de yabancı yatırımlara yönelik saldırılar gerçekleştirilmiş ve sorumluluğu şimdiye kadar adı duyulmamış olan “Halkçı Direniş Hareketi” üstlenmişti.

Facebook ve twitter sayfaları yaklaşık 50 bin kişi tarafından takip edilen Bolsen, Kuran’dan alıntılar yaparak büyük şirketlerin iktidara getirdiğini iddia ettiği El-Sisi yönetimine karşı şiddet kullanımı çağrısı yapıyor.

New York Times’ın telefonla ulaştığı Bolsen, takipçilerini asla patlayıcı kullanmaya ve sivillerin zarar görebileceği saldırılara teşvik etmediğini ifade ederken, “Eğer birkaç kişinin ölmesi güvenlik güçlerinin elini zayıflatacaksa, bu bedel ödenmeli” ifadelerini kullanmaktan kaçınmadı.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Mısırlı kaynaklar, Bolsen’in istihbarat örgütleri ile çalışmasının olası olduğunda hemfikir... Son dönemde artan terör saldırılarının adı hiç duyulmamış örgütlerce üstlenilmesinin, İhvan’ın korku yaratmak üzere kullandığı bir taktik olduğu görüşü ise Mısırlı siyasi çevrelerce sıkça dillendiriliyor. Kahire ve İskenderiye’de düzenlenen son terör saldırılarını sol söyleme yakın isimler kullanan örgütlerin üstlenmesi, Mısır kamuoyunda soru işaretlerine neden olmuştu.

Sinan GÜZALTAN - 25 Mart 2015 - Aydınlık Kahire

Son Yazılar