yevgeniy fyodorov2

"Türk-Rus Girişimi ABD Bölücülüğünü Bitirir!"

Rusya'da Dolar Egemenliğini Kıracak Milletvekili Fyodorov İle Görüştük.

Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne girmesi için Rusya’nın her desteği vereceğini belirten Fyodorov ABD’nin Türkiye’yi Kürt sorunuyla, Suriye konusuyla, ekonomik sorunlara sürekli sıkıştırdığını söyledi Fyodorov, ‘Türkiye ve Rusya’nın başlattığı girişim, bu sisteme son verecek nüveleri barındırıyor’ dedi.

Yevgeniy Alekseyeviç Fyodorov (Federov), Rusya Devlet Duması (Meclisi) Ekonomi Politikaları ve Girişimcilik Komisyonu Başkanı, Rusya Başkanı Vladimir Putin’in iktidar partisi Yedinaya Rossiya’nın önde gelen milletvekili. Putin’in en çok güvendiği isimlerin başında geliyor ve Rus ekonomisini Amerikan Doları’na bağımlılıktan kurtarmak için çok önemli çalışmalarda bulunuyor. Fyodorov’un adı, Rus para birimi rublenin en büyük krizlerden biriyle cebelleştiği bu günlerde çıkış yolunu üretecek kişilerin başında sık sık anılıyor. Aynı zamanda Devlet Duması Bütçe ve Vergi Komitesi Üyesi.

Fyodorov ile Aydınlık gazetesi olarak Moskova’daki temaslarımız sırasında yoğun çabalar sonucunda görüşme imkânı bulduk. Görüşme sırasında, Moskova’da yaşayan arkadaşımız Efe Tanay bize Rusça konusunda yardımcı oldu.

Yine Moskova’da yaşayan İsmail Bölükbaşı da söyleşinin Türkçeleştirilmesi konusunda katkıda bulundu.

Rusya Meclisi Duma’nın hemen yakınında, güzel Rus mimarisinin ortasında bir ofiste buluştuğumuz Milletvekili Fyodorov, Türkiye açısından da ufuk açıcı tahliller yaptı ve bize Rusya’daki çalışmaları anlattı. Kurulacak yeni çok kutuplu dünya düzeni konusunda bize umut verdi.

yevgeniy fyodorov

Fyodorov’a Türkiye ile Rusya’nın arasındaki -başta Suriye olmak üzere- çelişkileri sorduğumuzda, sorunlara kesinlikle girmeden mümkün olduğunca toparlayıcı olmaya çalıştı. Erdoğan’ın Suriye politikası konusunda düşüncelerini ısrarla sormamıza rağmen, bu konuya girmeden umutlu gelecekten söz etmeyi tercih etti ve Türk-Rus anlaşmalarının bölgeyi Amerikan hegemonyasından kurtaracağını belirtti.

‘PUTİN’İN TÜRKİYE ZİYARETİ DÜNYAYI ETKİLEYECEK’

Şafak TERZİ >>> Vladimir Putin’in son Türkiye ziyaretini nasıl değerlendiriyorsunuz? Batı ile Rusya arasında yaşanan sorunlar, Türkiye ile yapılan enerji anlaşmalarında süreci hızlandırdı mı?

Evgeniy FYODOROV >>> Putin’in Türkiye ziyareti çok olumlu geçmiştir. Bu ziyaret, tüm insanlığın geleceğini etkileyecek kimi girişimleri başlatmıştır. Amerikan sömürgecilik sistemi sorgulanmaya başlanmıştır. Ülkelerin birbirine görece eşit koşullarda olduğu çok kutuplu dünyaya geri dönüş süreci başlamıştır.

Şu an tüm ülkeler Amerikan sömürgecilik sisteminin bir parçası gibidir. Putin - Erdoğan buluşması, Çin ve Hindistan’ın bu sürece verdiği destekle birlikte Amerikan sömürgecilik sisteminden kurtuluş sürecini başlatmış oluyor. Yani özgür ülkelerden oluşan çok kutuplu yeni bir dünya düzenini... Putin ve Erdoğan bu yeni düzenin ilk tuğlasını koymuş oldular. Peki, sonra ne olacak? Bu girişimi, Avrupa Birliği’nden çatlaklar izleyecek, Avrupa Birliği’nden kopuşlar olacak. Çünkü AB’nin varlığı da ABD sömürgecilik siteminden bağımsız değil. Bu sistem zayıflamaya başladığı anda oradan kopuşlar da olacak. Biraz daha geç ancak kaçınılmaz olarak Amerikan devleti de çatırdamaya başlayacak.

Şafak TERZİ >>> Moskova, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyelik olasılığına nasıl bakıyor?

Evgeniy FYODOROV >>> Rusya, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne girmesi için elinden gelen her desteği verecektir. Açık konuşalım; Rusya, Türkiye, Çin, Hindistan ve dünyanın yüzde 80’ini oluşturan ülkeler, dünyanın geleceğini belirleyecek süreci başlattılar. Şanghay İşbirliği Örgütü eşit, bağımsız ülkelerin oluşturduğu bir birlik... Bu birlikte, bir ülkenin diğer ülkelere şu an Amerikan sömürge sisteminde olduğu gibi emir vermesi, dikte etmesi söz konusu değil. Bunlar büyük tarihi geçmişe sahip olan ülkeler. Amerika’dan bağımsız, yeni bir dünya düzeni kuruluyor.

‘AMERİKAN SÖMÜRGECİLİĞİ AYAKTA DURAMAZ’

Şafak TERZİ >>> ABD’nin Türkiye’yi bölme çabalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evgeniy FYODOROV >>> Amerika’nın bu konudaki sicili çok kabarık... Hatta alçakça bir politika yürüttüğünü söyleyebiliriz. İkinci sınıf gördüğü ülkelerde istikrarsızlığı körüklüyor. Türkiye de bu konuda istisna değil. ABD Türkiye’yi Kürt sorunuyla, Suriye konusuyla, IŞİD meselesiyle, ekonomik sorunlarla sürekli sıkıştırıyor ve güçsüz bırakmaya çalışıyor. Ama Türkiye ve Rusya’nın başlattığı girişim, bu sisteme son verecek nüveleri içinde barındırıyor.

Şafak TERZİ >>> Kafkaslardan Mısır’a kadar Türkiye üzerinden bir bölücü ve İslamcı terör sorunu var. Çözüm öneriniz nedir?

Evgeniy FYODOROV >>> Amerika’nın tüm bölgelerde kullandığı yöntem aynı... İstikrarsızlık yarat ve yönet. Tek kutuplu dünyanın ihtiyacı bu... Diğer türlü bu sistem ayakta duramaz. Ya askeri yöntemlerle baskı kurarak düzeni devam ettirecek ya da ayrılıkçılığı, bölgesel sorunları kışkırtarak ülkeleri güçsüz duruma düşürecek. Ancak ne zaman bu ülkeler ABD’den bağımsız karar almaya başlarlar, o zaman bu işin sonu gelir ve tek kutuplu Amerikan sömürgecilik sistemi ayakta duramaz.

YARIN: Rus ve Avrasya ekonomileri için kurtuluş nasıl olacak?

Fyodorov kimdir?

İktùdar partisi Yedinaya Rossiya (Birleşik Rusya) Milletvekili Evgeniy Fyodorov (Fedorov), Rusya Merkez Bankası ve Anayasa için reformlar hazırlamakla da görevli olan “Egemenlik İçin”(Rusya Egemenliği) adlı Milletvekilleri Grupları Birliği Başkanı. Bu birlik yasa hazırlamak konusunda çalışmalarda bulunuyor ve doların Rusya’daki egemenliğini kırmak için çok önemli adımlar atıyor. Fyodorov’un öncülüğünde kurulan “Egemenlik İçin” aynı zamanda uluslararası bir harekete dönüştürülmeye çalışılıyor. Yalnızca Bağımsız Devletler Topluluğu’nda değil, diğer Avrasya ve dünya ülkelerinde de milli egemenliği temel alan bu hareketin yayılmasına çalışılıyor. Fyodorov ile görüşmemizi sağlayan Geopolitika Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leonid Savin, “Egemenlik İçin” hareketinin uluslararası alanda adım atabilmesi için Rusya’da önümüzdeki dönemde, anayasadaki bazı maddeleri değiştirecek bir referanduma gidilebileceğini belirtti. Fyodorov aynı zamanda Rusya Ulusal Kurtuluş Hareketi kurucusu, bu hareketin çoğu gençlerden oluşan 100 bini aşkın üyesi var ve amacı sadece Rusya’yı değil, emperyalist saldırı altındaki tüm ülkelerin milli egemenliğini korumak ve kurtarmak. “Egemenlik İçin” daha önceden meclise emperyalist gıda politikalarına darbe vuracak, GDO (genetiği değiştirilmiş organizmalar) içeren ürünlerin satışına katı talepler getiren ve Rusya’da bu tür ürünlerin üretimini tamamen yasaklayan yeni yasa tasarısı da sunmuştu.

Şafak TERZİ - 29 Aralık 2014 - Aydınlık Moskova

Son Yazılar