yevgeniy fyodorov2

Yevgeniy Alekseyeviç FYODOROV - "Dünya, doları bitirecek bir yönelime girdi!"

Putin’e Yakın Milletvekili Fyodorov İle Moskova’da Görüştük.

‘Acil ekonomik çözüm; faizleri sıfırlayıp sert müdahalelerden vazgeçmek, Amerika ve İngiltere’ye borcu olan şirketlerin borçlarını ödememek, doların Rusya’da serbest dolaşımına son vermektir.’

Rusya’da 1993’ten bugüne kesintisiz en uzun süre milletvekili olan siyasetçi Yevgeniy Alekseyeviç Federov ile söyleşimizin ikinci bölümüyle devam ediyoruz.

Rusya’ya karşı yürütülen Batı ambargolarını ve Rus parası rublenin uğradığı saldırıları ele aldığımız bu bölümde, dolardan bağımsızlaşmak için atılması gereken adımları konuştuk. Rusya Başkanı Vladimir Putin’in iktidar partisi Birleşik Rusya(Yedinaya Rossiya) Milletvekili Federov, Rusya’da dolar hakimiyetini sonlandırmak için mecliste proje üreten en kıdemli isim olarak anılıyor ve bu konuda çalışmalar yürüten meclis komisyonlarına yön veriyor. Rusya Devlet Duması(Meclisi) Ekonomi Politikaları ve Girişimcilik Komisyonu’nun da başkanı. Federov, Rus piyasasını batı sermayesine ardına kadar açan neoliberal politikalara karşı yaptığı sert eleştirilerle tanınıyor ve Rusya Merkez Bankası içinde Amerika adına çalışan insanların olduğunu belirtiyor. Özerk bir statüsü olan Merkez Bankası’nın acilen millileştirilmediği sürece rublenin dolardan bağımsızlaşamayacağını söylüyor.

Fedorov aynı zamanda Putin’in Birleşik Rusya Partisi’nin temellerini oluşturan 1999 yılındaki “Medved Bloğu”nun da kurucusu. Ancak parti içinde de 2003 yılından sonra ABD ile işbirliği yapan kesimlerin olduğunu belirtiyor.

Ukrayna’da başlayan Batı destekli Nazi hareketine karşı Ulusal Kurtuluş Hareketi’ni kurdu ve bu hareketin şimdiden 100 binden fazla üyesi bulunuyor. Rusya’nın bağımsızlığını savunan bu hareket, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyasına karşı savaşta sembol haline gelmiş Turuncu-Siyah bayrak ile Sovyet bayrağını mitinglerinde kullanıyor ve Putin ile Stalin resimlerini yan yana taşıyor. Batı basını, bu gerekçeyle hareketi aşırı milliyetçi olmakla eleştiriyor.

Amerikan politikalarına yön veren Washington merkezli değişik düşünce kuruluşları da, Rusya ile ilgili yayınladıkları raporlarda Federov’un adından sıkça “Batı düşmanı” ve “komplo teorisyeni” şeklinde bahsediyor.

Aydınlık gazetesi olarak Moskova’daki temaslarımız sırasında konuşma fırsatı yakaladığımız Federov, Türkiye-Rusya birlikteliğinin de dünyayı özgürleştirecek ve Amerikan merkezli sistemi bitirecek olanaklara sahip olduğunun altını çizdi.

Söyleşimizin kusursuz bir şekilde Türk okurlarına aktarılması için, Rusya’yı ve Rusça’yı iyi bilen arkadaşlarımız Efe Tanay ve İsmail Bölükbaşı büyük destek verdi. Karlı ve soğuk ama bir o kadar da ışıl ışıl bir Moskova akşamında buluştuğumuz Federov’un açıklamaları, Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

yevgeniy fyodorov

Federov’un başkanlığını yaptığı “Egemenlik için”(Rusya Egemenliği) adlı Milletvekilleri Grupları Birliği’nin görevi yalnızca Merkez Bankası’nı millileştirecek reformlar hazırlamak, böylece Rus ekonomisini dolar egemenliğinden kurtarmak değil. Rus meclisi Duma’daki dört partiden de temsilcisi bulunan bu birlik aynı zamanda ayrılıkçılığı savunanlara cezai sorumluluk getirecek yasa hazırlıyor.

ACİL EYLEM PLANI HAZIR...

Şafak TERZİ >>> Rus ekonomisine neler oluyor?

Yevgeniy FYODOROV >>> Dolar, ruble karşısında bir anda çok büyük değer kazandı. Bu, Rusya’yı Ukrayna ve Kırım’daki direnişinden dolayı “cezalandırmanın” bir yolu mu? Bu kimsenin gizlediği bir şey değil. Amerika ve İngiltere’nin yöneticileri, Rus ekonomisini ve dolayısıyla Rusya’nın tarihsel varlığını yok etmek için talimat verdi. Ancak tarihin gösterdiği gibi, benzeri saldırılardan sonra Rusya hem ekonomik hem de coğrafi açıdan hep büyüyerek çıkmıştır. Rusya’yı, nükleer silaha sahip bir ülke olması dolayısıyla askeri yöntemlerle yok etme şansları yok. Yani Amerikan tankları gelip Rusya’yı vuramaz.

Rusya tarih boyunca hiçbir zaman saldıran taraf olmamıştır, hep vatanını savunmuştur. Dolayısıyla askeri yöntem yerine “turuncu devrimleri” soktular. Aynı şeyi İstanbul’da da denediler, “turuncu devrimle” müdahale etmeye kalktılar. Rusya’da olup biten de aynı. Kitleleri meydana sürmeye ve Rus varlığını yok etmeye uğraşıyorlar. Bunun için Rus devletinin kendine has özelliklerini de kullanıyorlar. Özellikle 1991’den (Sovyetlerin dağılmasından) bu yana, Amerikalı ve Batılı enstitüler politik olarak Rus devletini yönetmeye çalışıyor.

Şafak TERZİ >>> Peki, çıkış yolu nasıl olmalı?

Yevgeniy FYODOROV >>> Rusya’nın 3 önemli kararı alması lazım;

1) Faizleri sıfırlamak ve sert müdahalelerden vazgeçmek, yani Avrupa’daki normlara uygun şekilde düzenlemek. Dolayısıyla faizleri maksimum yüzde 3-4 civarında belirlemiş oluyorsunuz, yoksa kriz öncesindeki yüzde 30 ve kriz dönemindeki yüzde 90 civarında değil.

2) Amerika, İngiltere ve onların bağlaşık olduğu devletlere borcu olan şirketlerin borçlarını ödememesi (yaptırımlara son verilene kadar).

3) Doların Rusya’da serbest dolaşımına son verilmesi.

Rusya’nın toplam finans hacminin 3’te 2’si avro ve dolardan oluşuyor. Yani ruble sadece 3’te 1’i oluşturuyor. Tüm yabancı yatırımlar döviz olarak yapılıyor, tüm büyük firmaların hesapları da döviz hesabı... Bundan vazgeçtiğiniz anda Rusya ekonomisi birdenbire dirilir. Rusya’nın doğal kaynaklar anlamında dünyada 3. büyük ülke. Dolayısıyla Rusya’nın ciddi kaynakları var. Yani faizleri sıfırladığınız zaman Rusya ekonomisini rubleye bağlamış olursunuz. Bununla birlikte üretim ekonomisini canlandırırsınız, yeni fabrikalar açarsınız ve ciddi bir sanayileşmeye gidersiniz. Bu durumda yaklaşık 300 milyar dolarınız Amerika’ya geri döner ve Amerikalıların bunu kullanım dışına çıkarmaları gerekir. Yani bu miktar dünya ekonomisi için gereksiz hâle gelir. Örneğin Çin aynı bu şekilde yapmış, faizleri sıfırlamış ekonomiyi yuana bağlamış ve ciddi başarı kazanmıştır.

Söyleşi : Şafak TERZİ - 30 Aralık 2014 - Aydınlık Moskova

Son Yazılar