putin prosenko merkel hollande minsk anlasmasi2 

ABD, Minsk Anlaşması’nı bozmak için devrede...

Kiev yönetimi, Doğu Ukraynalı temsilciler, Rusya ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı

(AGİT) arasında, 12 Şubat günü Minsk’te ateşkes anlaşması imzalandı. Ancak gazetemize konuşan kaynaklar Washington’un anlaşmayı bozmak için her türlü yasadışı yolu ve operasyonu göze aldığını belirtiyor.

Ukrayna yönetimi ve Donbasslı temsilcilerin Minsk’te imzaladığı ateşkes anlaşması, 15 Şubat’tan (bugünden) itibaren uygulanmaya başlanacak. Ancak kritik süreç öncesi her iki taraftan gelen açıklamalar ve gazetemize konuşan Ukraynalı kaynaklar, Washington’un boş durmadığını ve yeni kışkırtmalarla ateşkesin pamuk ipliğine bağlı olduğunu vurguluyor.

Rusya, Fransa ve Almanya’nın yoğun çabalarıyla 12 Şubat günü Beyaz Rusya’nın (Belarus) başkenti Minsk’te imzalanan ateşkesin Washington’dan gelen büyük baskılar nedeniyle tehlikeye girdiği belirtiliyor. Minsk’teki barış zirvesine de katılan kaynaklarımız, ABD’nin ne pahasına olursa olsun, -operasyonel silahlı kuvvetler dahi kullanarak- Rusya-Fransa-Almanya yakınlaşmasını ve Avrupa’da savaşı engelleme çabalarını büyük oranda baltaladığını anlattılar.

Tehdit altında olmaları nedeniyle isimlerini açıklamak istemeyen Ukraynalı kaynaklarımız, 15 Şubat yerel saatle 00.00 itibariyle başlaması planlanan ateşkesin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’ya rağmen uygulanamayacağını belirttiler.

DONBASS: ATEŞKESE UYACAĞIZ...

Bu arada, Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Savunma Bakanlığı Yetkilisi Eduard Basurin, imzalanan ateşkes anlaşmasına 15 Şubat’tan itibaren milis güçleri olarak tamamen uyacaklarını açıkladı. Ancak Minsk’teki zirveyi de yerinde takip eden Ukraynalı kaynaklarımız, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin 5 Şubat’ta apar topar Kiev’e uçtuğunu ve buradaki görüşmelerde yaşanan ayrıntıları hatırlattı. Kerry’nin burada, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’u ve Yahudi “savaş ağası” milyarder Ihor Kolomoyskyi’nin desteklediği Kiev yönetimindeki Neo Nazi milletvekillerini yanına alarak, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’yu son bir kez daha “ikna etmeye” çalıştığını belirtti.

Kaynaklarımızdan bir tanesi, Kerry’nin Poroşenko’yu “ikna” ederken aslında “tehdit ettiğini” ve Rusya-Fransa-Almanya ile masaya oturmaması gerektiğini söylediğini, aksi takdirde hakkında büyük yolsuzluk dosyaları açılacağını ve tutuklanma ihtimali dahi olacağını belirttiğini aktardı.

Ukraynalı kaynaklarımız, ABD’nin Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinde savaşa ihtiyacı olduğu yönünde Poroşenko’yu uyardığını ve savaşın devamı için tüm fiili yetkileri Başbakan Yatsenyuk’a bırakması gerektiğini anlattılar. Şu an artık yabancı askerlerin de dahil olduğu Ukrayna ordusuna Poroşenko’nun söz geçiremeyeceğini belirten kaynaklarımız, tüm yetkilerin -Kerry’nin müdahalesi ile- Yatsenyuk’ta olduğunu söylediler.

'OBAMA SİLAH GÖNDERMEK ZORUNDA KALACAK'

Bu arada gelen bilgilere göre, Minsk’teki görüşmeler sırasında, Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk, Devlet Başkanı Poroşenko’yu ABD ve Avrupa’dan gelen yardımları iç etmekle ve zimmete para geçirmekle suçladı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry de Poroşenko’yu “yolsuzluklara bulaşmış adam” ilan etti ve “tarihin çöplüğüne” atılabileceğini söyledi.   

Yatsenyuk yönetiminin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın barış çabalarını dikkate almadan “zafere kadar” Donbass’taki savaşa devam edeceklerini belirtildi. Bu konuda Kerry’nin Kiev yönetimi ve Kolomoyskyi’nin Neo Nazi milletvekillerine her türlü askeri yardım yapılacağı yönünde söz verdiği söylendi. ABD Başkanı Obama’nın bağımsız bir şekilde bu silah yardımına karar vermeyeceği, Obama karşıtı cumhuriyetçilerin ağırlığındaki ABD Kongresi’nin “şahinlerin” baskısı ile Obama’yı silah göndermek zorunda bırakacağı belirtildi. Kaynaklarımız ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in 6-8 Şubat günlerinde gerçekleşen Münih Konferansı’nda benzer bir çerçevede konuştuğunu hatırlattı. Poroşenko’nun da bu çerçevede Minsk’teki barış anlaşmasını imzalayamadığını belirttiler.

'KIEV ANLAŞMAYA UYMAZSA...'

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Minsk müzakerecisi Denis Puşilin ise Kiev yönetiminin Minsk Anlaşması’na uymaması halinde milis güçlerin de planlarını değiştirmeye hazır olduğunu açıkladı. Puşilin, “Eğer Ukrayna anlaşmayı yerine getirmezse, o zaman duruma uygun çıkarımlar yapar, doğrudan eylem planını değiştiririz. Biz şu ana kadar Minsk’te imza attığımız maddelere uygun hareket ediyoruz. Bizim için önemli olan kendi eylemlerimizin sorumluluğudur. Ukrayna konusunda ise Avrupalı liderlerden garanti aldık. Kiev’in tutumu onların sorumluluk alanı altında” dedi.

Şafak TERZİ - 15 Şubat 2015 - Aydınlık

Son Yazılar