mehmet yuva3

‘Suriye Ulusal Konseyi’nin başına gelen!

Yazımı kaleme alırken yeni bir haber düştü.

Kahire’de Arap Ligi Genel Sekreteri ile düzenlediği ortak basın konferansında Libya Parlamento Başkanı Akila Salih Kuveyder, “Türkiye’nin Libya’da bulunan teröristleri desteklemeye devam ettiğini” söylemiş. Uluslararası topluma ve Arap Ligine Libya’da meşru tek güç ve Libya halkının tek temsilcisi olan parlamentoyu destekleme çağrısında bulunmuş. Davutoğlu Hatay ve Antep’te “parçala Behçet” edebiyatı yaparken, sanayisi, tarım ürünleri, eserleri Hatay ve Antep’e taşınan, soyulan, tecavüz edilen Halep için üzüldüğünü ifade ederken, “Kardeşleri” Kaddafi’nin ülkesinden Erdoğan-Davutoğlu iktidarına yönelik yapılan bu ağır suçlamanın neticelerini hesaplayamayacak kadar umursamaz ve vizyonsuz bir hükümetle karşı karşıyayız.

Tarih 10 Nisan 2012. TV8’de Gökmen Karadağ’ın hazırlayıp sunduğu ‘Haberaktif’ programına Şam’dan telefonla katıldım. 21.ci Yüz Yıl Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ programın Ankara stüdyosundaki konuğuydu. Dengeli sorularla, biraz sonra tanıtacağım “Suriye’ye müdahale edilmelidir”, “ABD ve NATO Suriye’yi hal edecek”, hezeyanları sergileyen “dengesiz” diğer iki katılımcıyı “makul” olmaya davet etti. İstanbul stüdyosundaki “dingili kırık” misafir, Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın. Amerikan Barosu Uluslararası Hukuk ve Uzay Hukuku Bölümü’ne Kabul edilmiş. Türk Hava Kuvvetleri’nin farklı üslerinde görev almış. 1988 yılında USAF’ın F-16 savaş uçakları projesinde eğitim almış. 1999 yılında ise, Türkiye Genel Kurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı Uluslararası Antlaşmalar Tetkik Subaylığı görevinden emekli olmuş. ABD Barosu, İstanbul Barosu, Arı Hareketi, TÜDAV ile HASEN’de üyedir. Arı hareketi, ABD Cumhuriyetçi Partinin finanse edip Türkiye’de kurdurduğu bir ABD’yi pazarlama Sivil Toplum Kuruluşudur. Telefonla İstanbul’dan katılan son konuk “Suriyeli” Dr. Halit Hoca.

HOCA’NIN KİŞİLİĞİ...

TV8’i, yatırımlarını ABD ve mutlu ikametini Miami’de yapan Acun Ilıcalı satın aldı. “Mutsuz Türkiye” imajı Acun efendiyi rahatsız ediyor ve artık “mutlu ve eğlenen bir Türkiye” istiyordu. Haber programlarının toplumu gerdiğini tespit etmiş ve ilk iş olarak Haberaktif programının yapımcısı ve sunucusu Gökmen Karadağ’ın işine son vermişti. Mutlu ve müreffeh bir Türkiye için Patron Acun daha nice TV8 çalışanını bu şekilde ödüllendirmişti. Erdoğan- Davutoğlu rejimi tarafsız olmayı, kamuoyunu farklı yorumlarla bilgilendirme programları yapan medyayı “Mutlu ve büyüyen Türkiye’nin vizyonuna” yakıştırmıyordu. Ya taraf ya da bertaraf olunacaktı. Eski “Suriyeli” yeni “Türk” Halit Hoca taraf olmayı seçti ve Suriye Ulusal Konseyinin başına getirilerek mutlu edildi. Bu görevi ve sorumluluğu yerine getirecek ne kapasitesi, ne de sosyal ilişkileri yeterli. 1965 Suriye Şam doğumlu olan Hoca, iddiasına binaen, annesi Hataylı babası Antepli. 1980’de, 15 yaşındayken, Türkiye’ye gönderilmiş. Yalan makinesi yerli ve yabancı yandaşları,15 yaşında Suriye’den eğitim için Türkiye’ye gelen bir tıfılı “Suriye’den baba Esed zulmüne karşı direnen ve zulmünden kaçan” ulusal bir kahraman olarak sunmayı ihmal etmiyorlar. Hoca “akademisyen”. İstanbul’da derslere giriyor. “IŞİD’i Suriye eski askeri istihbarat başkanı Asıf Şevket kurdu” demişti.

Asıf Şevket, Esad’ın büyük ablası Buşra ile evliydi. 18 Temmuz 2012’de Şam’da bir bombalı saldırı sonucu öldürülmüştü. Irak ve Şam İslam Devletinin kuruluşunun ilan edildiği tarih 3 Ocak 2014. Halifelik ilanı 29 Haziran 2014. Yani bu örgüt kurulduğunda Asıf Şevket hakkın rahmetine kavuşmuştu. Suriye Ulusal Konseyine atanan yeni Müdür Halit Hoca Asıf Şevket’in yukarıdan olaylara halen müdahil olduğunu söylüyor olabilir mi? Olabilir, çünkü Suriye Ulusal Konseyi’nin başına gelenlerin profiline bakmanız bu yapılanmanın ne dengesiz, harami, yalan makinesi gibi çalışan çarpık kişilerce idare edildiğini görürsünüz. Ama asıl olan, muhterem Davutoğlu’nun takdiri ve teveccühünü kazanmış olması kâfi ise, 35 senedir Şam havasını solumamış olan “Türk” Halit Hoca bu vasfa çok uygun bir isim. Hele Davutoğlu’nun Hatay ve Antep ziyaretleri esnasında verdiği stratejik müjdeler için ve Halep edebiyatına en uygun memur aslen Hatay ve Antepli olduğunu iddia eden Halit Hoca’dan başkası olmamalıydı. Davutoğlu’na hayırlı olsun.

Mehmet YUVA - 07 Ocak 2015 - Aydınlık

Son Yazılar