berezilya sosyalist partisi baskani eduardo campos

Brezilya başkan adayının ölümü ve seçimler!

Brezilya Sosyalist Partisi (PSB) başkanı Eduardo Campos geçen 13 Temmuz Çarşamba günü hayatını yitirdi.

49 yaşındaki Campos’un Chesna tipi uçağı, tam da Başkanlık seçim kampanyası sırasında Sao Paulo yakınlarında Santos kentinde düştü. Brezilya’nın kuzey kıyısı Pernambuco’dan olan bu genç ve başarılı politikacı için Başkan Dilma Rousseff kampanyasına ara verdi ve ülkede genel yas ilan etti. Campos her ne kadar Dilma’ya rakip olsa da, 2002’den beri iktidarda olan İşçi Partisi’yle(PT) de ittifak halindeydi. Lula’nın hükümetinde Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yaptı. Eşi Marina Silva ise 2008 Mayıs ayına kadar Çevre Bakanıydı. Marina aynı zamanda Yeşil Parti (PV)’nin başkanı. Ayrıca avukat, annesi Ana Arraes de Dilma hükümetinde Sayıştaydan Sorumlu Bakan.

MECLİSİN YÜZDE 62’Sİ SOL!

Eduardo Campos’un kendisi gibi erken yaşta hayata gözlerini yuman babası şair ve edebiyatçıydı. Anne tarafının ise Pernambuco bölgesinde önemli bir siyasi geçmişi var. Merhum başkan adayının dedesi Miguel Arraes, 1964 darbesiyle Cezayir’e sürgün edilmiş sosyalist bir liderdi. 1979’da afla ülkesine dönüp 1999’a kadar Pernambuco Valiliği sonra da 2005’teki ölümüne kadar da federal mecliste bölge milletvekili olarak kaldı.

Geçmişine bakınca daima yönetici pozisyonda olmuş bu “sosyalist burjuva” ailesi tablosu sizi şaşırtmasın: Brezilya’nın üç büyük partisi sırasıyla İşçi Partisi (PT), Sosyal Demokrat Parti (BSDB) ve Sosyalist Parti (PSB)’dir. PT ve PSB, BSDB’yi sağcılıkla suçlar ve ona karşı ittifak halindedir ama görüntüde de olsa Brezilya’da solcu olmak kuraldır. Brezilya federal meclisinin yüzde 62’si “sol” eğilimli partilerden oluşur. Üstelik bu orana PT iktidarına destek veren PROS gibi sermaye ittifakları ve PT’ye karşı mecliste güçlü bir muhalefeti temsil eden ekolojistler dahil değil.

Brezilya yüzölçümü Türkiye’nin on katından daha büyük ve dünyanın en zengin hammadde kaynaklarına sahip bir ülke. 2013 verilerine göre 199 milyon nüfusunun(dünyada beşinci sırada) yüzde 25’i 15, yüzde 60’ı 30 yaşın altında. Bir devletler federasyonu olan Brezilya, 26 devlet ve 5565 belediyeden oluşuyor. Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi olan bu ülke, doğası kadar zengin ve çeşitli insan kaynağına da sahip.

YERİNE EŞİ GELDİ!

Eduardo Campos, 2006’da Pernambuco’da geçerli oyların yüzde 80’inden fazlasını alarak Brezilya’nın en yüksek oy desteğine sahip valisi olarak seçilmişdi. Uyguladığı kadın koruma projesi sebebiyle Birleşmiş Milletler’de özel ödüle layık görüldü. “Yaşam için Anlaşma Programı” kapsamında aldığı güvenlik önlemleri sayesinde bölgesinin cinayet oranı yüzde 39 düştü. Her açıdan aktif ve parlak bir siyasetçiydi. Ölümü üzerine eşi Marina Silva onun yerine başkan adayı oldu. Marina 2010 seçimlerinde de başkanlık için yarışmıştı ve oyların yüzde 19’unu elde etmişti. Şimdi belki eşinin trajik ölümü sebebiyle daha fazla oy desteği alacak. Dilma Rousseff’e rakip BSDP’nin başkan adayı Aécio Neves’i bu ihtimal ciddi biçimde korkutuyor.

Diğer yanda Dilma Rousseff, ikinci başkanlık dönemi için en güçlü aday konumunu sürdürüyor. Son olarak ülkenin en büyük altı sendikası İşçi Partisi(PT) adayı Dilma’ya desteklerini açıkladılar. Ekim ayında gerçekleşmesi beklenen seçimlerin yine ABD ve Avrupa’nın desteklediği Aécio Neves’le hala başkanlık görevini sürdüren Dilma Rousseff arasında geçmesi bekleniyor.

Aydınlık - 19 Ağustos 2014

Son Yazılar