gonul kenter2

Yunanistan seçimleri Berlin’e pahalıya patlayacak!

Yarın Yunanistan’da seçimler var. Aşırı Sol Parti SYRIZA’nın, diğer sol muhalefetle

koalisyon kurup başa geçmesi bekleniyor. Sol Parti lideri Çipras’ın Yunan halkının üzerindeki “emperyal oyunları bozacağı” yemini, içeride oligarklar ve çıkar ağlarının, dışarıda Brüksel ve Berlin’in asabını fena bozuyor. Ortalıkta “İnşallah yaşatırlar” söylentileri dolaşıyor.

Bu bağlamda, sol eğilimli strateji sitesi German Foreign Policy’nin 20.1.2015 tarihli sayısından derlediğim ayrıntıları dikkatinize sunuyorum. Türkiye açısından da önemli benzerlikler taşıyor. Şablon hep aynı; satın alınan sözde kanaat önderleri üstünden, toplum algısının emperyal çıkarlar doğrultusunda yönlendirilmesi...

TROYKA...

Ödeme zorluğuna düştükten sonra Yunanistan, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Birliği Komisyonu üçlüsünün (Troyka) boyunduruğuna girdi. Troyka’nın uyguladığı aşırı kemer sıkma tedbirleriyle, Yunan halkının inim inim inletildiği malum. Yunan araştırma dergisi Hot Doc, bir süre önce Avrupa Birliği Denetim Komisyonu’ndan Matthias Mors ve Klaus Masuch adlı iki Alman denetçinin Atina hükümeti ile yazışmalarını deşifre etti. AB denetçilerinin Yunan hükümetine parlamentoyu devre dışı bırakması için nasıl talimatlar verdiği gözler önüne serildi. Kanun teklifleri parlamentoya sunulmadan, önce denetçilerle konuşulmuş. Denetçiler “çok gizli” yazışmalarda, kanun teklifleri için “red” veya “yeterli değil” notu geçmişler. Toplu işten çıkarmalarda, hükümete parlamentoyu devre dışı bırakması önerilmiş.

İKNA TİMLERİ...

Radikal toplumsal “müdahalelerin” öngörülebilir sonuçları için de çözüm düşünülmüş. Deşifre edilen belgelerden anlaşılıyor ki, Berlin Yunan kamuoyunu “ikna” etmek için devreye para sokmuş. 2014’te Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas tazminat için tekraren Berlin’e başvuruyor. Muhatabı Alman Cumhubaşkanı Gauck tek kelimeyle kestirip atıyor: “Tazminatla ilgili mahkeme kararları kesinleşti. Almanya en fazla manevi borç tanımaya hazır.” Gauck, maddi tazminat yerine, siyasi sembolik eylemler; yasal taleplere dayanmaksızın Yunanistan’la “toplum yararına” birtakım ortak programlar gerçekleştirilmesini öneriyor. Yunan tarafının onayı olmadan ve sadece Alman dilinde “Gelecek için Alman-Yunan Fonu” oluşturuluyor. Bütçeden 1 milyon avro bu fona aktarılıyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı, 1 milyon avroyu Yunanistan’da gazetecileri, Rum Ortodoks Kilisesi temsilcilerini, eleştirel gençliği Berlin’e “çekmek” için harcıyor. Alman devleti tarafından finanse edilecek ortak “projelere”, Atina, Selanik, Yanya, Florina ve Korfu’da da kültür-sanat alanında kamuoyunu etkileyen isimleri dahil etmek üzere “yem” (Lockangebot) olarak kullanılıyor. Gaye, devlet kasasının boş olduğu ve yüzde 50’ye varan işsizlik oranlarında, Berlin’in uyguladığı acı tasarruf reçeteleri ve savaş suçları nedeniyle 100 milyarlık tazminat meselesinde Yunan halkının yatıştırılması. Stratejide, Selanik Musevi Cemaati’nin 2014 yılında Strazburg AİHM’de Almanya’ya karşı açılan davayı zayıflatmak ve on binlerce Musevinin dava açma planını nötrleştirme hedefinin de olduğu söyleniyor.

BERLİN DİKEN ÜSTÜNDE...

Yunanistan seçimlerinde sandıktan Radikal Sol SYRIZA’nın çıkacak olması, Berlin’in başını İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan açık hesaplar; Nazilerin işlediği suçlar konusunda özellikle ağrıtıyor. Alman işgali sırasında Yunanistan’da, Atina, Selanik ve Çaydari’de bulunan toplama kamplarında yaklaşık 520 bin kişi ölmüş. Almanya’nın hasar için 100 milyar avrodan da fazla tazminat ödemesi sözkonusu. Berlin’in korkusu, Yunan sol kanat partilerin iktidara gelmeleri halinde, Nazilerin suçları nedeniyle bahsedilen tazminattan vazgeçmeyecek olmaları. Berlin sol kanattan işbirlikçi çıkmayacağını biliyor, onun için de Sol’u istemiyor. Aleksi Çipras’ın geçtiğimiz haftalarda “Almanya’nın bize ödeyeceği tazminat, Yunanistan’ın şu anki borçlarını kapatmaya yeter” cümlesi, ısrarlı olacağını gösteriyor.

ATİNA’DA SOL ZORLAYACAK...

Berlin’in önceliği, seçimden sonra başa gelecek olası sol parti koalisyonu ile görüşmelerde Nazi suçları nedeniyle mali alacak konusunun gündem dışı bırakılması. Almanya’nın ödeyeceği tazminatların, mali krizde Yunanistan’a açılan kredilerde Alman banka teminatından çok daha yüksek olduğu biliniyor. Diğer yandan tazminat ödenmesi yoluna girilmesi, İtalya’da da domino etkisinden kaçılamayacağı tehlikesini içeriyor. Roma Anayasa Mahkemesi Nazi katliamları nedeniyle Almanya’ya sivil dava açılmasına yeşil ışık yakmış bulunuyor.

Gönül KENTER - 24 Ocak 2015 - Aydınlık

Son Yazılar