tunusta laik zafer2 1

Tunus’ta Laik Zafer...

Tunus’da Pazar günü yapılan başkanlık seçimlerini bir kez daha Nida Tunus’un (Çağrı)

adayı Kaid El Sİbsi kazandı. Müslüman Kardeşler üç ay içinde üçüncü kez yenilgiye uğradı.

21 Aralık 2014 pazar günü ikinci turu yapılan başkanlık seçimlerini kazanan Tunis Nida’nın adayı tecrübeli siyasetçi Kaid Es Sibsi Tunus’un yeni cumhurbaşkanı oldu. Müslüman Kardeşler’in desteklediği Mazruki ise bir kez daha yenilgiye uğradı. Bu sonuçlarla Müslüman Kardeşler üç ay içinde üçüncü seçim yenilgisini tattı.

tunusta laiklerin zaferi

“ARAP BAHARI” SONLANIRKEN...

Resmi sonuçlara göre Kaid Es Sibsi % 55 oranında oy alırken diğer aday Marzuki %45 oranında oy aldı. Muhafazakarlar ile laik kesim arasında gerçekleşen iktidar mücadelesinden sonra seçimler laik kanadın zaferiyle sonuçlandı.

Olaylar 2010’un aralık ayında başladı. Tunus’lu bir gencin kendini yakması ile başlayan, kısa sürede Arap dünyasına yayılan, kimilerince Arap baharı olarak adlandırılan olayların , Tunus’lu ilericilerin deyişi ile aslında “Siyonist baharı” olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Batılı emperyalistler Ortadoğu’nun haritasını yeniden şekillendirirken, Tunus’a da el attılar.

En “laik” Arap ülkesi olarak bilinen Tunus’ta kurucu devlet başkanı Burgiba hedef alındı, itibarsızlaştırıldı. İslam dünyasının RT Erdoğan’la birlikte manevrada en usta politikacılarından Raşit Gannuşi Londra’daki sürgünden döndü. Diktatör Bin Ali kaçtı. Batı’nın güdümündeki medyanın sersemlettiği halk saşkınlık içindeydi. Ekim 2011’deki Kurucu Meclis seçimlerini RT Erdoğan’ın eski dostu İslamcı Gannuşi kazandı. Fransa’dan özel olarak getirilen “İnsan Hakları”savunucusu Mazruki ve sosyal demokratlar Nahda’ca kurulan hükümete katıldı. Marzouki, 2011’de Nahda’nın desteğiyle Cumhurbaşkanı seçildi.

EN NAHDA’NIN GERÇEK YÜZÜ...

Başlarda yumuşak bir görünüm çizen En Nahda’lı islamcılar giderek sertleştiler, şiddet eylemlerine yöneldiler. Cumhurbaşkanı Marzuki “Enşar Şeriya” adındaki terör örgütünün temsilcilerini kabul etti. Dönüm noktası Halk Cephesi lideri Şükrü Belaid’in 6 Şubat 2013’de evinin önünde katledilmesi oldu. Milyonlarca kişinin katıldığı cenaze töreni İslamcılara karşı büyük bir protestoya dönüştü. Bu süreçte başı kadınlar çekiyordu. Belaid’in katlini Ekim 2013’ Nasırcı hareketin liderlerinden Brahimi cinayeti izledi.

tunusta laik zafer1

Halk, En Nahda’yı başından atmaya karar vermişti. Çareler arıyordu.

Kaid Es Sibsi bu süreçte öne çıktı. Kaid, Kurucu Meclisi yani demokrasiye geçişi de hazırlayan tecrübeli politikacı idi. 85’i aşan yaşından beklenmedik bir dinamizmle mücadelenin önüne geçti.

26 Ekim 2014 genel seçimlerini önde tamamlayan Tunis Nida, 23 Kasım’da başkanlık seçimlerini de önde tamamladı. Ve nihayet Tunis Nida’nın adayı Kaid Es Sibsi başkanlık seçimlerinin ikinci turunda zafere ulaştı.

Kaid Es Sibsi ‘nin programı yalın: Müslüman Kardeşler’i iktidardan uzaklaştırmak, öteki güçlerle birlikte Tunus’ta demokrasiyi inşa etmek.

Müslüman Kardeşler’in altından sandalyeyi çeken Kaid Es Sibsi’nin, Tunus’a umut ve dinamizm getireceği, dahası Arap dünyasını derinden etkileyeceği anlaşılıyor.

kaid es sibsi

Kaid Es Sibsi Kimdir?

Kaid Es Sibsi Tunus’un en tecrübeli siyasetçilerinden biri. Tunus’da doğdu; tarımla uğraşan bir aileden geliyor. Genç yaşta Tunus Yeni Destur Hareketi’ne katıldı, Fransız sömürgeciliğinin tasfiyesini amaçlayan direniş hareketi içinde mücadele etti. Okumaya gittiği Paris’te “Kuzey Afrikalı Müslüman Öğrenciler Birliği” başkanlığına seçildi. Yeni Destur’un ve ulusal direnişin lideri Habip Burgiba ile birlikte çalıştı. Tunus’a döndü. Tunus’un 1955’te bağımsızlığına kavuşması üzerine Burgiba yönetimlerinde görevler aldı. Bir süre içişleri bakanlığı ardından savunma bakanlığı yaptı. Burgiba’nın devlet başkanlığını terketmesinin ardından, Kaid es Sibsi siyaset sahnesinden çekildi. 2011’de “Arap Baharı”nın ardından Zeynel Abidin rejiminin çöküşü üzerine, tecrübeli Kaid Es Sibsi “çok partili demokratik sisteme” geçişin mimarlarından oldu.

Cüneyt AKALIN - 23 Aralık 2014 - Aydınlık

Son Yazılar