ataturke kin kusan derginin danismani ekmeleddin2 

Atatürk’e Hakaret Yağdıran Ve Kin Kusan Derginin Danışmanı!

Atatürk’e hakaret yağdıran derginin o nüshaları!

‘Çatı aday’ İhsanoğlu’nun, Said Nursi’ye övgüler düzen, Mustafa Kemal’e hakaretler yağdıran Derin Tarih’in Danışma Kurulu üyesi olması CHP içinde büyük tepkiye yol açtı

CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı “Derin Tarih” isimli derginin Danışma Kurulu’nda yer aldığı ortaya çıktı. Künyesinde de İhsanoğlu’nun adı yazılı. Cumhuriyet tarihini çarpıtan derginin 15. sayısı “Diktatörlük ve CHP-Serbest fırka aldatmacası” başlığıyla çıktı.

Atatürk’e “vatan haini” ve “İngiliz ajanı” diyen, Lozan Antlaşması’nı “ihanet belgesi” olarak tanımlayan Mustafa Armağan’ın Genel Yayın Yönetmeni olduğu dergi, Nisan 2012’de yayın hayatına başladı.

Kasım 2012 tarihli 8. sayısında Atatürk’ün Arapça harflerin üzerine bastığı bir karikatür kullanıldı. Aynı karikatüre Harf Devrimi’nden sonra, 1928 Ağustos ayında Akbaba dergisinde de yer verilmişti. “Harf inkılabı amaç neydi?” başlığıyla yayımlanan yazıda, Harf Devrimi’nin Türk halkının tarihle ilişkisini kesmeye yaradığı öne sürüldü.

Ocak 2013 sayısında ise Arnold J. Toynbee’nin “Atatürk Türkiye’yi sevdi, Türkleri değil” yazısına yer verildi. Başka bir sayıda da Mustafa Armağan, köşesinde “Cumhuriyet Osmanlı mirasını nasıl tasfiye etti?” başlığıyla bir yazı kaleme aldı.

BURSA NUTKU’NA ‘UYDURMA’ DEDİLER!

Derginin “Bursa Nutku-Darbelerin tetikçisi uydurma belgenin içyüzü” kapaklı yazısında Bursa Nutku’nun “uydurma” olduğu öne sürüldü.

Mümtazer Türköne, yazısında Bursa Nutku’nun edebi eksikliği olduğunu iddia ederek Atatürk’e “gerilla şefi” yakıştırması yaptı. Türköne, Kanlı Pazar başlangıcından 12 Eylül darbesine kadar yaşanan olayların başaktörünün Bursa Nutku olduğunu ileri sürdü.

Mustafa Armağan ise aynı sayıdaki yazısında şunları kaydetti:

“Kitabın gündemde kalmasını sağlayan ve Bursa Nutku tartışmasını açan kısmı ise Önsöz’den hemen sonra geliyor. Başlığı şöyle: Atatürk ve Türk gençliği. Başlığın üstünde Atatürk’ü kalabalık bir gençlik grubuna hitap ederken gösteren -kitaptaki diğer bütün görseller gibi- elle çizilmiş bir resim yer alıyor. Şimdi kitaptaki diğer yazıların içeriklerinden bahsedelim ki, tartışacağımız metnin nasıl gayri ciddi bir kitapçığın içinde yer aldığını net olarak görebilelim. Gazi Mustafa Kemal, hem de Cumhuriyet’in 10. Yıl kutlamaları sırasında Ankara Orduevi’ndeki baloya gelir. Bir ara nedense önünde dans eden bir çift dikkatini çeker. Karı koca olduklarını öğrenince de karşısında öpüşmelerini ister. Subay olan koca, emir demiri keser hesabı zoraki bir öpücük kondurur eşinin yanağına ama Gazi hiç beğenmez bu yapmacık öpücüğü, samimi bulmaz! ‘Yoksa bu senin eşin değil mi?’ diye de çıkışır. Subay ise ‘Eşimdir’ diye ısrar edince, ona şu tarihe geçecek emri verir: ‘O halde eşiniz gibi öpünüz!’

Böylece bize ‘Bursa Nutku’nun dayanağı olarak sunulan bu müthiş kitapçıktan Atatürk’ün Cumhuriyet balolarında insanları alenen öpüştürmek gibi bir ‘uygarlaştırıcı misyonu’nun bulunduğunu da öğrenmiş oluyoruz.”

MUSTAFA KEMAL’İ ‘IRKÇI’ GÖSTERME ÇABASI!

Bursa Nutku’nun “uydurma” olduğunu iddia eden, Lozan’a lanetleyen “Derin Tarih” dergisi Mart 2013 sayısında da “Atatürk’ten kafatası dersleri” başlığıyla çıkmıştı. Dergi, Atatürk’ün o dönemde antropoloji bilimi çalışmaları kapsamında okullarda yapılan kafatası incelemelerini ırkçılık suçlamalarına dayanak yapmıştı. Mustafa Kemal’in Amasya Ortaokulu’nu ziyaretindeki konuşmalarını ve öğrencilere bu konuda sorduğu soruları sözde dayanak gösteren dergi, bunlarla “Atatürk’ün kafatasçı olduğu” iddiasında bulunmuştu.  

‘KİM KAHRAMAN KİM HAİN’

Derginin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan, Atatürk’e olan düşmanlığıyla tanınıyor. Armağan, Zaman gazetesindeki yazısında “Atatürk, 14 Kasım 1918’de Britanya resmi makamlarına Anadolu topraklarında İngiliz İdaresinde bir vali olarak çalışmayı teklif etti” demişti. Armağan, “Kim Kahraman Kim Hain” başlıklı yazısında Atatürk’ün “vatan haini” olarak görülebileceğini ima etmişti.

Aydınlık - 12 Temmuz 2014

ataturke kin kusan dergi1

ataturke kin kusan dergi2

ataturke kin kusan dergi3

derin tarih1

derin tarih2

derin tarih3

Son Yazılar