sinan guzeltan

‘Türkiye - Suriye - İran İşbirliği IŞİD’i Bitirir’

Eski Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Aydınlık’a Konuştu:

Mısır eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Hassan, Türkiye’nin Suriye politikasındaki hatalara dikkat çekerken, Libya’daki IŞİD mevzileri temizlenene kadar operasyonların devam edeceğini ifade etti.

Mısır'ın tecrübeli diplomatlarından eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Rakha Ahmed Hassan’la Kahire’de Dışişleri Bakanlığı’ndaki ofisinde görüştük. Rakha Hassan, geçtiğimiz aylarda Kahire’de Suriye Yönetimi ve muhalefeti arasında diyalog kurulması amacı ile düzenlenen toplantıya ev sahipliği yapan The Egyptian Council For Foreign Affairs’ın da etkin üyelerinden.

Söyleşinin ilk bölümünde, Rakha Hassan’la başta Libya’daki iç karışıklık, Mısır’ın Suriye politikası ve IŞİD’i konuştuk.

misir eski disisleri bk yard hassan2

LİBYA’DAKİ TERÖRİSTLER ARAP DEĞİLLER...

Sinan GÜZALTAN >>> Libya’da 21 Mısır vatandaşının IŞID’e bağlı gruplarca infaz edilmesi sonrası, Mısır Hava Kuvvetleri, Libya’daki IŞID hedeflerini vurdu. Bu tip müdahalelerinin devamı gelecek mi?

Rakha Ahmed HASSAN >>> Mısır ordusunun yaptığını tanımlamak için müdahale yerine meşru müdafaa hakkının kullanılmasını tercih ederim. Libya’da infaz edilenler, Mısır vatandaşıydı.

Libya’da durum gerçekten kötü, merkezi bir hükümet yok ve karışıklık sürüyor.

Mısır Hava Kuvvetleri, Libya’nın meşru hükümetinin ve Libya ordusunun ve hatta bölgedeki aşiretlerin onayını alarak IŞİD hedeflerini bombaladı.

Bu saldırıyı yapanların Libya’lı olduklarını sanmıyorum. İnfaz videosunda İngilizce açıklama yapan teröristlerin İngilizce aksanları Araplarınkine benzemiyor. Büyük ihtimalle bölgenin dışındaki Müslüman ülkelerden veya Avrupa’dan gelmişler.

Bu bir başlangıç hamlesi ve devamı gelecek. Bu barbarları bölgeden atıncaya dek, savaşımız devam edecek.

ABD IŞİD’İN KURULUŞUNA GÖZ YUMDU...

Sinan GÜZALTAN >>> Bölgedeki terörist grupların başka devletler tarafından kullanıldığını düşünüyormusunuz?

Rakha Ahmed HASSAN >>> Bu grupların hepsinin kaynağı Sovyet/Afganistan savaşıdır. CİA, El Kaide ve Taliban’ı Sovyetlere karşı kullandı..

Sovyetler Afganistan’dan çıktıktan sonra ABD ülkeyi Taliban ve El Kaide’nin kontrolüne bırakma yolunu seçti. 2004’de bu gruplar, Zarkawi liderliğinde Bağdat’a yerleştiler.

IŞİD’i kuran Halefi Ebu Bekir Bağdadi ise Ürdün’de, ABD tarafından yetiştirildi. Irak ordusundan bu gruba katılımlar oldu ve bazı Arap ülkeleri ve Türkiye, Esad’a karşı bu grubu destekledi. ABD ise bölgeye istihbarat anlamında hâkim olmasına rağmen, IŞİD’in kuruluşuna göz yumdu.

40 ülkenin IŞİD’e karşı koalisyon oluşturmasına rağmen, bu grubu bölgeden atılamaması trajikomiktir. Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Ürdün arasındaki askeri bir işbirliği IŞİD’i 6 ay içinde darmadağın edecektir. Fakat bazı ülkeler hem IŞİD’e hem de Esad’a karşı ve bu durum ikililik yaratıyor.

SURİYE BAAS’I MİLLİ BİR KOALİSYONDUR!

Sinan GÜZALTAN >>> Sizce bu gruba karşı Esad yönetimi mi desteklenmeli?

Rakha Ahmed HASSAN >>> Suriye ve Irak ordusu işbirliği yapmalı ve Türkiye sınırlarında bu gruba karşı önlem almalı. Mısır olarak, Suriye Hükümeti’nin içinde olmadığı bir çözümün mümkün olmadığını ifade etmiştik. Suriye yönetimi, Baas partisi milli bir koalisyondur. İçinde Müslüman, Alevi, Hıristiyan Durzi, Türkmen ve Kürtleri barındırır.

Ayrıca, İran, Rusya ve Çin, Esad’ın arkasında mevzilenmiş durumda. Türkiye ve ABD’nin Suriye konusunda ki tutumları yanlıştı.

Bölgede ABD eski Dışişleri Bakanı Rice’ın “Creative Anarchy” adını verdiği, Somalileştirme olarak isimlendirebileceğimiz plan uygulanıyor.

Bildiğiniz gibi, Somali’de 20 yıldan beri merkezi bir hükümet yok. Suriye’de aynı şeyi deniyor olmaları muhtemel.

Sinan GÜZALTAN >>> Kara müdahalesi bir çözüm mü? ABD’den bu yönde açıklamalar geliyor?

Rakha Ahmed HASSAN >>> Sadece hava saldırıları ile bu grubu yok etmeniz mümkün değildir.

Karada adamlarınız bulunması şarttır. Şu anda sahada İranlı ve ABD’li uzmanlar var.

Türkiye ise IŞİD’e karşı mücadele etmeyi reddediyor.

Sinan GÜZALTAN >>> Ruslar, Suriye’de bir çözüm planı sundular. Bu bağlamda iki ayaklı görüşmeler gerçekleşti. İlk toplantı, sizinde üyesi olduğunuz “The Egyptian Council For Foreign Affairs”in ev sahipliği ile Kahire’de yapıldı. Ne sonuç aldınız?

Rakha Ahmed HASSAN >>> Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’nun başkanı, Türkiye’de ikamet eden Halid Hoca’da katıldı. Ulusal Muhalifler Cephesi, geçiş dönemine, yeni bir Anayasa ve yeni bir parlamentoya, yani rejimle işbirliğine hazır.

İlkbaharda, tarihi tam olarak belli olmasa bile başka bir toplantı daha düzenlenecek.

Rusya ve Mısır’ın, Suriye konusundaki politikasının örtüştüğünü söyleyebilirim.

YARIN: TÜRKİYE VE MISIR NASIL BARIŞIR?

Söyleşi : Sinan GÜZALTAN - 20 Şubat 2015 - Aydınlık Kahire

Son Yazılar