abd incirlik tadilat2

Amerikan Tesislerinde 80 Milyon Dolarlık Tadilat! ABD İncirlik’i bakıma aldı!

Eğit-Donat anlaşması Türkiye’yi telafisi mümkün olmayacak sonuçlara sürüklüyor.

İncirlik ve ABD tesislerindeki kapsamlı tadilat, üssün daha geniş kapsamlı kullanımını hedefliyor.

ABD ile Türkiye arasındaki Eğit- Donat anlaşmasının ardından Washington’un “IŞİD stratejisi” çerçevesinde İncirlik Üssü’nün kullanımı yönünde taleplerinin artabileceği değerlendiriliyor. ABD Başkanı Obama’nın 10 Eylül 2014’te açıkladığı “IŞİD stratejisi” kapsamında İncirlik ve Türkiye’deki diğer üslerin kullanımını talep ettiği biliniyor. Yandaş basına sızdırılan haberlerde, AKP Hükümeti’nin “Esad rejiminin hedef alınması ve Suriye içinde güvenli bölge kurulması” şartını Washington’un kabul etmemesi nedeniyle İncirlik’in kullanımına izin vermediği öne sürülüyor. Ancak Aydınlık’ın ulaştığı bir bilgi, Eğit-Donat konusunda olduğu gibi, İncirlik ve diğer üslerin kullanımı için perde arkasında gizli mutabakatın bulunduğu yönündeki kuşkuları artırdı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın 2015 yılı bütçe planlaması çerçevesinde, Türkiye’deki İncirlik Hava Üssü ve diğer ABD tesislerinde tadilatı içeren bir sözleşme 16 Eylül 2014’te açıklandı. Sözleşmeye göre Exelis Systems Corporation adlı firmanın yaklaşık 80 milyon dolar bedelle kazandığı ihale kapsamında, İncirlik Hava Üssü, İzmir Çiğli’deki Hava İstasyonu ve Etimesgut’taki Ankara Destek Tesisi’nin yanı sıra Türkiye’deki Amerikan askeri birimlerinin bağlı olduğu Savunma İşbirliği Ofisi (Office of Defense Cooperation- ODC) ile İspanya’daki Morón Hava Üssü’nde kapsamlı bir tadilat ve bakım/onarım çalışması yapılacak.

ASKERİ UZMANLAR: KAPSAM GENİŞ...

İşin bitim tarihi 8 Ocak 2016. Sözleşmede yapılacak işler şöyle tanımlanıyor:

“Program yönetimi, posta hizmetleri ve iletişim, güvenlik ve iş sağlığı/endüstriyel hijyen ve ambulans hizmetleri, mühendislik, kuvvet destek hizmetleri, lojistik destek, ABD Gümrük işlemleri, rezervasyon yardımı ofis işlemleri, yerel, ulusal bordro hizmetleri.”

Aydınlık’ın görüşlerine başvurduğu emekli bir havacı general, işin bedeli ve işin kapsamı dikkate alındığında, bu sözleşmenin “Türkiye’deki üs ve tesisler için yeni ve mevcuttan daha kapsamlı bir faaliyet için hazırlık” olarak yorumlanabileceğini belirtti.

MORON HAVA ÜSSÜ...

Sözleşme kapsamı içinde yer alan İzmir Hava İstasyonu Çiğli’de, Ankara Destek Tesisi de Etimesgut Havaalanı’nda bulunuyor. Yapılan ikili anlaşmalar uyarınca ABD’nin bu havaalanlarından belli ölçülerde yararlanması mümkün.

Türkiye’deki üs ve tesislerin yanı sıra sözleşmede adı geçen İspanya’daki Moron Hava Üssü de Türkiye’deki İncirlik’in bir benzeri... Moron Üssü, ABD’nin denizaşırı operasyonları için Atlantik’ten Avrupa’ya ve doğuya intikal üssü olarak niteleniyor.

İncirlik Hava Üssü resmi olarak Türkiye’ye ait, fakat 1955’ten bu yana ABD tarafından kullanılıyor. Şimdiki statüsü 1980 tarihli Savunma Ekonomik İşbirliği Anlaşması’na (SEİA) dayanıyor. İncirlik’in en geniş kapsamlı kullanımı 1991 yılındaki Körfez Savaşı’nın ardından oldu. Üs, 1997’ye kadar Çekiç Güç, 1997’den sonra da Kuzeyden Keşif Harekatı kapsamında başta ABD olmak üzere NATO ülkelerince kullanıldı. 1991-2003 arasındaki bu harekatların Irak’ın kuzeyinde ayrı bir Kürt devletçiği oluşturduğu biliniyor.

TÜRKİYE’DE OPERASYON KARARGAHI...

İncirlik şimdi de, ABD’nin “IŞİD stratejisi” için ana karargahlardan biri yapılmak isteniyor.

ABD’nin IŞİD stratejisi üç ayaktan oluşuyor:   

- ABD ve müttefiklerinin hava operasyonu,   

- Suriye ve Irak’ta başta PKK bağlantılı PYD ve peşmerge olmak üzere yerel güçlerin eğitilmesi ve donatılması,   

- IŞİD’e karşı mücadele bahanesiyle eğitilecek silahlı güçlerle kurtarılmış bölgeler oluşturmak.

Bu maddeler, ABD’nin stratejik hedefinin, “Suriye’yi bölmek ve Barzani devletçiğinin sınırlarını Suriye’nin kuzeyine doğru uzatmak” olduğunu ortaya koyuyor.

Eğit-Donat anlaşmasının ardından içine girilen yeni yönelim, perde gerisinde yapılan gizli anlaşmalarla, Türkiye’nin telafisi mümkün olmayacak sonuçlara doğru sürüklendiğini gösteriyor.

Fikret AKFIRAT - 25 Şubat 2015 - Aydınlık

Son Yazılar