mazlumun kimligi sorulmazmi2

Mazlumun kimliği sorulmaz mı?

Bildiğiniz üzere “Cemaat Operasyonu” nun yeni halkası önceki gün başladı.

Bir sosyal medya “fenomeni” olan Fuat Avni, operasyonun yapılacağını, günler öncesinden sosyal medya üzerinden duyurmuştu. 12 ilde yapılan operasyonda Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı başta olmak üzere, onlarca kişi gözaltına alındı.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ(!)

Yapılan bu operasyon, CHP başta olmak üzere, ülkemiz muhalefetindeki bazı kesimlerce kınandı. Yaşananlar bu çevrelerce; basın özgürlüğü, demokrasi ve özgürlükler çerçevesinde değerlendirildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu basına verdiği demeçte, “Mazlumun kimliği sorulmaz. Biz mazlumun yanındayız. Yapılanlar darbe dönemlerine ait uygulamalardır” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun CNN Türk’e yaptığı “Biz eski CHP değiliz” itirafından sonra, F örgütünü “mazlum” olarak değerlendirmesini pek yadırgamıyoruz. Ancak biz meseleyi emperyalizme ve gericiliğe karşı mücadele açısından değerlendireceğiz. Çünkü ülkemizde; demokrasi ve özgürlükler, 200 yıldır süren aydınlanma ve bağımsızlık mücadelesiyle kazanılmıştır.

F ÖRGÜT YABANCI MAŞASIDIR...

Öncelikle F örgüt; Amerikan devletinin, Türk devleti içerisinde kurduğu kontrgerilla ya da gladyo yapılanmasının en etkili ve gerici gücüdür. F örgütün, ABD emperyalizminin ülkemizdeki gladyo örgütlenmesi içerisindeki belirleyici konumuyla birlikte, aynı zamanda bütün İslam coğrafyasında kullandığı da bir alettir. Atatürk devrimlerine karşı yürütülen düşman faaliyetinin baş odaklarındandır. Ergenekon ve Balyoz operasyonlarını tertipleyip, vatanseverleri ve ilericileri, asılsız iddialarla yıllarca Silivri’de hapseden merkezin operasyonel gücüdür.

Kılıçdaroğlu gibi, kendisini “solcu-demokrat” olarak nitelendiren bazıları da meseleyi faşizmle ilişkilendirip, F örgütün “Özgür basın susturulamaz” korosuna katılmış durumdalar. Birincisi; faşizm, emperyalizmden bağımsız bir biçimde tanımlanamaz. Emperyalizme bağımlı gerici odakların basın araçları, emperyalizmin operasyonel araçlarından başka bir şey değildirler! Gerici odakların kullandıkları bu “basın ve medya” araçları demokrasinin de, özgürlüklerin de temel düşmanıdır! Bunun kanıtı ise işledikleri sayısız, hukuksuz ve karanlık eylemle sabittir.

KAVRAMLAR DA SAVAŞIYOR!

Her şey olduğu gibi kavramlar ve ifadeler de canlıdır. Kavramlar durağan ve sabit olmamakla birlikte, tarihsel gelişmenin içinde anlamlıdırlar. Örneğin; milli Kurtuluş Savaşı yıllarında, İngiliz emperyalizmini ve Osmanlı sultanını savunan Ali Kemaller de birilerine göre “mazlum”du. Evet! Emperyalistlerce Ali Kemal bir özgürlük kahramanıydı ve mazlumdu. O nedenle tarihsel olarak “mazlumun kimliği” sorulur. Karşı devrimcilerin ve Türkiye düşmanlarının kimliği sorulur! Hrant Dink ve Mustafa Yücel Özbilgin’in katillerinin kimliği sorulur!

İKİ GERİCİ ODAĞIN KAVGASI...

2013 Haziran-Temmuz Ayaklanması, ülkemizdeki düzenin kimyasının bozulmasına yol açtı. Emperyalizme ve gericiliğe karşı ayaklanan milyonlar, düzeninin bileşenlerinin, birbirlerine karşı giriştikleri hesaplaşmanın başlıca kaynağıdır. Meseleyi salt “RTE Hocaefendi” hesaplaşması olarak görmek, son üç yılda yaşanan bütün ulusal ve bölgesel gelişmeleri görmezden gelmek demektir. Son gelişmelere, “AKP’ye karşı olmak” üzerinden F örgütün yanında saf tutmak, “Yeni Türkiye”nin - cumhuriyetin tasfiyesi ve emperyalizme bağımlı gericiliğin egemenliği rejimi- meşruluğunu tanımak demektir. Çünkü, “Yeni Türkiye” de laiklik yasa dışı, emperyalizme karşı olmak yasa dışı! “Yeni Türkiye” Rennan Pekünlü’yü laikliği savunduğu için tutukladı. Kılıçdaroğlu’na göre Rennan Hoca “mazlum” değil! F örgütü mazlum olarak görenler, Rennan Pekünlü tutuklandığında neden hiç seslerini çıkarmadı? Son tahlilde; iktidarın yolsuzluklarının ifşa edilmesi de, F örgütün yürüttüğü gladyo faaliyetlerinden dolayı yargılanması da Türkiye halkının yararınadır. Gerisi laftır ve kıymetsizdir. Ülkemizin laik, demokratik, yurtsever ve devrimci güçlerine düşen görev ise düzenin ortaya saçılan bütün pisliklerinin üzerine kararlılıkla gitmektir. F örgütün savunuculuğunu yapmak ise tek sözcükle zavallılıktır!

Kerem YILDIRIM - 18 Aralık 2014 - Aydınlık

Son Yazılar