urdun kralicesi rayna2

Doğu’dan yükselen kadın sesi: Arap-İslam kimliğini IŞİD’e bırakma!

Ürdün Kraliçesi Rayna, Arap dünyasını islamcı terör örgütü IŞİD'e karşı mücadeleye çağırdı.

Bölge cayır cayır yanıyor, terör örgütü din adına, kadın, erkek, alevi, sünni, ezidi demeden kesiyor, kan akıtıyor. Caniliklerden canilik beğen. Dünya, cehennemi dehşetle seyrediyor. Arap hükümdarları, siyasetçileri, hukuçuları, alimleri ağzını açıp tek kelime etmiyor. "Durun din bu değil, hele İslam hiç değil!" cümlesi sanki yeryüzünden silinmiş, vijdan lal. Laikliğin yeryüzündeki en önemli kalesi müslüman Türkiye'nin başındaki zihniyet aynı şekilde suskun. Daha da ötesinde "Bırak terörist, teröristi kırsın" diyor, İŞİD'e destek çıkıyor. "Bu ateş bölgeyi yakar, hepimizi yakar!" sağduyusunun adı yok.

Özlediğiniz "Dur!" diyen o cesur ses Doğu'dan geliyor; bir kadın sesi. Arap dünyasında erkeklerin "utanç yüklü suskunluğunu" bir kadın bozuyor. Ürdün kraliçesi Rayna, geçen hafta Cuma günü Abu Dabi'deki 5. Medya Zirvesi'nde 600 katılımcı önünde yaptığı açılış konuşmasında sesini yükseltiyor, müslüman dünyaya "Uyan!" çağırısı yapıyor. Söyledikleri, Berlin'den, Washington'a hızla yayılıyor, heyecan yaratıyor. Katar'dan, Kahire'ye yankı buluyor. Aklın uyaran berrak sesi, Doğulu bir kadının, anne yüreğinden yükseliyor.

IŞİD'E KARŞI SES ÇIKARMADIK, SUÇLUYUZ!

Kraliçe Reyna konuşmasına, "Kendini İslam Devleti olarak adlandıran terör örgütü ISİD'in Arap-Müslüman kimliğine el koyduğu ve bu kimliği kötüye kullandığı" uyarısıyla başlıyor. "Radikal islamistler tarafından tamamiyle tahrib edilmeden", Arap dünyasından "kendi kimliği ve İslam'ın imajı için" mücadele etmesini istiyor.

"Araplar, tarih ve kimliğini militan teröristlerin elinden geri almalıdır!" çağırısında bulunuyor. Reyna, salondakilere "Anormal ve iğrenç radikaller, sizi temsil etmediği kadar beni de temsil etmiyor" diyor ve ekliyor "icraatleri her Arap vatandaşını öfkelendirmeliydi!" İSİD'e karşı Arap sessizliğini yargılıyor: "Onların başarısından hepimiz sorumluyuz, çünkü sustuk, sessimizi çıkarmadık!"

Dört çocuk annesi cesur kadın Arap dünyasına sesleniyor: "Şimdi isyan zamanıdır!"

Rayna, İslamist saldırıların temelinde "ideoloji" olduğununun altını çiziyor. Devam ediyor: "İdeolojileri bir kurşunla yenmenin mümkün olduğuna inanıyorsanız, size Usame bin Laden öldürüldükten sonra neler olduğunu hatırlatmak isterim!" "Evet öldü, ama geriye çok daha güçlü ve dallanmış budaklanmış radikal bir miras bıraktı!"

"Şimdi, radikalizmin çıkmaz sokalarına çekilmek istenen müslüman coğrafya gençlerinin nasıl kurtulacağı sorsuyla karşı karşıyayız!"

İSLAMCI RADİKALİZMİN PANZEHİRİ ÇAĞDAŞ EĞİTİM!

Rayna, müslüman dünyanın geldiği yol ayrımına işaret ediyor: "Ya bölgemizi geliştireceğiz, ya da radikallerin yok etmesine izin vereceğiz." "Ya kendi tarihimizi biz yazacağız, ya da teröristlere bırakacağız!" Tek çözümün "kız-erkek ayırımı yapmadan" çok iyi bir "eğitimde" olduğunu söylüyor. Sorumlu bireyler yetiştirmenin "toplumların gelişmesi için ne kadar önemli" olduğunu özellikle vurguluyor.

Konuşmanın sonunda o cesur retorik soru geliyor: "Sizce, Boko Haram, Taliban ve İslam Devleti ellerinde kitap bulunan kız çocuklarından neden bu kadar korkuyor?" İzleyenlerin yanıtı: "Birey olmalarından korktukları için!" Kraliçe Rayna, Körfez monarklarına da, sözüm sadece terör örgütlerine değil aynı zamanda size" mesajı veriyor: "Kız çocuklarının eğitimi sizi de korkutmasın!"

Not: Konuşma, Almanya'da büyük yankı buldu. Böylesine cesur bir uyarının Türkiye'den gelmiş olmasını dilerdim.

Gönül KENTER - 29 Kasım 2014 - Aydınlık

Son Yazılar