ufuk soylemez3

Barajlar yıkılsın!

Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın seçim barajına ilişkin konunun mahkemenin gündemine

“en kısa sürede” taşınacağına dair beyanı, seçimlere 6 ay kala “demokrasi” dışında herşeye benzeyen siyasal rejim için bir umut ve beklenti oluşturdu.

Gerçekten de gelişmiş hiçbir demokraside olmayan ve çağdaş bir demokrasiye de asla yakışmayan, yüzde 10’luk seçim barajı nedeniyle, Türkiye’de bugün yüzde 34 oy oranıyla TBMM’de yüzde 67’lik bir yer işgal eden ve bu sayede tek başına iktidar olarak, rejimi ve kurucu değerlerini yıkmaya çalışan bir zihniyetin önü açılmış oldu.

2002 seçimlerinde, Dehap’ın bilahare mahkeme kararıyla da sabit bulunan sahtekarlığıyla; demokrasi tarihimizin en utanç verici hilesi ile, AKP yüzde 34’le tek başına iktidar oldu. Yüzde 9.67 oy alan DYP, yüzde 8.35 oy alan MHP, yüzde 7.27 oy alan Genç Parti ve yüzde 5.3 oy alan ANAP parlamentoya giremediler.

Bu yüzde 10’luk baraj nedeniyle, toplam oyların yüzde 45’ine yakınını almış olan siyasi partilerin hiçbirisi TBMM’de temsil edilemediler.

BARAJ TUZAKTIR!

Buna -Temsilde Adalet- denilebilir mi? Milli iradenin yansımadığı bir seçimle iktidara gelenlerin “millet iradesinden” bahsetmeye hakları olur mu?

Yüzde 10 barajı, “Temsilde Adalet” -Yönetimde İstikrar- denilerek ve esasında bölücükürtçü etnik ayrımcı siyasetin önünü kesmek amacıyla, 12 Eylül mantığıyla konulmuş olan bir engeldi. Halbuki, PKK terörüyle ve baskısıyla G. Doğu’da “bağımsız” olarak seçtirilenler, parlamentoya sokulmuş ve bilahare de partileşmişlerdir..

Bu durumda, yüzde 10 barajı, bu ülkenin birliğinden, dirliğinden, cumhuriyetin ve demokrasinin değerlerinden yana olan siyasi partiler için engel ve tuzağa dönüşmüştür.

YÜZDE 3’E İNSİN!

Yapılacak şey, süratle seçim barajını, en az yüzde 3’e indirmek olmalıdır.

Laiklik olmazsa, demokrasi olmaz. Kuvvetler ayrılığı olmadan, demokrasi olmaz. Bağımsız ve tarafsız yargı olmadan, demokrasi olmaz.

Çok kanallı ve tek sesli medyayla demokrasi olmaz.

Silahlı terör örgütü ile müzakere olmaz.

Yüzde 10 barajı ile temsilde adalet olmaz.

Bu kadar olmazlarla da “Demokrasi” gerçekten de hiç olmaz.

Barajlar yıkılsın, millet iradesinin ve demokrasinin önü açılsın..!

Ufuk SÖYLEMEZ - 03 Ocak 2015 - Aydınlık

Son Yazılar