mehmet yuva225

Rusya ve İran IŞİD'miyorlar mı?

Dünya kamuoyu ABD'nin IŞİD operasyonlarına odaklandı: IŞİD bir ABD projesi mi?

Öyle ise ABD IŞİD'e karşı neden hava operasyanları yapıyor? ABD El Kaide'yi kullandığı gibi IŞİD'i kullanıp rafa mı kaldırdı? IŞİD aslında PKK'yı legalleştirmek ve silahlandırmasını meşrulaştırmak için bir örtü olarak mı kullanıldı? ABD IŞİD üzerinden Bağdat ve Şam'ı hizaya mı getirmek istiyor? IŞİD üzerinden Türkiye mi tanzim ediliyor? İnsanlık tarihinde benzerine nadiren rastladığımız bu vahşet, yalan, talan ve anarşi neden yaratıldı? ABD'nin bu anarşi, terör ve yıkımdan kazancı nedir? IŞİD yoksa bir İsrail ve bölgemiz ve dünyadaki gizli şürekalarının ürünü müdür? İsrail IŞİD ile askeri çözüm yerine Rusya ve İran ile uzlaştığı için mi Obama'dan intikam alıyor? İsrail ve ABD'deki lobileri ABD'nin havuç siyasetine sopa mı gösterdiler? ABD'nin IŞİD üzerindem Suriye sahasında hedeflediği nedir? ABD IŞİD sebebiyle Suriye ile yakınlaşma yaşayabilir mi? Suriye ABD ve dünyayı IŞİD ve benzeri terör virüsüne karşı ortak bir cephede birleştirebilir mi? Bu ve benzeri sorular yoğun bir şekilde Türkiye ve dünyada tartışılıyor.

RUSYA'YI İLGİLENDİRMİYOR MU?

Peki IŞİD, ABD kadar Rusya ve İran'ı ilgilendirmiyor mu? IŞİD tehdidi Rusya ve İran'ın güvenliğini hedef almıyor mu? Çin'i tehdit etmiyor mu? ABD, 11 Eylül terör eylemini bahane ederek "ülkemin güvenliği tehlike altına girdiğini algıladığım anda terörü her mekan ve zamanda kendi kurallarımla berteraf etme hakkına sahibim" derken, Rusya, Çin ve İran daha bariz terör tehditi altında yaşarken, kim tarafından besleniyor ve destekleniyor olursa olsun neden IŞİD ve sülalesine karşı aynı tavrı ortaya koymaz? Çok kimlikli bu terör virüsü, özellikle Rusya, Çin ve İran coğrafyasına komşu ülkelerden devşirilmedi mi? Irak ve Suriye'den sonra bu şebekenin kendi ülkelerine musallat edilmesinden korkmuyorlar mı? Suriye, Irak ve Lübnan'ın terörden dolayı ödediği yüksek fatura onları çok ilgilendirmiyor mu? Onların bu tavrı, Suriye'yi Batı'ya yakınlaştırması onları rahatsız etmez mi? Suriye onlar için Batı'dan imtiyazların koparıldığı mezbahane midir? Bu tavır, Suriye muhalefeti ve bir çok kimsenin dillendirdiği, "IŞİD ve benzeri yapılanmalar Rus ve İran istihbaratı tarafından örtülü desteğe haizdir" fikrine prim vermez mi? "Suriye, Lübnan ve Irak kirli savaşından ABD, Rusya, İsrail ve İran kazançlı çıkmıştır. Hepsi güçlü bir Arap ve Türk milli devleti arzulamaz" görüşü onları rahatsız etmiyor mu? Suriye, Rusya, İran ve Çin'in müttefiki değil midir? Rusya, Suriye'de neden hava operasyonları önerisini görüşmüyor? Rusya, İran ve Çin bugün Suriye'de teröre karşı ortak operasyonlar başlatsa kim ne yapabilir? Bu ülkeler ABD kadar milli çıkarlarını ilgilendirdiği takdirde her mekan ve zaman mubahtır zihniyetinden mi yoksunlar? ABD "terörü" milli çıkarları için önce yaratıp sonra onunla savaşan kahraman olmayı başarabiliyor da, Rusya, Çin ve İran gerçekten ülkelerinin huzuru ve güvenliğini tehdit eden teröre karşı neden birfiil sahada değil? Bu saha bugün Irak, Lübnan ve özellikle Suriye değil midir? Özellikle BM Güvenlik Konseyi kararı sonrasında, bölge ve dünyanın askeri kapasitesi yüksek ve nüfuzlu ülkelerinin IŞİD'e karşı Irak, Suriye ve hatta Lübnan hükümetleri ile görüşerek operasyonlar yapmasına hukuken onay vermektedir. Rusya, Çin, İran, Küba, Venezuela, daha ne olsun diye bekliyorlar?

SURİYE-TÜRKİYE BİRLİĞİNİ DİNAMİTLEDİNİZ!

Bu soruları Rusya ve Çin'in Suriye için BM'de kullandıkları tarihi vetolar dahil sundukları askeri ve insani yardımların idraki içinde soruyoruz. İran'ın Suriye için sunduğu mali, askeri ve insani desteğini bilerek soruyoruz. Küba, Venezuela ve Amerika kıtasının çok ülkesinin Suriye'ye sunduğu manevi ve insani yardımları gönderdiğini bilerek soruyoruz. Küba binlerce km uzakta olan Angola'ya enternasyonalist dayanışma adı altında asker göndermedi mi? Bunu Suriye için yapamaz mı? Rusya ve Çin Suriye kalesinin kendileri için ne kadar ehemmiyetli olduğunu biliyorlar. Bu kalenin korunması için sadece Suriye evlatlarını kurban etmek ne kadar vicdanidir? Irak, Lübnan ve özellikle Suriye meselesi sadece onların, veya bölgenin meselesi değildir. Bu mesele dünyayı ilgilendiriyor ve bu mesele özellikle Rusya, Çin ve İran'ı ilgilendiriyor. Arap ve Türk kanı bu kadar ucuz mu? Bu soruların Suriye sahasında yüksek derecede tedavülde olduğunu Suriye'nin müttefiklerine hatırlatmak istedik. ABD'nin vekalet savaşlarını yürütün taşeronları olabilir. Sizler Arap Dünyası'nın omurgası olan Suriye üzerimdem bu geniş coğrafyada nüfuz ve saygınlık kazandınız. Erdoğan-Davutoğlu iktidarına ne kadar kızsam azdır. Suriye-Türkiye birliğine dinamit koyarak dünyada saygın, caydırıcı ve yaptırım gücü olan tarihi bir beraberliği katlettiniz. Kendinizi ve Suriye'yi ellere muhtaç bıraktınız. Allah sizden ıstıfıl olsun.

Mehmet YUVA - 31 Ağustos 2014 - Aydınlık

Son Yazılar