fikret akfirat

Paris’te MİT-PKK ortaklığı kuşkusu!

PKK, Paris’teki esrarengiz üç kadın cinayeti konusunda MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı

kollayan açıklamaları sürdürüyor. Örgüt, olayı çözecek soruları bir türlü yanıtlamıyor

PKK yöneticisi Cemil Bayık’ın Cumhuriyet’e verdiği röportajda, 9 Ocak 2013’te Fransa’nın başkenti Paris’te PKK’nın diplomasi üssü Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda Sakine Cansız ve 2 PKK’lı kadının öldürülmesiyle ilgili söyledikleri çok tartışılmadı. Bayık 14 Mart 2015 tarihli Cumhuriyet’te şunları söylemişti:  

“MİT, ‘Cinayet bizim tarafımızdan yapılmıştır, bunu inkâr etmiyoruz’ dedi. MİT içinde bazı kanatların olduğu ve onları yaptığı söylendi. Bizimle görüşenler olayın kendileri dışında olduğunu söyledi. Hakan Fidan öyle söyledi. Ama bize göre MİT bir bütün olarak o cinayetlerden haberdardır.”

Bayık’ın bu açıklaması üzerine, müzakere ortağı MİT’ten herhangi bir yalanlama gelmedi. Hükümet’ten de... Bayık’ın bu sözleri üzerine HDP’nin de bir açıklama yapması gerekir. Çünkü Selahattin Demirtaş’dan, Gültan Kışanak’a dönemin BDP/HDP yöneticileri Hakan Fidan’ı aklayan, MİT’in olayın dışında olduğunu iddia eden açıklamalar yaptılar. Aynı şekilde Abdullah Öcalan da konuyla ilgili benzer şekilde Hakan Fidan’ı koruyan sözler sarf etmişti.  

SAVUNMA ORTAK...

Cemil Bayık devamla şunları söylüyor:  

“Hakan Fidan ‘bizim resmi kâğıtlarımız kullanılmış’ dedi. ‘Kurum içerisinde kurum teknolojisiyle üretilmiş belgeler var’ dedi. MİT’in bunun dışında olduğunu inkâr etmedi ama dedi ki, ‘biz yapmadık. MİT’in içinde olan çeşitli kesimler yaptı. MİT içinde cemaatçiler, ulusalcılar var onlar yaptı’ dedi. O kesimleri kastetti. Ama bize göre hepsinin haberi var. Ömer Güney bir tetikçidir. Bu çok açık, o bir tetikçidir. Ve onun arkasında birçok güç var. O güçler bizim tarafımızdan az çok biliniyor ama o gerçeğin açığa çıkması mümkün değil. Her şey karartılmış durumda. Ama bizim açımızdan failler belli.”

Bayık’ın Fethullahçıların yanına şimdi bir de ulusalcıları katarak “Devlet içindeki bir kesim yaptı” iddiası aslında en başından Hakan Fidan’ın PKK’nın kulağına fısıldadığı şeydi. Nitekim bütün PKK yöneticileri bu teraneyi olayın olduğu ilk günden itibaren dile getiriyor. Örgüt’ün tepesindeki Murat Karayılan, Hakan Fidan’dan ön adıyla bahsederek, “Oslo görüşmelerini sızdıranlar, Hakan’ı köşeye sıkıştırmak için yapıyorlar” demişti. Yine, Ömer Güney’in MİT ile ilişkili olduğunu gösteren belge ve ses kaydı çıktıktan sonra da o dönem PKK yayın organlarında “Bunu Fethullahçılar sızdırdı. MİT’i ve Hakan Fidan’ı suçlamak istiyorlar, Ama biz yutmadık” mealinde yazılar yayınladılar.  

YANITSIZ SORULAR...

Türkiye Cumhuriyeti’nin milli istihbarat kuruluşunun başındaki kişinin, PKK’nın Kandil’deki en yetkili yöneticisiyle Teşkilat’ın, aynı zamanda Türkiye’nin iç meselelerine ilişkin görüş alışverişi yapmasını bir kenara bırakalım, Bayık’ın “Bizim açımızdan failler belli” demesi, meselenin bam teli.  

Öncelikle şunun altını çizelim: PKK, 2 yıldır kamuoyunun yanıt aradığı sorulara yanıt vermiyor. Tam tersine olayın üstünün sis perdesiyle örtülmesini sağlamaya çalışıyor. PKK yönetiminin, kamuoyu önünde topu Fransa’ya atarken, Fransa’daki örgüt militan ve sempatizanlarına “susun” talimatı verdiği, Savcılıkla işbirliği yapmayı yasakladığı biliniyor.  

Olayın faili olarak 2 yıldır tutuklu olan Ömer Güney’in, nasıl olup da PKK’nın Avrupa’da diplomasi komitesi denilen birimine yükseldiğini neden açıklamıyor PKK?

Ya da arkasından göstermelik şaşaalı ağıtlar yaktırdığı Sakine Cansız’ın ortadan kaybolan kişisel eşyalarından, bilgisayrından neden söz etmiyor?  

Yine bir başka soru, Ömer Güney’in suikastten önce basına yansıyan bilgilere göre kısa aralıklarla Türkiye’ye gelip görüştüğü kişilerin PKK ile herhangi bir bağlantısı var mıdır?  

Güney’in Türkiye üzerinden Kandil’e gittiği iddiası hakkında neden herhangi bir açıklama PKK taraından yapılmyor?

Daha önemlisi Ömer Güney’in avukatının “Cinayet talimatı örgüt içinden gelmiş olabilir” açıklamasıyla ilgili neden sus puslar?

Fikret AKFIRAT - 21 Mart 2015 - Aydınlık  

Son Yazılar