mehmet turgut okyay

Türkler ve Kürtler, biz birlikte yaşamak zorundayız!

Küçücük bir çocuktum. Yemyeşil bir vadide, gümbür gümbür akan, berrak, buz gibi suların

bulunduğu bir kasabada yaşıyorum. Adıyaman’ın TUT ilçesi.

Bahar gelince, ovadaki Kürt Aşiretleri (Mehmanlı ve Köskanlı ) hayvanlarını otlatmak için kasabamızın kuzeyindeki Akdağ’ın zirvesine, yemyeşil otlakların bulunduğu yaylalara çıkardı. Çok iyi dostlarımız idi onlar. Her Cuma günü kasabaya inerler, hem ürettikleri yağı, peynir, çökelek ve yoğurtları pazara getirirler, hem de Cuma namazı kılarlardı. Çoğu zaman akşamdan geldikleri için onları evimizde yatılı misafir ederdik. Onlar geldiğinde ne kadar sevindiğimi de anlatamam.

adiyaman tut ilcesi

Çocuklar askere giderken birlikte uğurlar, birlikte ağlar, birlikte sevinirdik. Çocukların asker mektupları bizlere gelir, dağa bir giden olursa onlara gönderir, yoksa biz götürüp onlara misafir olur, geceyi o güzelim, buz gibi yaylalarda geçirirdik. Orada sabah kahvaltısının keyfine doyum olmazdı. Onlarla çok mutlu günlerimiz olur, acı ve tatlı günlerimizde yanlarımızda olurlar. Sevgiler ve acıları paylaşırdık. Kız alır, kız verirdik. Birlikte ne güzel düğünler yapar, halaylar çekerdik. Hiçbir şey bozamazdı mutluluğumuzu. Ben büyük bir içtenlikle inanıyorum ki, yine hiçbir şey bozamayacak birlikteliğimizi ve mutluluğumuzu. Doğanın ve genel dünya şartlarının bize dayattığı zorlukları ortaklaşa dayanışma ve çalışmayla birlikte çözeceğiz. Terörün birlikte üstesinden geleceğiz. Hiç kuşkunuz olmasın, çocuklarımız ölmeyecek, yine birlikte yaşayacak, yine birlikte mutlu olacaklar.

BİRLİKTE AŞ VE İŞ BULACAĞIZ...

Birlikte aş ve iş bulacağız, öncelikle geri kalmış bölgelerimizi birlikte kalkındıracağız. Herkes birbirinin özgürlüklerine saygılı olacak, onu geliştirmek için çalışacağız. Herkes kendi dilini konuşacak ve geliştirecek, özgürce ve sevgi ortamı içinde yaşayacaklar. Ayrılığın her iki tarafa da mutluluk getirmeyeceğini anlayacaklar. Hepimiz, insan olduğumuzu hiçbir zaman aklımızdan çıkartmayacağız.

Onlar bizim dostlarımız, aşımızı, işimizi, acılarımızı sevdiklerimizi paylaştığımız kardeşlerimiz. Birlikte yaşama arzumuz daha da güzelleşecek. Bireysel hak ve özgürlüklerimiz, demokrasimiz zenginleştirilecektir. Ağalık, beylik, şeyhlik düzenini birlikte yıkacağız.

Herkes milli gelirinden payına düşeni alacak, birlikte yaşam kalitemizi yükselteceğiz. Bakabileceğimiz kadar çocuklarımız olacak. Ortak geleceğimizi birlikte omuz omuza inşa edeceğiz.

Herkes, herşey mutlu olacak. Hiçbir ülkenin mutluluğumuzu bozmasına izin vermeyeceğiz. Bu mutluluklar ülkesini birlikte kuracağız. Birlikte yaşayacağız. Asla şüpheniz olmasın. Kürt ve Türk Siyam İkizleri gibidir.

Mehmet Turgut OKYAY - 06 Mart 2015 - Aydınlık

Son Yazılar