oktay yildirim

Cumhuriyet gazetesine atılan bombaların sırrı! (1)

Cumhuriyet gazetesini bombalayanlar her defasında gazetenin önünden geçerken

bir el bombası atıp koşarak uzaklaşmışlardı. MOBESE’lere ve neredeyse her işyerinin önündeki güvenlik kameralarına rağmen de her nasılsa yakalanamamışlardı.

Bir cesedin yanındaki sigara izmaritinden faili bulacak kadar teknolojik donanıma sahip olan polis, gündüz gözüyle gazete bombalayanları her nasılsa bulamamıştı.

Bulunamayan o zanlılardan biri arkadaşlarıyla, 17 Mayıs 2006’da Ankara’da cumhuriyet tarihinin en önemli cinayetlerinden birini işlediler.

Alparslan Arslan bombalama eylemlerini yapıp günlerce elini kolunu sallayarak aynı bölgede dolaştıktan sonra, bombalama eyleminde birlikte hareket ettiği arkadaşları Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Erhan Timuroğlunu da alarak Ankara’ya gitti. Danıştay binasına girdi ve 2. Daire üyelerine kurşun yağdırdı.

Peki, burada bir parantez açalım ve en can alıcı soruyu soralım:

Cumhuriyet gazetesini bombaladıktan sonra polis zanlıları neden yakalayamadı? Çünkü onlar yakalansaydı Danıştay saldırısı da olmayacaktı.

Avukat Vural Ergül bu konuda kapsamlı bir araştırma yaptı. Gazetenin ilk bombalanmasından itibaren polisin adeta sistemli ihmaller zinciriyle soruşturmada eksik bıraktığı konuları Ergenekon yargılamalarında 11 Mart 2011 günlü duruşmada bir dizi soruyla birlikte mahkemeye sundu :

"Polis Gerekli Soruşturmayı Yapmadı"

"Cumhuriyet gazetesinin 3 kez bombalanması eylemine rağmen, Alparslan Arslan, Osman Yıldırım ve arkadaşlarının kimlikleri ile eylem hazırlıklarına ilişkin gereken istihbarat ve soruşturma faaliyetini gerçekleştirmeyen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Sağ Büro Amirliği’nin yapılacak soruşturma sonucunda kimlikleri belirlenecek sorumluları, menfur Danıştay suikastının da ihmal suretiyle icracılarıdır."

"Mahkemenizin, 01.10.2009 tarihli oturumunun 23 no.lu ara kararı gereğince İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden gönderilen 10 klasör üzerinde yapmış olduğum çalışmamı tamamlamış bulunmaktayım. Klasör ve sayfa numaraları ile belirttiğim 22 ayrı belge incelenerek, değerlendirildiğinde Ergenekon soruşturmaları sürecinde savcılık makamına da soruşturma kolluğu olarak hizmet veren Mehmet Karabörk amirliğindeki TEM Sağ Büro Amirliği’nin aynı zamanda Danıştay suikastına giden yolda Cumhuriyet gazetesine atılan üç ayrı bombalama eyleminde de soruşturma kolluğu olarak hizmet verdiği dikkat çekecektir."

Oktay YILDIRIM - 06 Ağustos 2014 - Ulusal Kanal

Son Yazılar