nurullah aydin2

Kardeş Kim, Kalleş Kim?

Sıklıkla kullanılan sözcükler vardır.

Kardeş, arkadaş, meslekdaş, sırdaş, dost, kalleş, hırsız, yalancı, talancı, istismarcı.

Peki ama kim bunlar?

Yine her toplumda insan tipi tanımlamaları vardır.

Bazıları; kendi kimliklerinin ne olduklarını bilirler ama kendilerini asla o tanımla ifade etmezler.

Bazıları; dini, bazıları ırki, bazıları etnik, bazıları mezhep, bazıları cinsiyet, bazıları renk, bazıları statü, bazıları unvan tanımlaması yapar. Bunu yaparken de kendine tanım getirir.

Hiç kimse kendisi hakkında olumsuz tanımlama yapmaz.

Son günlerde kullanılan kavram ise; kardeşim, kardeşlerim, kardeşlerimiz sözcüğüdür!

Kardeş; ortak baba ve anneden gelen, kan bağına sahip çocuklar arasındaki yakınlık derecesidir. Bir de ruhsal olarak uyumlu kişiler, kan bağına sahip olanlardan daha yakın olmaları halinde manevi yakınlık anlamında kullanılır.

Kardeşlik; çoğu kez de benzer düşünceye, inanca sahip olanlar arasında kullanılır.

İçtiği su ayrı gitmeyen arkadaşa ise son zamanlarda kanka yani Kan kardeşi deyimi kullanılır.

Dürüst bir insan, üçkâğıtçı hain, işbirlikçi biri ile kardeş olabilir mi?

Aynı inanca sahip olmalarına rağmen biri hakkı gözetirken, diğeri dini istismar ederek bir şeylere sahip oluyorsa bunlar kardeş olabilir mi?

Biri vatanın yeraltı yerüstü kaynaklarına bu ülkenin insanı sahip olsun derken, diğeri yabancılara komisyon karşılığı satıyorsa bunlar kardeş, vatansever olabilir mi?

Biri; toplumun milli ve manevi değerlerini korumayı yaşam amacı haline getirmiş diğeri ise ağzında çiklet yaptığı bu sözcüğü olabildiğince tersini yapıyorsa bunlar kardeş olabilir mi?

Doğru konuşan biri, sürekli yalan söyleyen biri ile kardeş olabilir mi? Olmaz tabi ki!

Dürüst, namuslu, ahlaklı olanlar olabildiğince bağırıyor; ben seninle kardeş değilim olamam! Diyor ama kimse duymuyor. İstismarcılar için sesin ne anlamı var ki! Halkı koyun sürüsüne dönüştüren zihniyet, çıkan sesleri ise susturmayı yol görmüşse yapılacak ne var ki?

Kardeşlik; slogan atmak, çeşitli sembollerle tezahüratta bulunmak, hoşgörüsüzlüğü bir ideoloji olarak dayatmak hiç değildir.

Kardeşlik; belli idealler, belli değerler etrafında buluşmak, bir gelecek vizyonu etrafında kenetlenmek, insanlığın tamamının huzur ve barışı adına tek yürek haline gelmektir. Ortak tarih ve kültür bilinci; insanları bir arada tutar, bir millet olarak geleceğe taşır.

Kardeşlik; bu ruhu oluşturabildiği, bu duygu iklimini güçlendirebildiği oranda kıymetlidir.

Kardeşlik; kendi milletine, kendi vatanına, ülkesine, onlarla birlikte tüm insanlığa, mazlumlara, mağdurlara ulaşmak, onlara el uzatma, onlara kucak açabilmektir.

Kardeşlik; bu nedenle asla ve asla salt kanbağına dayanmaz, ırkçılık değildir.

Zira milleti teşkil eden ana unsurlar; kanbağı, genetik kodlar değil, tarihtir, kültürdür, ortak idealler, ortak değerlerdir. Aynı toprak parçası için, aynı bayrak için, aynı idealler ve değerler için şehit düşmüş ve aynı mezarlıkta yan yana yatan iki şehidi etnik kökeniyle, diliyle, kökeniyle, mezhebiyle birbirinden ayırmak şehitlere de, bu millete de, bu ülkeye de yapılacak en büyük haksızlık, en büyük ihanettir.

Kardeşlik; bu ortak özelliklere inanmak, savunmak ve uygulamakla oluşabilir.

Kuru kardeşliğe, slogan kardeşliğine teslim olunmaması gerekir.

Günün Sözü: Sevmek ve güven duymak istersen, kişiliğe önem ver, tanı.

Nurullah AYDIN - 30 Eylül 2014 - Ankara

Son Yazılar