bardo meydani tunus2

Tunus seçim arifesinde...

Tunus halkı, cumhurbaşkanını seçmek için pazar günü ikinci kez sandık başına gidiyor.

2 adayın yarıştığı seçimlerde ilk turun galibi Kaid El Sibsi, kazanmaya daha yakın isim olarak görülüyor

Tunus’ta, Zeynel Abidin Bin Ali’nin 2011  yılında devrilmesinin ardından gerçekleşecek ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu pazar günü düzenlenecek. Seçimlerde eski cumhurbaşkanları Habib Burgiba ve Zeynel Abidin bin Ali dönemlerinde kazandığı siyasi tecrübeyle Nida Tunus Partisi’nin Genel Başkanı 88 yaşındaki Kaid El-Sibsi ile meclis tarafından Cumhurbaşkanlığı görevine getirilen Muhammed Munsıf El-Marzouki yarışacak. “Tunus’u 21. yüzyıla gerçek anlamda taşıyacak projelerim var” diyen  Sibsi’ye ilişkin, “Bu seçimlerde geçen zamanın kendisinden çok şey alıp  götürmediğini aksine tecrübesini artırdığını kanıtlamak istiyor” yorumları  yapılıyor.

Fransa’da öğrenci olduğu sırada 1950’li yıllarda siyasete atılan Kaid El Sibsi, Cumhurbaşkanı Habib Burgiba tarafından kurulan Yeni Düstur Partisi’nin aktivistleriyle birlikte sömürgecilere karşı mücadele etti.  “Devletin azametini” söylemlerinde ön plana çıkaran Sibsi’nin kişilik  olarak “Tunusluların manevi babaları” olarak gördüğü Burgiba’ya benzediği yorumu  yapıldı.

Diğer Cumhurbaşkanı adayı Marzouki,  2011’de  Nahda’nın desteğiyle Cumhurbaşkanı seçilmiş ve Suriye rejimi ve Mısır’daki darbe yönetiminin karşısında durmuştu.

EN NAHDA'NIN ADAYI YOK...

Bu arada seçimlerde laik parti Tunus Nida’ya yenilen Nahda Hareket Partisi ise seçimlerde herhangi bir adayı desteklemeyeceğini açıklamıştı.

Nahda Hareketi Partisi Eski Genel Sekreteri Hammadi El-Cibali, Nahda’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday göstermeyerek önemli bir seçmen tabanını temsilcisiz bıraktığını söyledi. Nahda’nın “gözlemci bir rol” oynayamadığını ileri süren Cibali, “Nahda, genel seçimleri kazansa ve  cumhurbaşkanlığına aday gösterseydi, dengeli siyasi atmosfer için şimdi bir başka siyasi partinin lehine oy kullanılmasını isterdim” ifadelerini kullandı. Tunus’ta yapılan başkanlık seçimlerinin ilk turunda  Tunus Nida’nın adayı Cumhuriyetçi  Kaid el Sibsi oyların  % 42’sini alırken, Müslüman Kardeşler’in desteklediği Marzouki % 31’de kalmıştı.  

Aydınlık Dış Haber Servisi - 20 Aralık 2014

Son Yazılar