rasih nuri ileri1 1

Ağaçlar ayakta ölür!

Parlak bir gecede başımızı gökyüzüne çevirdiğimizde ilk bakışta fark edemediğimiz

yıldızlardan birini daha ancak kayarken görebildik.  

Yaşayan en eski komünistlerden Rasih Nuri İleri’yi de sonsuzluğa uğurluyoruz.

Hakim sınıflar eski komünistlere çok çile çektirmişti. Ama onlar tabutluklarda yıllar süren esaretlerinde bile ser vermiş sır vermemişlerdi. Serbest kaldıktan sonra da sanki illegal faaliyetlerini sürdürür gibi ketumdular.

Biz 68’liler, 1961 Anayasası’nın getirdiği göreli özgürlük ortamında yayınlanmaya başlayan Marksist klasikleri susamış gibi okumaya başladığımızda bu yüzden geçmişin deneyimlerini öğrenmekten yoksun kalmıştık. Pratikteki mücadele çizgimizi elyordamıyla belirlemeye çalışırken, Hikmet Kıvılcımlı, Mihri Belli, Rasih Nuri İleri gibi hayatta kalan ve bizi o devrimci mirasla buluşturan ender “eski tüfeklerden” bir şeyler öğrenmeye çabalıyorduk.

İleri’yle 12 Eylül’den kısa bir süre önce evinde görüşmüş, verdiği bilgi kırıntılarını o zamanlar köşe yazarı olduğum Aydınlık gazetesinde yayınlamıştım.

Bir ay önce, 13 Kasım günü arkadaşım Merdan Yanardağ ile birlikte, CHP Gençlik Kolları Kadro Hareketinin davet ettiği “Doğan Avcıoğlu’nu anma” toplantısına katıldık. Oradaki konuşmamda Rasih Nuri İleri’nin “Atatürk ve Komünizm” kitabını andım. İleri’nin 23.5 1970 tarihini attığı ve “Sayın Doğan Avcıoğlu arkadaşıma saygı ile” ibaresiyle imzaladığı o kitaptan Avcıoğlu’nun altını kırmızıyla çizdiği bazı bölümleri okudum.

rasih nuri ileri3

İleri, o kitabın 307. sayfasında şöyle demekteydi: “... İstiklal Savaşımız tarihte dünya kapitalizmini emperiyalizmi yenen ilk bağımlı devlet örneğini vermektedir. Çünkü örneğin bir Bulgaristan’ın, bir Yunanistan’ın bağımsızlık kazanma mücadeleleri, geri kalmış bir Ortaçağ İmparatorluğundan kopma gayretleriydi, emperiyalistlerin yardımı ile ve de emperiyalistlerin yararına Osmanlı devletinin parçalanması süreci içinde değerlenmekteydi. Halbuki İstiklal Savaşımız tarihte ilk defa için dünya kapitalist cephesine karşı geri kalmış bir ülkenin başarılı ayaklanmasıdır...”

İleri, bu kitapta Mustafa Kemal’e maledilen “Türk aleminin en büyük düşmanı komünistliktir” sözünün de, İkinci Dünya Savaşı sonrası Stalin’in Kars ve Ardahan’ı istediği iddiasının da anti-komünist yalanlar olduğunu delilleriyle kanıtlamıştı.

İleri, 1940 yıllarındaki komünist tevkifatlarını ve TKP davalarını da “Kırklı Yıllar” başlıklı dört kitapta anlatmıştı.

Rasih Nuri İleri gibi çınarlar ayakta ve dimdik ölürler. Anısı ağaç kesenlere ders olsun.

Doğan YURDAKUL - 07 Aralık 2014 - Odatv

RASİH NURİ İLERİ KİMDİR?

1920 yılında babasının Mustafa Kemal’in özel temsilcisi olarak bulunduğu Cenevre’de doğdu. Tahsilini, Galatasaray, Haydarpaşa ve Fen Fakültesi’nde yaptı. 1939 yılında üniversitede militanlığa başladığı TKP’ye 1942’de Ferit Kalmuk tarafından kaydedildi. 1946’da Dr. Şefik Hüsnü’nün kurduğu TSEKP’nin yan kuruluşu olan sendikalarda çalıştı. Adana Sendikalar Birliği’ni kurdu. 1948’de Yedek Subay okulundan çavuş çıkartıldı. 1962’de TİP’e kaydoldu, 1. Kongre’de Merkez Komite üyesi oldu. Aralık 1967’de partiden ihraç edildi. 1968’de Milli Demokratik Devrim Derneği kurucusu ve Genel Sekreter Yardımcısı oldu.

Mart 1970’de kurulan İstanbul İşçi Birliği Genel Başkanı oldu. 1973’de Haziran Hareketi gizli örgütü 1 numaralı sanığı olarak yargılandı, beraat etti. 1977’de İkinci TİP’e kaydoldu. Haziran 1990’da TBKP kurucusu ve Merkez Komitesi üyesi oldu. Ocak 1992’de Boz Mehmet ve Şahap Bakırsan’la Genel Merkez’in sağ sapması üzerine istifa etti. 1992’de SBP’ye girdi. Büyük Kongre’de MK’ya seçildi.

Daha sonra BSP kurucusu ve MK üyesi oldu. Türkiye Komünist Partisi üyesi ve konferans delegesidir. 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde TKP’den İstanbul adayı oldu.

Son Yazılar