kilicdaroglu-izmir-mitingi

İlk Kurşun’un Atıldığı İZMİR’de Yüzbinler “HAYIR” Dedi

CHP’NİN HAYIR MİTİNGİNE YÜZBİNLERCE İZMİRLİ KATILDI. 500 Bine yakın İzmirli’nin izlediği mitingteki görüntüler tarihi Cumhuriyet mitingini anımsattı.BU TÜM PARTİLERİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ REFERANDUM MİTİNGLERİNDE YAKALAYAMADIĞI RAKAM…

KILIÇDAROĞLU SÖZLERİNE “İLK KURŞUNU ATAN HASAN TAHSİN’İN İZMİRİ, ATATÜRKÇÜLERİN KALESİ İZMİR, ÇAĞDAŞLIĞIN , KÜLTÜRÜN SİMGESİ İZMİR” DİYE BAŞLADI. KARŞILAŞTIĞI COŞKULU VE GÖRKEMLİ KALABALIKTAN ADETA MEST OLAN KILIÇDAROĞLU,UZUN SÜRE İZMİR’E VE İZMİRLİLERE ÖVGÜLERDE BULUNDU.


Kordon’un dün geceden itibaren dev bayraklarla süslendiği, katılımcılara 100 bin adet CHP bayrağı dağıtıldığı mitingte alan Kılıçdaroğlu’nun gelişinden saatler önce doldu.

TOPLAMDA 12 KM’LİK CHP BAYRAĞI

Miting hazırlığı kapsamında genel merkezden üzerinde CHP ve ‘hayır’ yazan 100 bin bayrak geldi. Bayraklar miting öncesi katılımcılara dağıtıldı. Kordon’daki apartmanlar da dün geceden itibaren afiş ve bayraklarla donatıldı. Kordon’u süsleyen tüm CHP bayraklarının yaklaşık 12 km uzunluğunda olduğu öğrenildi.

İzmir’de miting saati sıcaklığın 30 dereceyi bulması nedeniyle kalabalığın üzerine su püskürtülmedi ancak vatandaşların serinlemesi için 150 bin pet şişe su dağıtıldı.

DENİZDE DE MİTİNG!

Gündoğdu Meydanı’nın yanı sıra Körfez’de CHP için ayrı bir miting alanı oldu. Denizin dalgalı olması nedeniyle Sahil Güvenlik geniş güvenlik önlemleri alırken, 30′a yakın tekne ‘Hayır’da hayır vardır’ pankartlarıyla Kordon’a çıkarma yaptı. Tekneler demirledi ve mitingi Körfez’den takip etti.

Sabah saatlerinde İzmir’e gelen ve direkt olarak Manisa’ya geçen, burada halka seslenen Kılıçdaroğlu, Gündoğdu’daki ‘hayır’ mitingi için saat 18.30 sularında Lamiya isimli tekneyle Kordon ufkunda belirdi. Kılıçdaroğlu tekneden halkı selamlarken onbinlerin coşkusu tavan yaptı. CHP Lideri Alsancak İskelesi’nde tekneden indi. Yoğun sevgi gösterileri arasında Yürüyerek miting alanına geldi. ‘Gandi’ CHP kurultayıyla ‘tanınan’ Kılıçdaroğlu şarkısıyla kürsüye çıktı.

‘GELİN SANDIĞA GÖMELİM’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, hiçbir kesimin hayatından memnun olmadığını belirterek, ”Madem ki 8 yıldır bizi yönetenler bize kabusu yaşatıyorlar, hep beraber 12 Eylülde anayasalarını sandığa gömelim” dedi.

İktidarın 8 yıldır Türkiye’yi yönettiğini, bu sürede hiçbir sorunun çözülemediğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: ”Ülkeyi sorun bataklığına dönüştürdüler. Şimdi soruyorum İzmirlilere, emekliler hayatından, işçiler, çalışanlar hayatından memnun mu? Esnafı, sanatkarı hayatından memnun mu? Sanayicisi, üreticisi hayatından memnun mu? Çiftçisi hayatından memnun mu? O zaman yapacağımız bir şey var. Madem ki 8 yıldır bizi yönetenler bize kabusu yaşatıyorlar, hep beraber 12 Eylülde anayasalarını sandığa gömelim. Benim başbakanlığımda karar bana ait değil, size ait. Mühür sizin elinizde olacak. O mührü doğruluktan, adaletten yana kullanırsanız, halktan yana kullanırsanız, emekten, alın terinden yana kullanırsanız ve hep beraber olursak, haramilerin iktidarını aşağı edip halkın iktidarını beraber kuracağız.”

ERDOĞAN’I YİNE DÜELLOYA ÇAĞIRDI

İzmir’in bir dünya markası, Türkiye markası olduğunu; üniversiteler, kültür, emek ve tarım kenti kenti olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, bunun için İzmirlilere teşekkür etti.

Vatandaşın önüne bir anayasa değişikliğinin geleceğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

”Recep Bey diyor ki ‘Bu anayasa değişikliğini muhalefet lideri meydanlara çıkıp anlatmıyor’ diyor. Şimdi kendisine söyledim, defalarca söyledim. Şimdi Gündoğdu Meydanı’ndan sesleniyorum, yüreğin varsa, anayasada haklıysan, yüreğin varsa, adam gibi adamsan, çıkarsın televizyonda karşıma, ne olduğunu ben sana göstermiş olurum. Recep Bey, onun istediği televizyon kanalında, onun istediği gazetecilerle benim karşıma çıkmayı gösterir mi? Ben de biliyorum gösteremez yüreğini. Çünkü karşıma çıkması için bir haklı olması lazım, iki mangal yürek lazım. Recep Bey’de ikisi de yok.

Şimdi Recep Bey her seferinde söylüyor, ‘İşçilerden yanayız’ diyor, ‘Emekten yanayız’ diyor. Gerçekten inanıyor musunuz? Yandaş sendika, yandaş medya oluşturdular, yandaş iş adamları oluşturdular. Bunların bir görevi var, ülkeyi bölmek. Kardeşi kardeşe düşürmek, açlığı, sefaleti yaygınlaştırmak. Herkesi muhtaç hale getirmek ve her şeyi sömürmek. Öyle bir düzen kurdular ki, daha yeni, bugün İstanbul Bahçelievler’de 3 tane genç bayan CHP’li, ‘Hayır’ bildirisi dağıtıyorlar, AKP’lilerin saldırısına uğruyorlar. Biz güçlendikçe, AKP’nin altından zemin kaydıkça, bunlar şiddetlenecek. Baskılar artacak, baskıyı her alanda yapacaklar. Bakınız Türkiye’de ticaret sanayi odası başkanlarına soruyorlar, diyorlar ki ‘Referandumda evet mi, hayır mi diyeceksiniz?’ Bir kısmı ‘evet’ ama çoğu ‘hayır’ sözünü ağzına almıyor. AKP iktidarında ‘hayır’ demek suç. ‘Hayır’ diyene baskı kuruyorlar. İşçilere, memurlara, sade vatandaşa… Ama meraklanmayın 12 Eylül geliyor. İlk tokadı siz atacaksınız. İlk tokadı atın, okyanus ötesinden de duyulsun bu tokat.”

MİTİNGTEN NOTLAR

- Miting öncesi polis yoğun güvenlik aldı. Alana giriş öncesi partililer didik didik arandı. Polis helikopteri miting alanını havadan gözetledi. Alandaki sivil polis sayısının çok olması dikkatlerden kaçmadı.
- Kordon’daki mekanların önleri tel örgülerle çevrildi. Polis burada da güvenlik önlemi aldı.
- Kordon’daki evlerin çatılarında özel timler görev aldı.
- Alana iki ayrı platform kuruldu. Platformun biri Kılıçdaroğlu için hazırlandı diğerinde ise miting öncesi sanatçılar İzmirlileri coşturdu. Milletvekilleri, parti meclisi üyeleri ve belediye başkanları Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını buradan dinledi.
- Karaburun ve Mordoğan’dan partililer deniz vapuruyla alana geldiler.
- DİSK üyeleri alana büyük bir kalabalıkla giriş yaptı.
- Kılıçdaroğlu’nun konuşması kurulan dev ekrandan izlettirildi.

EN ÇOK ALKIŞ KAMER GENÇ’E…SONRA GÜLDAL MUMCU…

- CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç alana gelenlerin arasına karıştı. Genç’e İzmirliler yoğun ilgi gösterdi.
-CHP Güzelbahçe İlçe Örgütü alana “Lamia” isimli yatla gelen Kılıçdaroğlu’nu denizde karşıladı. Meşale yaktı.
- Meydanın çevresinde 112 acil servis ve 110 aks acil kurtarma hazır bekledi. Meydanda çok sayıda kişi baygınlık geçirdi.
- Kılıçdaroğlu’nu taşıyan yat Alsancak İskelesi’ne yanaştı. Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Sevim Kılıçdaroğlu Gündoğdu Meydanı’na el ele tutuşarak geldi.
- Kılıçdaroğlu alana girirken sanatçı Onur Akın, “Geliyor Kılıçdaroğlu” şarkısını söyledi.
- Kılıçdaroğlu Gündoğdu Meydanı’na, “Başbakan Kemal” sloganları ile çıktı.
- CHP MYK tarafından tedbirli ve kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilen Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı da alanda yerini aldı.
- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de Kılıçdaroğlu’nu takip edenler arasında yer aldı.
- CHP’liler, “AKP’nin ampülü yandaşlarını aydınlatıyor”, “ABD/AB/PKK/AKP’ye Hayır” pankartları taşıdı. Alana gelenler, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”,“Başbakan Kemal”, “Vur vur inlesin Tayyip dinlesin” , “Hırsız Tayyip” şeklinde slogan attı.
– Kılıçdaroğlu’nun konuşması sonrası partililer platformun etrafına akın etti. Bu sırada kısa süreli izdiham yaşandı. Kılıçdaroğlu ve eşi Sevim Kılıçdaroğlu yoğun ilgi altında parti otobüsüne bindiler. Bu sırada Kılıçdoroğlu ve eşi zor anlar yaşadı. Partililer ve polis arasında sert tartışmalar yaşandı.

İlk Kurşun - 06.09.2010
http://www.ilk-kursun.com/

Son Yazılar