mehmet yuva3

İsrail Ürdün’de ABD Diyarbakır’da!

Ürdün’e sığınan ve berbat koşulların hâkim olduğu kamplarda yaşayan Suriyeli mültecilerin yaşadığı dram yürek dağlıyor.

Yoksulluk, umutsuzluk, hastalık ve uyuşturucunun yaygın olduğu bu kamplar dini-dar tüccarların iştahını kabartıyor. Genç kızlar, Körfez şeyhlerine “imam nikâhı” kılıfı altında, seks köleleri olarak satılıyor. Bir Anglo-ABD ürünü olan Ürdün Kralı, Suriye’nin yıkılması için topraklarında eğit-donat-yolla programını yıllardır yerine getiriyor. Suriye-Ürdün sınırı özellikle Suudi kökenli cani ve haramilerin geçiş güzergâhı. Ürdün istihbaratı, İngiltere ve ABD ile yürüttüğü gizli faaliyetlerine İsrail’in dâhil edilmesinden gocunmuyor. Annesi İngiliz olan Kral Abdullah, 1994’te İsrail ile kurulan resmi ilişkiler için, “Ürdün tarihinde yapılan en değerli iş”, İsrail için ise “En önemli bölgesel müttefik” diyor. El-Nusra örgütü dâhil, cinayet ve harami mensuplarına İsrail ile birlikte her türlü istihbari ve lojistik destek sağlıyor. Başkent Şam’ı yarım hilal gibi kuşatan Filistin (İsrail)- Ürdün- Suriye bölgesinde İsrail için yaratılmak istenen güvenlik kuşağı projelerinde aktif görev alıyor.

ÜRDÜN DE IŞİD’İN HAMİSİ...

Ürdün, IŞİD, El-Nusra ve türevlerine sağlanan yataklık, eğitim, istihbarat, donatım ve sevkıyat ilişkilerinin her boyutunda yer aldı. IŞİD tarafından demir kafes içinde üzerine benzin dökülerek yakılan genç pilot Ürdünlüydü. Batı’nın doğurduğu Ürdün, Batı’nın IŞİD’e sağladığı füzelerle pilotunu kaybetmişti. Ateş düştüğü yeri yakar misali pilot, ailesi ve sevenleri kirli bir savaşa kurban edilmişti. Ürdün’ün, pilotun yakılma olayından sonra, IŞİD’e karşı kükrediğine bakmayın. El-Kaide mensubu Iraklı kadın intihar bombacısı Sacide Rişavi ve Iraklı Ziyad Kerbuli’nin idam edilmesi IŞİD’e karşı mücadele kararlılığı değildir. Ürdün Krallığı’na karşı ülkede yükselen öfkenin gazını almak içindir. ABD’nin Suudi ve Katar hanedanlıkları gibi Ürdün’ü de IŞİD’e karşı hava operasyonlarına müttefik olarak dâhil etmesi, bu ülkelerin terör örgütleri ile yaşadıkları derin kirli ilişkileri örtbas etmeye hizmet ediyor.

İSRAİL’İN HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ!

26 Şubat tarihinde Ürdün Kralı, İsrail ile ortak tatlı su üretim antlaşması imzalıyor. Kızıldeniz’in İsrail-Ürdün noktası Akaba bölgesinin kuzeyinde deniz suyunu tatlı suya dönüştürecek büyük bir tesis kuruluyor. Bu tesisten elde edilecek su ile İsrail’in Arba bölgesinin su ihtiyacı karşılanacak. Ayrıca Kızıldeniz’den taşınacak su ile 200 km İsrail’in içinde yer alan Ölüdeniz’in “istikrar kazanması ve kurtarılması” sağlanacak. Her iki ülkenin yetkilileri, Dünya Bankası temsilcisi ve ABD Büyükelçilerinin huzurunda imzalanan anlaşma için İsrailli Bakan Sulfan Şalom, “Bu antlaşma ile 19.yy bunun hayalini kuran Theodore (Benjamin) Herzel’in rüyası gerçek oldu” demiştir. Herzel, 1897’de İsviçre’nin Basel kentinde toplanan Dünya Siyonist Kongresi’nin koordinatörü ve başkanıydı. Filistin’in Yahudileştirilmesi projesinin babası kabul edilir. Ürdün Kralı kendisini Peygamber soyundan Haşimi ve Ehl-i Beyt’i temsil eden merci olarak görür. Kur’an’da özel bir ayetle lanetlenen Ebu Leheb de Hz. Muhammed’in öz amcasıydı.

KÜRT DÜŞMANINDAN MEDET UMAN KÜRT!

Şam’ın güneyine kurulan İsrail için Ürdün hangi görevi yerine getiriyorsa, Şam’ın kuzeyi için tasarlanan İkinci İsrail projesi için de üstlendikleri görevi “ilericilik” ve “Kürt hakları” altında sunanlar da aynı amaca hizmet ediyor. ABD’nin Ankara Büyükelçisi John R. Bass, eşi Holly Holzer, Adana Konsolosu John Espinoza ve İkinci Konsolos James Michael Saxton, 8 Mart Kadınlar Günü’nde, Diyarbakır’a gitmiş. Büyükelçi Bass’a rehberliği HDP aday adayı Şeyhmus Diken yapmış. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu da Ortadoğu’daki gelişmelere dikkat çekerek, “Kürt kadını Şengal’de, Kobani’de IŞİD’in eline esir düşüp, köle pazarlarında satılıyorken, Türkiye’de kadın cinayetleri bu kadar artmışken sizin buraya yaptığınız ziyaret önemli. Ortadoğu’da Kürt toplumu ve Kürt kadını etkin oluyor. Uluslararası toplum ve güçler de bunu görüyor ve okuyorlar” demiş. Kadın, insan ve Kürt düşmanı emperyalizmin en etkin temsilcisine birileri utanmadan “Medet ya ABD” diyebiliyor. Çıplak Ürdün Kralı ne kadar Arap ise bunlar da o kadar Kürt’tür.

Not: Aydınlık gazetesi öncü emektarlarından sevgili kardeşimiz Mahmut Şen hakkın rahmetine kavuştu. Ailesi, dostları ve sevdiklerine sabır ve metanet diliyorum.

Mehmet YUVA - 11 Mart 215 - Aydınlık

Son Yazılar