sinan guzeltan

Fransa devrime ihanetin bedelini ödüyor!

Robespierre Ve Paris Saldırısı...

“Bir siyaset insanının düşünebileceği en saçma fikir, bir halkın kendi kanun ve anayasal ilkelerini başka bir halka kabul ettirmesi için silahlı bir biçimde bu ülkenin topraklarına müdahale etmesinin yeterli olacağıdır. Hiç kimse silahlı misyonerleri sevmez, düşmanın topraklardan atılması, doğanın ve ihtiyatın bu tür bir işgale karşı halklara vereceği ilk tavsiye olacaktır” Maximilien Robespierre, 2 Ocak 1792

Sömürge ülkeleri kökenli Fransız vatandaşları tarafından gerçekleştirilen saldırılar, Avrupa’da ve ülkemizde “Çağdaş Batı Değerleri”ne vurulan bir darbe olarak nitelendirildi.

“Çağdaş Batı Değerleri”nin temelini oluşturan Fransız Devrimi’nin liderlerinden Maximilien Robespierre, 1792 tarihinde Jakobenler Kulübü’nde yaptığı konuşmada Fransa’nın Korsika, Saint Domingo ve Afrika’da uyguladığı sömürgecilik politikasını yukarıda bir bölümüne yer verdiğimiz ifadelerle mahkum ediyordu.

robespierre idam tasvir gravure

ROBESPIERRE’İN SÖMÜRGECİLİĞE İSYANI...

Eşitlik-Kardeşlik-Özgürlük ilkelerini şahsında cisimleştiren Robespierre, 1794 Temmuzunda karşı devrimciler tarafından giyotine gönderildi.

Ülkemiz aydınlarının kullanmayı çok sevdiği “Çağdaş Batı Değerleri”nin en önemli ideolog ve uygulayıcılarından olan Robespierre sonrası, Fransız sömürge politikasında bu değerler temelinde hareket edildiğini söylemek komik olacaktır.

Robespierre’in idamını izleyen süreçte, iç politikada 1789 Devrimi’nin ilkelerini ulus-devlet modeli üzerinden hayata geçiren Fransa, dış politikada ise emperyal saldırganlığına devam etti.

Paris’te yaşanan Charlie Hebdo saldırılarını ulus devlet ve laikliğe saldırı olarak nitelendirmektense, yukarıda ifade ettiğimiz çelişen Fransız iç ve dış politikasının bir sonucu olarak görmek yerinde olacaktır.

İşin ilginci ise bu saldırıları “Çağdaş Batı Değerleri”ne saldırı olarak nitelendirenler arasında ülkemizde dahil olmak üzere üçüncü dünya aydınlarının bulunmasıdır. Toprakları Batı tarafından talan edilen bu aydınların tavrını tecavüzcüsüne aşık olmak olarak tanımlamak ağır bir itham olmayacaktır.

somurgelere medeniyet tasiyan fransiz tasviri

Sömürgelere "Çağdaş Batı değerleri"ni götüren Fransa tasviri.

FRANSA, LİBYA’NIN BEDELİNİ ÖDÜYOR!

Günümüze değin, Afrika başta olmak üzere dünyanın farklı kıtalarında, farklı biçimlerde sömürgeci politikalarını sürdüren Fransa, son olarak 2011 yılında Muammer Kaddafi yönetimindeki Libya’da kışkırttığı iç karışıklığı bahane ederek müdahalede bulundu.

Dünyanın önde gelen Marksist felsefecilerinden Samir Amin, Batı Değerleri’nin temsilcisi olarak sunulan Fransa’nın sömürgeci politikalarının sonuçlarını, son olarak gerçekleşen Charlie Hebdo saldırısı ekseninde değerlendirirken, “Fransa, Libya’da Kaddafi’ye karşı yaptıklarının bedelini ödemektedir” ifadelerini kullanarak, sorumlunun bizzat Fransız politikaları olduğuna işaret etti. Amin’in görüşleri, ezilen dünya halklarının bu saldırılara nasıl bakması gerektiği konusunda önemlidir.

UNUTTURULMAK İSTENEN DEVRİM!

Fransa’nın eski sömürgelerinden Cezayir ve Mali kökenli Fransız vatandaşları tarafından saldırıların gerçekleştirildiği Paris’te Robespierre’in adını taşıyan bir sokağın dahi bulunmaması tesadüften ibaret değildir.

Sömürgeciliğe karşı çıkan Robespierre’in adının Paris’te bir sokağa verilmesi son olarak 2011 yılında Fransız Komünist Partisi tarafından teklif edilmiş fakat o dönemde Paris Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan, günümüz Belediye Başkanı Sosyalist Partili Anne Hidalgo, “Cumhuriyet, Robespierre’den daha iyisini hak ediyor” ifadelerini kullanarak bu teklifi reddetmişti.

Robespierre’in şahsında 1789 devrimini reddeden Fransa başta olmak üzere Batı, insanlık değerlerine karşı gerçekleştirdiği ihanetin bedelini kendi topraklarında da saldırıya uğrayarak ödemektedir.

Sinan GÜZALTAN - 26 Ocak 2015 - Aydınlık

Son Yazılar