hasan fehmi mavi stockholm

Vatan’ın önünde hiçbir güç duramayacak!

21 Mart Cumartesi günü İsveç’in başkenti Stockholm’de İşçi Eğitim Binası ABF’te Vatan

Partisi tanıtım toplantısı yapıldı. Aynı saatlerde aynı binada Türk ve Azerbaycan federasyonlarının Nevruz kutlamaları olmasına karşın toplantıya ilgi büyüktü.

Konuklar arasında Türkçe bilen bazı İranlıların da olması dikkat çekti.

20 yıl CHP’de çalıştıktan sonra Vatan Partisi’ne geçen ve son kurultayda Merkez Karar Kurulu’na seçilen Hasan Fehmi Mavi’nin konuşmacı olduğu “Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır” konulu Vatan Partisi’ni tanıtma toplantısı sonrasında 12 yeni üye Vatan Partisi’ne katıldı.

Pek çok kişi de katılma konusunu ciddi bir biçimde düşündüklerini söyledi. Bunlar arasında CHP’yi kıyasıya eleştirmekle birlikte parti içinde mücadele etme umutlarını yitirmeyenler çoğunluktaydı.

Cumhuriyet şehitlerimiz için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan toplantı öncesi Kurultay’dan görüntüler ve Genel Başkan Doğu Perinçek’in konuşmasından bölümler gösterildi. 1972 yılında Aydınlık hareketini ilk kez İsveç’e getiren ve toplantının sunuculuğunu yapan Aydınlık ve Ulusal Kanal Temsilcisi Abdullah Gürgün katılımcıların Nevruz Bayramlarını kutladı. 21 Mart’ın Balkanlar’dan Çin’e, Doğu Türkistan’a dek tüm Türk kavimlerinde kutlanan Nevruz’u kısaca anlattı.

Ergenekon’dan dağları yararak çıkan Türkler gibi İşçi Partisi önderlerinin de Ergenekon zindanlarının duvarlarını eriterek, kınlarından çıkan kılıçlar gibi yeniden vatan savunması mücadelesine atıldıklarına dikkat çekti.

ÖRGÜTLENELİM...

Gürgün, vatanseverlerin birleşe birleşe mücadele çatısını Vatan Partisi haline getirdiklerini ve artık mücadelenin tüm vatan sathında olduğu gibi yurtdışında da sürdüğünü açıkladı. 1993 yılında İsveç’in ilk İşçi Partisi Üyesi olarak partiyi temsil eden Ömer Bilginalp, bu 21 Mart’ın tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Vatan’ın mücadelesinin, Kuvayı Milliye’nin bir devamı olarak İsveç’te de çalışacağını, Türkiye’deki mücadeleye destek vereceklerini belirtti.

İsveç’te uzun süre ilticacı olarak yaşamış, sonra yurda dönerek İzmir’e yerleşmiş ve CHP’de çalışmaya başlamış olan Merkez Karar Kurulu Üyesi Hasan Fehmi Mavi, Vatan partisinin demokratik bir yapıya sahip olduğunu, partide hiziplere, grupçuluğa tepeden atamalara yer olmadığını, tabandan yukarı bir örgütlenmeye sahip olduğunu, emekçilere, kadın ve gençlere önem veren bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

“Biz, halkız, üretenleriz, köylüleriz, işçileriz, emekçileriz ve şimdiye kadar sömürülmüş olanlarız. Atatürk’ün gerçek ve devrimci partisiyiz. Bizde tepeden inmecilik yoktur. Vatan Partisi, Namık Kemallerin, Talat Paşaların, Nazım Hikmetlerin partisidir” dedi.

Mavi, CHP’nin emperyalizme karşı mücadele eden bir parti olmadığını, parti yönetiminin ahtapot gibi ele geçirildiğini, bir düzen partisi olduğunu, Atatürk’e ihanet ettiğini, parti içinde mücedele etmeye olanak kalmadığını belirtti. Toplantı sonunda partiye katılan üyelere rozetleri takıldı.

Aydınlık Stockholm - 24 Mart 2015

Son Yazılar