mehmet yuva225 

Cumhuriyet gazetesi ve basına kapalı basın!

Esad’ın Siyasi danışmanı Buseyna Şaban:

“IŞİD’e saldırı bahanesiyle, ABD uçakları bizden izinsiz ülkemize girerse, bunu egemenliğimize karşı yapılmış bir saldırı olarak kabul eder ve vururuz” demişti. Cumhuriyet gazetesi mastürbasyon yaparcasına Obama’nın: “Obama’dan Suriye’ye jet yanıt: Obama, ülkesini tehdit eden Besine Şaban’a yanıt verdi: ‘Eğer Esad yönetimi Suriye hava sahasına giren ABD uçaklarını vurması için orduya emir verirse, biz de Suriye Hava Savunma sistemini yok ederiz. Bu bizim için IŞİD’i vurmaktan daha kolay olur’’ dediği yönünde bir haber yayınladı. Esad’ın danışmanının ismi Buseyna olarak değil “Besine” olarak yazılmış. İsmini bile yanlış tercüme etmişler. Birkaç basın organı Cumhuriyet gazetesinin manşet yaptığı bu haberi ve yanlış ismi aynen alıp kullandı. Hatta Aydınlık gazetesinden arayan arkadaşlar, bu habere binaen, Obama’nın yaptığı tehdidin Şam’da nasıl bir yankı bulduğunu öğrenmek için benden yorum istediler. Aydınlık gazetesinden arayan arkadaşları uyardım. Türk basının yaptığı haberleri ‘en az on kere elekten geçiriniz’ dedim. Cumhuriyet ve diğerleri haberi New York Times ve Washington Post gazetelerine dayandırmış.

OBAMA CUMHURİYET’TEN İYİ BİLİR!

Peki, Obama’nın söylediğini iddia edilen haber, Cumhuriyet gazetesine nasıl esin kaynağı oluşturmuş? Peter Barker, Siyonist Rockfeller ve Salzburger ailesinin sahip olduğu New York Times gazetesi Beyaz Ev muhabiri. Irak işgali esnasında, ABD tankı üzerinde elinde fotoğraf makinesiyle Bağdat’ın işgaline katılmış bir “embedded” yani iliştirilmiş bir gazeteci. Daha önce, Gülen Cemaatinin kankası ve rol modeli Moon tarikatının gazetesi Washington Post’ta çalışan Barker, 13 Eylül günü basına kapalı Yahudi asıllı gazeteci ve yöneticileri ile bir araya gelen Obama’nın böyle bir açıklama yaptığını iddia etmiş. Kaynak olarak gösterdiği gazeteleri taradık, Obama’nın bu yönde yapmış olduğu bir açıklama göremedik. Beyaz Ev (Saray) basın açıklamalarına baktık. Orada da böyle bir habere rastlamadık. Peki Obama, Şaban’ın bu “tehdidine” böyle bir karşılık veremez mi? Verebilir. Ancak Amerikalılar bizim yerli coniler gibi keyfi açıklamalarda bulunmazlar. Bulundukları takdirde söylediklerini yerine getiremezlerse verdikleri sözün ağırlığı altında ezilirler. Şaban’ın “tehditleri” yutulacak cinsten değil. Suriye devletinin şu ana kadar ortaya koyduğu bir özelliği de yapamayacağını asla “yaparım” diye ifade etmez. Şaban “bizden izin almadan girerlerse vururuz” diyorsa, muhakkak ki vurur. Obama bunu, Cumhuriyet gazetesi ve dört senedir bol keseden tehditler savuran Davutoğlu’ndan daha iyi bilir.

BİZİM ‘EMBEDDED’ TAKIMI!

Obama Yahudi gazetecilerle basına kapalı toplantı yapar da Erdoğan altında mı kalır. Hemen bir gün sonra, 14 Eylül günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Beylerbeyi Sarayında, aralarında Yeni Şafak ve TVNET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Star Gazetesi Medya Grup Başkanı Mustafa Karaalioğlu ve Yeni Akit Genel Yayın Yönetmeni Hasan Karakaya’nın da bulunduğu bazı gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleriyle yaklaşık 3 saat görüştü. Star Gazetesi Medya Grup başkanı Mustafa Karaalioğlu: “Toplantı basına kapalı bir toplantı olduğu için Sayın Cumhurbaşkanının tam olarak neler söylediğini aktarmak durumunda değilim” demiş. Basına kapalı basın toplantısı. Tam olarak neler söylediğini söyleyemezmiş. Neden? Siz gazeteci misiniz, istihbarat elemanları mısınız, yoksa Cumhurbaşkanlığı makamına yeni atanan memurlar mısınız? Basın mensupları mısınız, yoksa görev bildirimi yapan kapalı bir toplantıda yeni gizli görevler için bilgilendirme alan James Bondlar mısınız? Güvenlik Kurulu üyeleri olarak mı orada bulundunuz? MİT ve Genelkurmay istihbarat temsilcileri misiniz? İçeride konuşulan mahremmiş. Yaşadık gördük. Dünyanın hangi kabile devletinde böyle bir temayül var? Erdoğan’ın Katar aşkı nereden geliyor? Yıl: 2008. Yer: Suriye’nin başkenti Dimaşk (Şam). Katar emiri ile derin muhabbetin ve ticari ilişkilerin başladığı mekan. Yarın Katar ziyareti ve perde arkasını masaya yatıralım.

Mehmet YUVA - 17 Eylül 2014 - Aydınlık

Son Yazılar