milli merkez kurultayi nazim hikmet ankara2

Sayın Türker Ertürk’e Açık Mektup...

Emine Ülker Tarhan hakkında, aşağıda sunduğum yazıda değinilen Haziran 2012’de

verdiği kanun teklifi ve çeşitli medya kuruluşlarına verdiği roportajlar sebebiyle zaten şüphelerim vardı. Dolayısıyla onun, Atatürk’te birleşenleri bir araya getirmeye çalışmadan alel acele yeni bir parti kurması beni şaşırtmadı. Ama sevdiğim, güvendiğim, konuşmalarını, yazılarını okuyup, paylaştığım Atatürkçü Türker Ertürk’ün GİZLİCE uzun süredir onunla yeni bir parti kurma faaliyeti içinde olması beni çok üzdü.

Siz ki Atatürk’ün yolunda bir KURMAY subaysınız, kurduğun partinin CHP’DEN istifa etmiş KÜSKÜNLERİN FRAKSİYON PARTİSİ olarak algılanmaya çok müsait olduğunu, MHP ve AKP tabanından hiç OY ALAMAYACAĞINI, CHP’den transfer edeceği oylarla Barajı geçmesinin çok güç olduğunu, geçse bile seçim sistemi sebebiyle AKP’nin MV sayısını azaltmayacağını ve İktidarda kalmasını sağlayacağını nasıl görmezsiniz!?

Yapmanız gereken şey, AKP’yi iktidardan devirmenin ancak GÜÇBİRLİĞİ ile, bütün partilerin tabanından oy alabilecek bir milli mutabakat partisi ile, mümkün olduğunu Emine Ülker TARHAN’A anlatmanızdı. Onu ve tüm CHP küskünlerini, yönetim kurulunda yer aldığınız MİLLİ MERKEZ’E katılmaya DAVET ETMENİZ ve çok yakında MM’nin, Atatürk’te birleşen tüm AKP karşıtı milliyetçileri biraraya getirmek suretiyle oluşturacağı siyasi partinin kurucularından biri olmasını sağlamanızdı.

Ama MM’nin aşağıdaki genelgesinden anlıyorum ki ne Emine Ülker TARHAN ne de siz, Milli Merkezin, Genel sekreter Haluk Dural kanalıyla yaptığı BİRLEŞME ÇAĞRISINI UMURSAMAMIŞ ve şahsiyetlerinizi öne çıkarmayı, KENDİNİZİN REKLAMINI yapmayı ve adında TÜRK veya TÜRKİYE kelimesi geçmeyen ANADOLU isminde bir siyasi partiyi ALELACELE kurmayı tercih etmişsiniz.!?

Unutmayın ki İttihat ve Terakki partisinden ayrılan MUSTAFA KEMAL PAŞA, SİZİN GİBİ DAVRANMADI. Yepyeni bir parti kurmadı. Milli insanların oluşturdukları örgütleri bir kenara atmadı. Mevcut olan ANADOLU ve RUMELİ MÜDAFAAYI HUKUK cemiyetlerinden, onların örgütleri ve tabanındaki insanlardan yararlanıp TBMM’ni KURDU.

NİÇİN tüm yurtta 230 toplantı düzenlemiş, 19 il ve 50 ilçede örgütlenmiş Milli Merkezi DIŞLADINIZ ve sıfırdan işe başladınız anlamam mümkün değil.

Üstelik Partinizin ismi bile FAUL.

Niye sadece ANADOLU.!

Niye TÜRKİYE değil?

Birilerinin TÜRK kelimesini kullanmaktan “IRKÇI” görünme endişesiyle vazgeçmesini çağrıştırıyor bana.

….Çok kişinin bildiği üzere, 8 Kasım 2014 Cumartesi günü Emine Ülker Tarhan ile Milli Merkez yöneticileri, Türker Ertürk, Prof. Dr. Süheyl Batum, Prof. Dr. Necla Arat, Ufuk Söylemez, Ümit Ülgen, Aslan Bulut, MM Gn. Sek. Haluk Dural bir araya geldiniz. Haluk Dural, “Bir parti kurma teşebbüsünüz var mı?” diye sordu. Tarhan da, “Hayır, yok” diye cevap verdi. Bunun üzerine Dural, “Milli mutabakata dayanan, sadece CHP’nin değil, AKP, MHP’nin (Kuşkusuz İP’nin de) tabanındaki insanlardan oy alabilecek bir parti kurma çabası içindeyiz. Siz de aramıza katılırsanız bu boşluğu daha iyi doldururuz” dedi. Parti haline gelme çalışmasının da son noktaya geldiğini açıkladı. MM’nin, Yüksek Seçim kurulunun 2015’deki genel seçimlere katılmaya uygun partiler listesinde yer alan bir partiyle anlaştığını, 15 gün içinde kongreye gidecek bu PARTİYİ DEVRALACAKLARINI açıkladı. Tarhan’ın “Lider lazım. Şu anda Lider yok” diyerek mazeret beyan etmesi ve teklif üzerinde düşüneceğini söylemesiyle, toplantı sona erdi..

Tarhan, Anadolu isimli partisini Partisini 14 Kasım’da kurmuştur. 23 günde YASANIN İSTEDİĞİ nitelikleri taşıyan bir partinin kurulması imkansız OLDUĞUNA GÖRE belli ki TARHAN bu hazırlıklara en az 6 ay önceden başlamıştır. Toplantıda MM yöneticileri, “Bir parti kurma teşebbüsünüz var mı?” diye sorduğu zaman YALAN söylemiş “HAYIR” cevabı vermiştir. Türker Ertürk ise sessiz kalarak TARHAN’IN OYUNUNA eşlik etmiştir. Şimdi düşündüğümde Ertürk ve Tarhan ikilisinin aylardan beri bu tiyatroyu birlikte oynadıklarını ve herkesi kullandıklarını, kandırdıklarını anlıyorum. Çünkü Haziran Ayında Bedri Baykam’ın CB seçimi sebebiyle sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdiği, benim de katıldığım toplantıda ERTÜRK ilk sözü almış; “Benim vaktim az, birazdan ayrılacağım. Bu nedenle ilk konuşan ben olmak istedim. Bu toplantıda Emine Ülker TARHAN’IN CB ADAYI seçilmesi yönünde bir karar alınmasını teklif ediyorum. TARHAN bu GÖREVE HAZIRDIR” demiştir. Kılıçdaroğlu kimseye danışmadan Ekmeleddin’i aday gösterdiği için zaten çok kızgın olan insanlar, MM Gn. Sek. Haluk Dural dahil olmak üzere bu öneriyi desteklemişler ve TARHAN’IN CB ADAYI GÖSTERİLMESİ neredeyse oybirliği ile kabul edilmiştir. Böylece Tarhan’ın reklamı ve bugünlere HAZIRLIK yapılmıştır.

Hiç kuşku yoktur ki Türker Ertürk ve Emine Ülker Tarhan Güçbirliği yapmadan yeni parti kurmakla ATATÜRKCÜLERİN OYLARINI BÖLMEKTEDİRLER. Halbuki AKP ile AKP’nin koltuk değneği BAHCELİ ve KILIÇDAROĞLU karşıtı insanların bölünmemesini, tek bir partide toplanmasını AMAÇ EDİNMELİYDİLER. Tam bir seçim hezimeti yaşamazlarsa BAHCELİ ve KILIÇDAROĞLU partilerinin başında kalırlar ve AKP’YE destek olmaya devam ederler. Bu ikiliden CHP ve MHP’yi kurtaramadığımız sürece AKP İKTİDARDAN DÜŞMEZ. Dolayısıyla CHP ve MHP’nin oylarını bölmekten çekinmemeli ama milli insanları tek bir partinin çatısı altında toplamak için de elimizden geleni yapmalıyız.. Ne yazık ki Tarhan ve Ertürk bu çabayı göstermediler. Milli Merkezi dışlayarak parti kurdular. Halbuki Milli Merkez, Tarhan’a “GEL BERABER PARTİ KURALIM” diyerek son derece sorumlu davrandı.

Emine Ülker Tarhan’ın diğer muhalif gruplarla temas kurmaya gerek duymadan şipşak parti kurmasının MUHARREM İNCE’nin kimseyle temas kurmadan Genel Başkan adayı olup muhalefeti bölmesinden hiç farkı Yoktur.

Kurduğu ANADOLU PARTİSİ, Vatan – Millet / Türklük – Atatürkçülük adına YENİ BİR BÖLÜCÜLÜKTEN ÖTEYE GİDEMEZ ..

Sabahattin ÖNKİBAR’ın Emine Ülker Tarhan hakkındaki aşağıda sunduğum değerlendirmesine AYNEN KATILIYORUM ;

“Emine Ülker Tarhan Hanımın vatanseverliğinden kuşkum yok. Keza iyi niyetli ama attığı son adım yani alelacele tek başına parti kurması ÇOCUKÇA. Bu işler öyle parti kurdum diyerek olsaydı Sadettin TANTAN, Bedrettin DALAN, Abdüllatif ŞENER gibi toplumda akisleri olan isimler sonuç alırdı.

Peki Emine Hanım niye mi böyle davrandı?

Tıpkı Muharrem İNCE’NIN parti içi muhalefete danışmaksızın emrivaki ile kurultayda aday olması gibi kendince emrivaki yapıp ÖN ALMAYA ÇALIŞTI…

Olmaz Emine Hanım zira NE ÖRGÜTÜN NE DE MEDYAN VAR?

Kurucularına bakıyorum TÜRKER PAŞA’DAN BAŞKA TANINAN İSİM YOK.”

Mustafa MUTLU’NUN eleştirisi de aynı yönde;

İçtenliğimi bildikleri için beni yanlış anlamayacaklarına inanmak istiyorum:

Lütfen Kemalist güçler olarak BÖLÜNMEYE DEĞIL, BIRLEŞMEYE YÖNELIK ADIMLAR ATTIĞINIZA EMIN OLUN. Yoksa 2015 seçimlerinde hiçbir şekilde kazanma şansı olmayan AKP’yi, yine kendi ellerimizle iktidar yaparız.

Yani…

Bugün ATILACAK HER YANLIŞ ADIM, ülkeyi BÖLMEK ve DİN DEVLETİNE DÖNÜŞTÜRMEK isteyenlerin ekmeğine yağ sürmüş olur.

Daha fazla sözüm yok. Dilerim ne yaptıklarını çok geç olmadan anlarlar.

Tuncay ERCİYES - 16 Kasım 2014

Son Yazılar