sinan guzeltan

Mısır, Işid’e Savaş Açtı...

Mısır ve Libya orduları IŞİD’e karşı büyük bir operasyon başlattı.

50’den fazla IŞİD militanı öldürüldü. Öldürülen 21 Mısırlı Hıristiyan için dünyanın çoğu ülkesi büyük tepki gösterdi.  

Geçtiğimiz günlerde Sina Yarımadası’nın kuzeyinde, IŞID’in üstlendiği saldırılarda 40’dan fazla askerini kaybeden Mısır dün de Libya’dan gelen haberle saldırdı. Aralık ayında Libya’da IŞID’e bağlı gruplarca kaçırıldıkları belirtilen 21 Mısır vatandaşının infaz görüntülerinin yayımlanması üzerine Mısır, Libya’daki IŞID hedeflerine hava saldırısı düzenledi.

isid katil surusu misir

MISIR VE LİBYA’DAN ORTAK OPERASYON...

Pazar günü yayımlanan infaz görüntüleri sonrası acil olarak toplanan Mısır Güvenlik Konseyi’nin Libya’daki IŞID hedeflerine saldırı kararı alması üzerine havalanan Mısır ve Libya Hava Kuvvetlerine ait uçakların düzenledikleri saldırılarda, 50’den fazla IŞID militanının öldürüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Öldürülen Mısır vatandaşlarının Kıpti Hristiyanlar olması nedeni ile Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi, Mısır’da bulunan Kıpti Ortodoks Kilisesine taziyelerini bildirdi.

IŞID’e bağlı Alhayat Media Center adlı televizyon tarafından yayımlanan görüntülerde, Mısır vatandaşlarını infaz etmeden önce İngilizce konuşan IŞID militanı “Haçlılar, güvenlik tek isteğiniz olacak, bize karşı birlik halinde savaşıyorsunuz biz de size karşı birlik halinde savaşacağız... Usame Bin Laden’i attığınız denizi, sizin kanlarınızla dolduracağız... Roma’yı fethedeceğiz” ifadeleri ile IŞID’e karşı savaşanlara tehditler savuruyor.

‘MİSİLLEME HAKKIMIZI SAKLI TUTUYORUZ’

Devlet Başkanı El Sisi ise saldırı sonrası yaptığı açıklamada “Kurbanların ailelerine Mısır Hükümeti olarak her türlü yardımda bulunacağız. Libya’da bulunan, Mısır vatandaşlarının ülkeye geri dönüşünü kolaylaştıracak güvenlik önlemleri alınması emrini verdim. Mısır olarak misilleme hakkımızı saklı tutuyoruz, uluslar arası toplumdan Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmelerini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Libya’da gerçekleşen infaz sonrası, Mısır ve Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı. Mısır vatandaşlarına taziyelerini ileten Fransa geçtiğimiz günlerde Mısır Hava Kuvvetlerine 24 adet Rafale savaş uçacağı satacağını açıklamıştı.

Öte yandan, Libya’da Mısır vatandaşlarına yönelik ikinci bir kaçırma haberi Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlandı.

DÜNYADAKİ YANKILAR...

İngiltere ise vahşi eylem sonrasında “Böylesine barbar eylemler, Libya ve bölgeye yönelik büyüyen terör tehdidiyle mücadelede, ortaklarımızla birlikte çalışma kararlığımızı kuvvetlendiriyor. Birleşmiş Milletler’in ulusal birlik hükümeti kurma ve krizi sonlandırma çalışmalarını destekliyoruz” açıklamasında bulundu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de mevkidaşına başsağlığı dileyenler arasındaydı.

Danimarka ve Libya saldırılarından sonra Amerikan kamuoyu geçtiğimiz hafta Obama’nın kongreden talep ettiği IŞİD’e karşı kara operasyonlarını da kapsayan yetkiyi daha detaylı biçimde konuşmaya başladı. ABD eski Savunma Bakanı David Panetta CNN’ e bağlanarak IŞİD’in ulusal güvenliğe en büyük tehlike olduğunu, Obama’nın hatalarından öğrendiğini belirtti. Panetta Obama’nın taleplerini desteklediğini, yasa ile Amerika’nın teröre karşı sahada hareket kabileyetinin esnekleşeceğini ekledi.

*** *** ***

misir eski disisleri bk yard raka ahmed hassan

MISIR ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANI YARDIMCISI RAKA AHMED HASSAN AYDINLIK’A KONUŞTU:

‘Eski ABD Dışişleri Bakanı Rice’in projesi uygulanıyor’

AYDINLIK gazetesi olarak, Libya’da, IŞID’e bağlı gruplarca Mısır vatandaşlarının katledilmesi konusunda Mısır eski Dışişleri Bakanı Yardımcısı Raka Ahmed Hassan’ın görüşlerine başvurduk. Hassan şu an Mısır Dış İlişkiler Konseyi (The Egyptian Council For Foreign Affairs) adlı kuruluşun üyesi. Kuruluş, Mısır Devleti ile bir arada çalışıyor ve daha önceden Suriyeli muhaliflerin, Rusya’nın önerisi ile Mısır’da toplanmasını da organize ederek adından söz ettirmişti. İşte Raka Ahmed Hassan’a sorularımız ve yanıtları:

AYDINLIK >>>  Libya’da Mısır vatandaşlarına karşı yapılan saldırının arkasında yatan gerçek nedir?

RAKA AHMED HASSAN >>> Öncelikle, bu yapılan bir katliamdır. Müslüman, Hristiyan, Ürdünlü veya Japon inançlı insanları katlediyorlar. IŞID, Ensar El Beyt veya El Kaide adı ne olursa olsun hepsi aynı siyasi ideolojik temelden geliyor.

Bildiğiniz gibi Libya’da 650 bine yakın Mısırlı çalışıyor. Bu tip saldırılarla Mısırlıların ülkeyi terk etmelerini sağlamak istiyorlar ve hem Libya’yı hem de Mısır’ı ekonomik olarak zayıflatmayı amaçlıyorlar.

‘TÜRKİYE-SURİYE SINIRI GİBİ...’

AYDINLIK >>> Önce Sina Yarımadası şimdi Libya, sizce bu saldırıları düzenleyenler koordine bir biçimde mi hareket ediyor?

RAKA AHMED HASSAN >>> Sina’daki saldırıyı düzenleyenler, Libya’daki infaz, Nijerya’da Boko Haram ve tabiî ki El Kaide, koordine bir biçimde hareket etmeleri olasılık dâhilinde.

AYDINLIK >>> Sizce bu saldırıların arkasında Mısır veya Libya’ya düşman yabancı devletler var mı?

Bu tip terörist örgütlerin hepsinin ana kaynağı, ABD’nin Afganistan’da izlediği siyasettir...

Halen bu yanlış siyasetin sonuçları ile uğraşıyoruz.

Bu terör örgütlerinin, devlet desteği olmadan sınırları geçmesi, istihbarat sahibi olması, silahlanması mümkün değil. Başka ülkelerin istihbarat örgütlerinden destek aldıkları açık, profesyonel bir biçimde hareket ediyorlar. Libya ve Mısır sınırı, Türkiye ve Suriye sınırına benzerlikler taşıyor.

AYDINLIK >>> Bu tür saldırılarla amaçlanan nedir?

RAKA AHMED HASSAN >>> Condoleezza Rice’in “Creative Anarchy” yani Yaratıcı Anarşi adlı projesidir uygulanmakta olan. Somalileştirme de diyebiliriz. Bölge ülkelerinde kaos tırmandırılarak devletler zayıflatılıyor, kaos sonrası kazanan kuvvet ABD’nin planlarına uygunsa destekleniyor aksi takdirde tekrar provokasyonlara başvuruluyor. Dün ve bugün Irak’ta yaşanan budur. Keza Albay Kaddafi’ye karşı aynı politikayı uyguladılar, bugünkü Libya’nın haline bakın, eskisinden daha mı iyi? Önümüzdeki günlerde toplanacak olan Arap Birliği terörle ortak mücadele konusunda adımlar atmalıdır.

Sinan GÜZALTAN - 17 Şubat 2015 - Aydınlık Kahire

Son Yazılar