soroscu kilicdaroglu225

Önder Sav, CHP'yi Kılıçdaroğlu'na Bir Kez Daha Hediye Etti..

CHP`nin 18. Olağanüstü kurultayı ilgili değerlendirmemi dikkatlerinize sunuyorum.

SEÇMEN CHP`Yİ UYARDI!

Üst üste başarısız geçirdiği seçimlerden sonra 18. Olağanüstü Kurultayı toplayan Kemal Kılıçdaroğlu;kendi tanımıyla Dersim’li Kemal yapılan seçimlerin sonunda “kendisine duyulan güvenin yittiğini” gördü.. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığına tepki gösteren yaklaşık 5.5 milyon CHP seçmeninin sandığa gitmemesiyle başlayan “uyarma” süreci, 18. Olağanüstü Kurultay’a damgasını vurdu.

34. OLAĞAN KURULTAY`DAN 18. OLAĞANÜSTÜ KURULTAYA KAYIPLAR..

34. Olağan Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı liste, 750 oyla delinebilmişti. 18. Olağanüstü Kurultay’da PM için en yüksek oyu alan aday bundan yaklaşık 100 oy eksik alarak PM’ne girdi. 34. Olağan Kurultay’da Kılıçdaroğlu’nun listesini delen aday delege sayısına göre oyların yüzde 58.5’unu almıştı. 18. Olağanüstü Kurultay’da birinci sırada PM’ne giren aday delege sayısına göre oyların yüzde 53.9’unu aldı.

Kemal Kılıçdaroğlu delege sayısına göre oyların yüzde 60.755’ini alarak Genel Başkanlığa yeniden seçildi. Aldığı oy sayısı, 34. Olağan Kurultay’da listesini delen adayın oyundan daha azdı.

PM seçimini oyların kullanılması açısından da değerlendirirsek, sadece 3 aday delege sayısının yarısından fazla oy aldı. Sonuncu sırada PM’ne giren adayın oy oranı delege sayısına göre yüzde 27.4.

Bu rakamlardan çıkarabileceğimiz sonuçlar :

1) Delegelege Kurultay’a gereken ilgiyi göstermiş ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na güven duymadığını açıkça ortaya koymuştur.

2) Deniz Baykal’a yapılan darbeden sonra, CHP Genel Başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu’na hediye eden Önder Sav’ın, Muharrem İnce’nin listesini hazırladığı ve Muharrem İnce’ye oy veren 415 delegeyi bir arada tutabilecek bir liste hazırlamak yerine, kendisine bağlı bir kadroyu yönetime taşımayı hedeflediği anlaşılıyor. Kulislerden gelen bilgilere göre, kendisine destek veren milletvekilerini yönetime dahil edip, listeyi ortak hazırlamak  yerine, Sav`a listeyi hazırlatmayı tercih eden Muharrem İnce`nin listesinden milletvekilleri yönetime aday olmayı reddetmiştir. Milletvekillerinin de olmadığı liste, kurultaydan hakettiği şekilde ilgi ve sahiplenme görmemiştir. Oylama sonuçları, 415 delegenin sahiplenebileceği  bir liste ile rahatlıkla Kılıçdaroğlu`nun listesinin delinebileceğini gösteriyor.  Ancak her zamanki gibi yönetime sahip olma arzusuna yenilen  Önder Sav, CHP`yi bir kez daha Kılıçdaroğlu`na hediye etmiştir.

3) CHP Genel Başkanlığına seçilmesine ve PM 4 eksikle istediği gibi oluşmasına rağmen Kemal Kılıçdaroğlu 18. Olağan Kurultaydan “parti tabanının kendisine güvenini yitirdiğini” öğrenerek çıkmıştır. Kendi partisinin tabanının güvenini yitiren Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun,  seçmenin Cumhuriyet Halk Partisine ilgisini sağlaması olanaksız görünmektedir.

KILIÇDAROĞLU İLE GİDİLECEK SEÇİMLER CHP`YE ANLAMLI BİR DÜŞÜŞÜ İŞARET ETMEKTEDİR!

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi tabanında umutsuzluk, isteksizlik, korku ve çaresizlik duygularını yeşertmiş, büyütmüş, serpilmesini sağlamıştır. Yarattığı bu yapıyla gireceği seçimlerde “anlamlı bir oy düşüşünün” nasıl olacağını göreceği, yaşayacağı, Cumhuriyet Halk Partililere de yaşatacağı anlaşılmaktadır.

18. Olağanüstü Kurultayda delege,Kemal Kılıçdaroğlu’na açıkça güven duymadığını bildirmiştir. Yukarıdan aşağıya, parti tabanına karşı tutumu ve Yeni Dünya Düzeninin kurulmasına hizmet etme konusundaki kararlılığı, iktdara gelme konusundaki isteksizliği değişmedikçe, Cumhuriyet Halk Partisi tabanının ve seçmenin güvenini kazanamayacağı anlaşılmaktadır..

Ender ERDEMİL - 07 Eylül 2014 - Güncel Mersin

Son Yazılar