fikret akfirat

Karargâhı Türkiye’ye kurmak istiyorlar!

ABD’nin İncirlik’in daha geniş amaçlarla kullanımı ve Ortadoğu operasyonları için Türkiye’yi

karargâh yapma çabasının ardında, sözde Büyük Kürdistan için askeri ağırlık yaratmak var.

ABD ile Türkiye arasında IŞİD’e karşı koalisyon gerekçesiyle İncirlik’in kullanımı konusundaki belirsizlik sürüyor. ABD yönetiminden yetkililer art arda, İncirlik’in kullanımı ve Türkiye’de bazı muhalif grupların eğitilmesi konusunda mutabakat olduğunu açıkladı. Ancak Hükümet ve Dışişleri kaynaklarından bu konuda doğrudan bir açıklama yapılmadı. Önceki gün Başbakanlık kaynaklarınca yapılana açıklamadaki İncirlik’in kullanımıyla ilgili “devam eden mutabakat dışında yeni bir mutabakat”ın olmadığı vurgusu, olayı anlamak için anahtar niteliğinde.

GENİŞ KAPSAMLI KULLANIM!

İncirlik Üssü’nün ABD tarafından kullanımının temeli 1980’de imzalanan Savunma Ekonomik İşbirliği Anlaşması’na (SEİA) dayanıyor. Ancak, bu anlaşmanın yanısıra hem NATO Anlaşması hem de Türkiye ile ABD arasındaki çeşitli dönemlerde imzalanan mutabakatlar kapsamında İncirlik’in kullanımı sağlanıyor.

İncirlik, mevcut durumda ABD ile Türkiye arasında teröre karşı işbirliği mutabakatı çerçevesinde, operasyonel istihbarat kapsamında ABD uçaklarınca kullanılıyor. Fakat, ABD İncirlik ve birkaç başka askeri havaalanını, görünüşte IŞİD’e karşı mücadele, aslındaysa daha geniş kapsamlı amaçlarla kullanmak için hem kendi uçaklarına hem de oluşturulan uluslararası koalisyon ülkelerinin uçaklarına açılmasını istiyor.

AKP Hükümeti’nin ABD ile yapılan görüşmelerde bu konuda prensip olarak olumlu yanıt verdiği yapılan açıklamalardan ortaya çıkyor. Ancak, bu konu henüz resmiyete dökülmüş değil.

EĞİT-DONAT TAMAMLAYICI...

ABD Başkanı Obama’nın Türkiye ve Avrupa saatiyle 11 Eylül 2001 olaylarının yıldönümünde yaptığı açıklmasında ABD’nin IŞİD’e karşı 3 yıllık bir strateji ilan etti. Bu stratejiye göre, ABD havadan operasyonlarla IŞİD’in Irak ve Suriye’deki mevzilerini vuracak, karadan ise Irak’ta Bağdat Hükümeti ve Peşmerge güçleri, Suriye’de Şam rejimine muhalifler savaşacak. Ancak 3 yıldır başta Türkiye olmak üzere bazı bölge ülkelerin desteğiyle palazlandırılmak istenen muhalifleri tek bir karargah altında birleştirilememiş ve Şam karşısında ağır bir yenilgiye uğramış durumda. Suriye’deki durum, 1979’da Sovyetler Birliği’nin işgal etmesinin ardından Afganistan’daki duruma benzetiliyor. Orada da CIA tarafından eğitilen çeşitli “cihat”çı gruplar, ABD açısından denetlenemez bir hareketlilikle birbirleriyle savaşmaya başlamışlardı. Bu süreç, ABD’nin 11 Eylül 2001’den sonra Afganistan’ı işgaliyle sonuçlandı. ABD, hem Afganistan’daki bu grupları eğitirken hem de işgal sürecinde Pakistan’ı bir üs olarak kullandı. Bu durum, Pakistan’ı da Afganistanlaştırdı. İşte şimdi Türkiye’yede verilmek istenen rolün özeti bu. IŞİD bahanesiyle Türkiye’yi bütün bölgedeki operasyonların ana karargahı yapmak.

BÜYÜK KÜRDİSTAN İÇİN ASKERİ AĞIRLIK!

Konuyla ilgili ayrıntılar, ABD’den gelen askeri heyetle ayrıntılı olarak görüşülecek ve kararın ardından bir mutabakata bağlanacak. Öngörülen model şöyle: MİT ve CIA’nın ortaklığında belirlenecek muhaliflerin eğitimi, Türkiye’ye gelecek Amerikalı askerlerce yapılacak. Görev, ABD ile Türkiye arasında 2012 yılında kurulan ve iki ülkenin Genelkurmay, MİT ve Dışişleri temsilcilerinden oluşturulan “operasyonel planlama için ortak özel görev gücü”nün uhdesinde olacak.

ABD’nin İncirlik’in daha geniş amaçlarla kullanımı ve Ortadoğu operasyonları için Türkiye’yi karargah yapma çabasının ardındaysa, sözde Büyük Kürdistan için askeri ağırlık yaratmak var.

Fikret AKFIRAT - 15 Ekim 2014 - Aydınlık

Son Yazılar