kilicdaroglu ile akp anlasti

Kılıçdaroğlu ile AKP mutabakata mı vardı?

MHP Gurup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu,

PKK Yasa Tasarısı’nın, Anayasa’ya aykırı uygulamalar yapılacağının işareti olduğunu söyledi. Eski CHP Milletvekili Kemal Anadol da CHP’nin tasarıyla ilgili tavrını eleştirdi.

AKP Hükümetinin TBMM’ye sunduğu, Hükümet-PKK pazarlıklarına yasal güvence getiren “Yeni PKK Yasa Tasarısı”na tepkiler sürüyor. MHP TBMM Gurup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, tasarıdaki “koruma maddesi” olarak adlandırılan ve müzakereyi yürütenlerin cezai ve hukuki sorumluluklarının olmayacağını içeren 4. maddeye dikkat çekti. Halaçoğlu, “Normal bir hukuk sisteminde yasama organının çıkardığı yasayı uygulayanın hukuki sorumluluğu olmaz. Çünkü çıkarılacak yasanın evrensel hukuk kurallarına uygun olması esastır. Ama burada demek ki, Türk Ceza Kanunu ve Anayasa’ya aykırı uygulamalar yapacaklar ki bu hükmü koymuşlardır” dedi.

Halaçoğlu şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde PKK’ya hoş görünerek, oy almak istiyorsunuz. Ama bu bu tedbirlerin içinde özerklik var mı yok mu? Belirtmiyorsunuz. Apo’ya özgürlük var mı yok mu? O da belli değil? İçeriği, sonu ve ucu belli olmayan, her tarafa çekilecek bir yasa hazırlanmaz. Bu yasaya kesinlikle destek vermeyeceğiz” diye konuştu.

Eski CHP TBMM Gurup Başkanvekili Kemal Anadol da TBMM’ye getirilen tasarısıyla Öcalan’a affın taşlarının döşendiğini vurguladı. Anadol şunları söyledi: “Tasarının niyeti çok açık. Ama CHP’nin tavrı endişe verici. Eskiden CHP terör örgütü ile müzakere değil mücadele edilmesini isterdi. Ama gerek Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun, gerekse bazı parti yöneticilerinin açıklaması temel bir strateji değişikliği yapıldığını gösteriyor. CHP yönetiminin AKP ile bir mutabakat içinde olduğu izlenimi var. Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır’da yaptığı açıklamadan kısa bir süre sonra hükümetin tasarıyı TBMM’ye sunması anlamlı.”

‘YASADIŞI İŞLERE YASAL KORUMA’

Emekli Büyükelçi Onur Öymen, muhalefete AKP’nin açılım paketine niye destek verdiğini sordu.

Irak’ın kuzeyindeki gelişmeleri hatırlatan Öymen, “İşte böyle bir ortamda hükümet Meclis’e sevk ettiği bir ‘çözüm paketiyle’ PKK’yla müzakereleri meşrulaştırmaya ve bu müzakereleri yapan ve yapacak olanları yasal koruma altına almaya çalışıyor.

Denetimiyle ilgili bir eksikliğin dışında ana muhalefet partisinin bu düzenlemeye itirazı yok” dedi.

Hükümetin PKK’ya taviz vererek yola devam ettiğini vurgulayan Öymen, “Öyle anlaşılıyor ki, Güneydoğu Anadolu’da Bayrağımızı indirerek, askerlerimize ateş ederek, yol keserek, adam kaçırarak, korucuları öldürerek, iş makinelerini yakarak istedikleri siyasi sonuçları almak için hükümete baskı yapmaya çalışanlar hedeflerine ulaşma yolundalar” diye konuştu.

“Acaba iki muhalefet partisi tarafından Cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu bu konularda ne düşünüyor?” diye soran Öymen, gazetecilerin İhsanoğlu’na bu soruyu sormamalarına da dikkat çekti.

‘AKP KERKÜK’ÜN İŞGALİNE SESSİZ’

İsrail Dışişleri Bakanı Liberman’ın, Kerry’yle yaptığı görüşmede Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt Devleti kurulmasına destek verdiğini belirten Öymen: “Barzani’nin Irak Anayasası’nın 140. maddesini hiçe sayarak Kerkük’ü işgaline Türkiye’den dikkate değer bir tepki duyulmadı.

Oysa Türkmenlerin yaşadığı bu şehrin statüsünün korunması Türkiye’nin Kırmızı Çizgileri arasındaydı” diye konuştu.

Aydınlık - 29 Haziran 2014

Son Yazılar