ufuk soylemez3

Hangisi inandırıcı? (Yayınlanan mı, yayınlanmayan mı?)

Seçimlere 6 ay kala, ardı ardına, kamuoyu araştırmaları ve seçim anketleri yayınlanmaya başladı.

Her seçim öncesinde olduğu gibi maalesef, çoğu sipariş ve amaçlı, çoğu da masa başında yapılan “sözde” araştırma ve anketlerle kamuoyu oluşturulmaya, yönlendirilmeye çalışılıyor. Bu tür anketlerde amaç, tarafsız-gerçekçi bir eğilimi ve anketi kamuoyunun bilgi ve değerlendirmesine sunmak değil tabii ki. İktidar ve bazı muhalefet partileri bu yöntemlerle, kamuoyu araştırma şirketlerinin -çoğunun- tüm inandırıcılığının ve itibarının yitirilmesine sebep oluyorlar. Bir anlamda milletin zekasıyla alay ediyorlar. Kendi çaplarında siyasette algı oluşturmaya ve bir tür siyaset mühendisliğine soyunuyorlar. Tam bir şark kurnazlığı yapıyorlar. Ama bilinçli ve duyarlı insanlar ve kesimler, yani “kuru gürültüye” pabuç bırakmayanlar, işin esasını ve yönünü ortaya koyabilen, doğru ve gerçekçi kamuoyu araştırmalarına yöneliyorlar. Geçtiğimiz hafta iş dünyasının önde gelen bir kesimi tarafından finanse edildiğini ve yayınlanmayacağını öğrendiğim bir kamuoyu araştırması ile ilgili bazı bilgiler edindim. Yayınlanma müsadesi alamadığım için isim, detay vermekten kaçınıyorum! Bugünlerde, piyasada uçuşan, manüplatif, masabaşı, algı ve kamuoyu oluşturmaya yönelik “anket” görünümlü, psikolojik harekat unsuru açıklama, yayın ve çalışmalara baktığımızda, bahsedeceğim bu araştırmanın -belii bir ihtiyatla- çok daha gerçekçi ve inandırıcı olduğu kanaatine vardım. Bu anketlerle ilgili olarak, nihai değerlendirme ve karşılaştırmayı elbette herkes kendisi yapacaktır. Aralık 2014 tarihi itibari ile “Bu Pazar Milletvekili Genel Seçimleri olsa, oyunuzu hangi partiye verirdiniz?” sorusunun cevabı, bu ankette -kararsızlar- dağıtılmadan şöyle görünüyor;

AKP %37
CHP %22
MHP %13
HDP %7
Diğer %3
Kararsız %8
Cevapsız %4
Protesto %6

Tabi bu oranlar ve dağılım, önümüzdeki günlerde, siyasi-sosyal ve ekonomik koşullarda yaşanabilecek olası gelişmelerle çok daha farklı noktalara doğru değişebilir.

PROTESTO OYLARI...

Ancak, benim bu kamuoyu araştırması ve sonucunda çok önemli gördüğüm bir husus var.

O da, ilk defa bu boyutlarda ve hiçbir ankette rastlanmayan “Protesto” oyları. Yani seçmenin bu ankete göre yaklaşık %6’sı mevcut hiçbir partiye oy vermemeyi ve seçimleri protesto etmeyi düşünüyor. Hem de azımsanmayacak bir yüzde ile. Bu eğilim ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde güçlü bir şekilde ortaya çıkmış ve anlamlı ve önemli sonuçlar doğurmuştu. Ülkenin sürüklendiği vahim yobazlık ve bölücülük fesadı karışısında, Millici, vatansever, demokrat, duyarlı ve sorumlu insanlar; farklı partilerdeki öncü isimlerin sağ-sol demeden, Atatürk’te Birleştik şiarıyla bir Cumhuriyetçi cephede, bir öncü -ya da- çatı partisinde sandığa birlikte gitmesini istiyor ve bekliyorlar.. Siyasetin “Milli Takımını” birarada görmeyi arzu ediyorlar. Şahıs partilerine, tabela partilerine, denenmiş ve hayalkırıklığı yaratmış çözümlere itibar etmek istemiyorlar. Özellikle parlamento dışındaki muhalefet partilerden hiçbirisinin -söz konusu- anketin yapıldığı tarih itibariyle %2’nin dahi üzerinde oy alamayacağı yolundaki tespitler, ciddiye alınması gereken bir önemli uyarı mahiyetinde.

Herkesin, her şartta biraraya gelmesi elbette kolay da değil, mümkün de değil.

Ama mevzubahis vatansa gerisi teferruattır diyen Millcilerin, Yurtseverlerin, Demokratların Milli Anayasa Forumlarında gösterdikleri dirayeti, ilkeli birliktelik ve kararlılığı, parti ayırmadan, sağsol demeden, demokratik bir kuvayı milliye ruhuyla, bu kez sandıkta başarmaları mümkündür.

Bu yol mutlaka denenmeli ve zorlanmalıdır.

Hala vaktimiz ve şansımız varken...

Ufuk SÖYLEMEZ - 13 Ocak 2015 - Aydınlık

Son Yazılar