hasan fehmi mavi2

‘Vatan’ söz konusu ise gerisi ayrıntıdır!

CHP’den İstifa Ederek Vatan’a Katılan Hasan Fehmi MAVİ, Stockholm’de Konuşacak...

Mavi: Türkiye ile birlikte CHP’yi de emperyalistlerin pençesinden Vatan Partisi kurtaracaktır. Vatan, Atatürk’e ve 6 Ok’a sahip çıkıyor. Vatana millete sarılıyor. Amacı, sorunların çözümü.

VATAN Partisi İsveç’te de atağa kalkıyor. İlk adım olarak 21 Mart Cumartesi Günü saat 13.00’te başkent Stockholm’de Sveavägen 41 adresindeki İşçi Eğitim Merkezi ABF’te 4. katta Bränkyrkasalen isimli salonda “Vatan sözkonusu ise gerisi ayrıntıdır” konulu bir toplantı düzenleniyor.

Toplantıya yıllarca İsveç’te Stockholm’de yaşamış olan ve 20 yıldır üyesi bulunduğu CHP’den istifa ederek Vatan Partisi’ne katılan ve Merkez Karar Kurulu üyeliğine seçilen Hasan Fehmi Mavi konuşmacı olarak katılacak.

Toplantıda Vatan Partisi’nin tanıtımı yapılarak İsveç’te de örgütlenmenin önemi üzerinde ağırlıklı olarak durulacak.

Hasan Fehmi Mavi neden CHP’den istifa etti, Vatan Partisi’ne katılmak istedi. Mavi, Aydınlık Avrupa’nın sorularını içtenlikle yanıtladı.

Abdullah GÜRGÜN >>> Kendinizi tanıtır mısınız?

Hasan Fehmi MAVİ >>> 1945 yılında Afyon’un Şuhut ilçesinde doğdum 1960’lı yıllarda aktif olarak memur sendikal hareket içinde yer aldım. 12 Mart darbesiyle bir süre tutuklandım. Sırasıyla 1974 yılında Sağlık Memurları Derneği Genel Başkanlığına, 1975 yılında da Tüm Sağlık Personeli Derneği TÜS-DER’in Genel Başkanlığına getirildim. TÜS-DER, TÖB-DER’den sonra Türkiyenin en güçlü örgütüydü. Hekiminden hizmetlisine kadar sağlık emekçilerinin dörtte üçüne yakınını örgütlemişti.

Aynı zamanda POLDER başta olmak üzere diğer kamu emekçilerinin örgütlenmesine örnek ve destek olduk.

1976, 1977 ve 1978; 1 Mayıs mitiglerinin düzenleme komitelerinde yer aldım.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra partiler, sendikalar ve dernekler kapatıldı. Yöneticileri tutuklandı. Tutuklanmayanlar yurt dışına çıktı. Onlardan birisi de bendim. POLDER’liler tarafından 7 Eylül 1981 yılında yurt dışına çıkarıldım.

Bir süre Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun birçok ülkesinde bulunduktan sonra 1983 yılında İsveç’e geldim. Vatandaşlıktan çıkarılmıştım. 1991 yılına kadar ülkeme girme yasağı getirdikleri için İsveç vatandaşı olmak zorunda kaldım.

İsveç’te sağlık emekçisi olarak iş yaşamına girdim. Aynı zamanda İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonuna bağlı Haninge Türk Kültür Derneği’nde çalıştım. Bir süre sonra, İsveç’in Avrupa Birliğine girmesinin ardından birçok göçmen örgütü kapandığı gibi Haninge Derneği de kapandı. Bir süre sonra biz kendi gücümüze dayanarak yeniden Haninge Derneği’ni kurduk. 2003 yılına kadar bu derneğin başkanlığını yaptım.

Emekli olduktan sonra Türkiye’de kaldığım sürelerde TÜM SAĞ-DER’in Genel Başkanlığını da yaptım. Bu arada CHP’ye üye oldum. 2008 yılında oluşturulan CHP’de Emek Platformunun sözcülüğüne getirildim.

Yılda birkaç kez yurt dışına gidip geliyorum. Çünkü İkisi İsveç’te biri İsviçre’de üç çocuğum var. [Kızlarından Gazeteci Devrim Mavi bir süre Gudrun Schyman ile birlikte Feminist İnisiyatif (FI) Eşbaşkanlığı yapmıştı. AG]

15 Şubat 2015 tarihinde yapılan İşçi Partisi Olağanüstü Kurultayında Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu üyeliğine getirildim.

İşte böyle yaşamımın her anı örgütlü geçti... Örgüt varsa girdim çalıştım.Yoksa kendim kurdum ve çalıştım...

Abdullah GÜRGÜN >>> CHP’den istifa edip İşçi Partisi’ne geçtiniz. Bunuh nedeni nedir?

Hasan Fehmi MAVİ >>> Uzun yıllar CHP’yi emekçi halktan yana politikalar içine girmesi için “CHP’de Emek Platformu” olarak çok çalıştık. Ama yeminli Atatürk ve Altı Ok karşıtlarını; Kemalizm hattına çekemedik. Bir diğer deyişle partiyi içinden düzeltemedik.

Türkiye ile birlikte CHP’yi de emperyalist mahfillerin pençesinden Vatan Partisi kurtaracaktır. Çünkü Vatan Partisi, Atatürk’e ve Altı Ok’a sahip çıkıyor. Vatana Millete sarılıyor. Sorunlarını çözmeye şimdiden yöneliyor.

Abdullah GÜRGÜN >>> Gazetelerde değişik partilerden binlerce kişinin Vatan Partisi’ne geçtiğini okuyoruz. Yaşadığınız İzmir’de durum nasıl? Yeni üyeler hangi kesimlerden?

Hasan Fehmi MAVİ >>> İzmir’de de Vatan Partisi’ne büyük katılım var. Katılımların yüzde 60-70’i CHP’den. Diğerleri ise partisizlerle sağ partilerden oluyor.

Abdullah GÜRGÜN >>> Vatan Partisi ve ülke sorunlarındaki öncelikleri konusunda neler söylemek istersiniz?

Hasan Fehmi MAVİ >>> Vatan Partisi, salt İşçi Partisi’nin kurultayında yapılan isim değişikliği sonucu meydana gelmiş bir oluşum değil... Vatan Partisi’nin oluşumu için kurultay öncesi, bizim de içinde bulunduğumuz Halkçıların, Milliyetçilerin ve Sosyalistlerin katılımıyla önemli bir süreç yaşandı. Bu süreç Türkiye siyasi tarihi açısından önemli bir aşamadır.

Bu aşama; Türkiye’deki nesnel koşulların gelişimi sonucu oluşmuştur. Yani iradeci (volantarist) bir anlayış söz konusu değildir. Bu temelde Vatan Partisi, bir iktidar altenatifi olarak ortaya çıkmıştır.

Önceliklerimiz; sıcak para ekonomisine son verip üreten, karma ekonomiye geçmek. ABD ve AB emperyalizminin vatanımızı bölmesini önleyerek; Türk ve Kürt kardeşliğini ebedileştirmektir.

Yanı sıra, emperyalizmin işbirlikçileriyle; komşu ülkelerde Irak ve Suriye’de çıkardığı yangınları elbirliğiyle söndürerek: bölgemizde barışı sağlamak ve başta Türkiye, Suriye, Irak, İran ve Azarbaycan ile güçlerimizi birleştirmektir.

Bu ön hedefler doğrultusunda Vatan Partisi hızla örgütleniyor. İlk önemli gelişler, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerimizde görülüyor.

Aynı zamanda bu bölgeler solun güçlü olduğu bölgeler. İşçi ve emekçilerin harman olduğu bölgeler.

Abdullah GÜRGÜN >>> İsveç’teki konuşmanızda nelere önem vereceksiniz?

Hasan Fehmi MAVİ >>> Ülke içinde olduğu kadar yurtdışında da örgütlenmenin önemi büyük. Vatan Partisi’nin doğru tanıtılması, yurtdışında; bu arada İsveç’te örgütlenmenin önemi ağırlıklı olarak üzerinde duracağımız konulardır.

Kuşkusuz yurttaşların merak ettiği konulara değinerek sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Söyleşi : Abdullah GÜRGÜN - 17 Mart 2015 - Aydınlık Stockholm

*** *** ***

TOPLANTI TARİH: 21 Mart Cumartesi SAAT: 13.00 YER: Bränkyrkasalen, ABF, Sveavägen 41, Kat 4 T-Bana Hötorget ya da Rådmansgatan

PROGRAM: 13.00 Vatan Partisi Kurultayı’ndan video görüntüleri, Genel Başkan Doğu Perinçek’in konuşması 14.00 Vatan Partisi MKK Üyesi Hasan Fehmi Mavi’nin Konuşması 15.00 Soru-Yanıt 16.00 Kapanış

"VATAN SÖZKONUSU İSE GERİSİ AYRINTIDIR!"

Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk

"PAROLA: VATAN İŞARET: EMEK VE NAMUS!"

Son Yazılar