chp anayasada turk kavrami istemiyor

CHP Anayasa’da Türk kavramını istemiyor!

CHP’nin, MYK üyelerine dağıttığı 2015 seçim bildirgesinin temelini oluşturacak “Tutum Belgesi” taslağında,

“Türk vatandaşı” kavramını anayasadan çıkarılması önerisine yer verildiği ve Türkçe dışındaki ana dillerde eğitime “çocuğun üstün yararı” gözetilerek izin verilebileceği belirtildi.

Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar’ın koordinasyonunda bir heyetin hazırladığı, seçim bildirgesine temel teşkil edecek, “Tutum Belgesi” adlı taslak metin MYK üyelerine dağıtıldı. MYK üyelerinden, 12 sayfadan oluşan tutum belgesi ile ilgili itiraz ettikleri noktalar veya eklenmesi istedikleri konuların, metni hazırlayan komisyona bildirilmesi istendi.

BELGEDE ÖZERKLİK ŞARTI...

CHP’nin “Kürt açılımı” ile ilgili görüş ve önerilerine de yer verildiği belirtilen belgede, “anadilde eğitim” konusunda partinin tutumunun, Türkçe dışında içlerinde Kürtçe’nin de yer aldığı anadillerde eğitime, “çocuğun üstün yararı” izin verileceği belirtilerek esnetildi.

Kürtlerin hak ve özgürlük talepleri “diyalog zemini” oluşturarak Meclis’te çözülmesinin savunulduğu belgede, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18. Olağanüstü Kurultay’da kabul edeceklerini ilan açıkladığı, Avrupa Özerklik Şartı’nın öngördüğü kapsamda, yerel yönetimlerin güçlenmesinin gerektiği vurgu yapıldığı belirtildi.

ANAYASAL YURTTAŞLIK...

Şenatalar’ın başında yer aldığı bir ekip tarafından hazırlanan ve MYK üyelerine dağıtılan belgede Anayasadaki “Türk vatandaşı” kavramının çıkarılması ve tanımın değiştirilmesi önerisinin de yer aldığı ve farklı kimliklerin anayasal güvence altına alınabilmesi için, “anayasal yurttaşlık ilkesi” ve “nötr bir yurttaşlık tanımı” üzerinde uzlaşılması gerektiği vurgusunun yapıldığı kaydedildi.

Belgede ayrıca Alevilerin Cemevleri ve mecburi din dersi gibi sorunları ile LGBTİ bireylerin sorunlarına da yer verileceği öğrenildi.

Zihni ERDEM - 20 Ekim 2014 - Aydınlık Ankara

Son Yazılar