sosyalizme kadeh2

Ege'den karşı kıyıya bakıp sosyalizme kadeh kaldırabileceksiniz!

Yunanistan erken seçime gidiyor...

Yunan parlamentosunda yapılan üçüncü tur Cumhurbaşkanı seçimi oylamasından da sonuç alınamayınca, ülkede erken seçim gündeme geldi. Erken seçime giden ülkede sosyalist ittifak SYRIZA favori gösteriliyor.

Seçimde tek aday hükümetin desteklediği eski Avrupa Komisyonu üyesi Stavros Dimas'ın, 300 sandalyelik parlamento tarafından seçilmek için en az 180 oy alması gerekiyordu.

Cumhurbaşkanının üç turda belirlenememesi durumunda Yunanistan Anayasa gereği erken seçime gitmek durumunda kalıyor.

ANKETLERDE KEMER SIKMA KARŞITLARI ÖNDE...

BBC Türkçe'nin haberine göre; kamuoyu yoklamaları seçimde Aleksis Çipras liderliğindeki Radikal Sol İttifak'ı (SİRİZA) favori gösteriyor.

Parti, Mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde birinci olmuştu.

Çipras, iktidara gelmeleri durumunda, Yunanistan'ın milyarlarca dolarlık kurtarma paketi karşılığında kabul ettiği kemer sıkma politikalarına son vereceğini ve Avrupa Birliği ile IMF'yle kredi koşullarını yeniden müzakereye açacağını söylüyor.

SYRIZA NEDİR?

Yunanistan'da kurulmuş sosyalist bir partidir. Çok farklı çevrelerden ılımlı veya uç çeşitli sol hareketlerin Synaspismos hareketi önderliğinde birleşmesiyle oluşmuştur. Parti lideri Synaspismos'un eski lideri Alexis Tsipras'tır. Parti içinde Troçkistlerden yeşillere, Maoistlerden Avrokomünistlerine kadar on üç farklı sol grup ve çeşitli bağımsız politikacılar bulunmaktadır.

Yunanistan'daki 2004 seçimlerinde yüzde 3,3 alan SYRIZA, 2007 seçimlerinde yüzde 5,04 oy aldı. Yükselişini devam ettiren sosyalist ittifak SYRIZA, 17 Haziran 2012 günü yapılan seçimlerinde yüzde 26 oy oranıyla 2. parti oldu ve 71 milletvekili çıkardı.

Bugün ise erken seçime giden Yunanistan'da sosyalist ittifak SYRIZA'nın 1. parti olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Odatv - 29 Aralık 2014

Son Yazılar