tehlikenin farkindamisiniz

'Tehlikenin farkında mısınız?'

Türkiye tam "bitmek üzere, artık gidiyor" derken yeniden ikinci bir trajik ve tehlikeli yanılgıyla karşı karşıya...

İlki daha başından itibaren bir ABD tasarımı olan AKP'yi destekleyip Türkiye'nin çökertilişinde rol oynayan BOP'çuluğa angaje olmuş siyasal İslam'ı, küreselleşmeci neo liberalizmi iktidar ve ihya eden "Yetmez ama evet!"çilerin yanılgısıydı...

İkincisi ise -eğer seçilirse- cumhuriyetsiz bir cumhurbaşkanı olacağı daha şimdiden belli Ekmeleddin İhsanoğlu'nun CHP tarafından MHP ile birlikte Cumhurbaşkanlığı'na ortak aday gösterilmesi ve bunun arkasından hemen hepsi de aklı başında bilinen saygın cumhuriyetçi kimlikler eliyle halka pompalanan sözde uzlaşmacı ham İslamcılık/laiklik hayali...

Biliyorsunuz bazı neo liberaller, sözde cumhuriyetçiler, demokratlar, solcular daha başından itibaren AKP'yi desteklemişlerdi. Şimdi ise yine bir tasarım olduğu anlaşılan yeni CHP yönetimi ile bazı şaşkınlaşmış çaresiz iyi niyetli cumhuriyetçiler kendilerine ABD tarafından dayatılan Ekmeleddin İnsanoğlu'nu yine benzer argümanlarla destekliyorlar.

AKP destekçileri "yetmez ama evet!"çilerin çoğu onca yıkımdan sonra "yanıldık" demişlerdi hatırlayalım. Peki, cumhuriyetçiler ne diyecekler aynı sonuca katkı sağladıklarını fark ettiklerinde?

CUMHURİYETÇİLER NEYİN PEŞİNDE?

İnsan ya da bilinç niye, nasıl yanılır sahi? Haydi, iyi niyetle diyelim ki ilk yanılanlar kişisel çıkarlarının ve ham hayallerinin peşindeydiler. Ya cumhuriyetçiler neyin peşindeler dersiniz?

Bu tavır, muhafazakâr demokratların zamanla İslamcılığa doğru kaydıkları gibi acaba bazı cumhuriyetçilerin de çaresizlikten benzer bir eğilim içerisine girdiklerinin mi işareti?

Bırakın seçilen adayın CHP'nin ideolojik tabanı ile ters düşmesini, doğrudan devrimci demokratik, laik, aydınlanmacı ve bağımsızlıkçı cumhuriyete karşı olmasını bir oy tabanı bile olmayan BOP'çu bir adayı Milli kurtuluş ve bağımsızlık savaşından kimlik bulmuş cumhuriyetimize dayatılması, desteklenmesi neyin yanılgısı sayılmalı? Aynı trajik yanılgı Baykal'da da vardı. Kılıçdaroğlu bunu tehlikeli, ölümcül bir noktaya taşıyor görünüyor.

Öyle ya yeniden Cumhuriyetin devrimci Çankaya'sı mı yoksa BOP'un Çankaya'sı mı?

"Tehlikenin farkında mısınız?" Hatırladınız mı bu çok önemli uyarıyı hangi gazetemiz yapmıştı tam zamanında? Şu an o gazetemiz bile BOP İslamcısı/görevlisi İhsanoğlu'nun destekçisi haline gelmişse vay ki vay!

Oldum olası söyler dururum: İddian yoksa ya da yanlışsa geleceğin de yoktur. Bu çağdaş, yeni ve özgün bir sanat için de böyledir, düşünce ve siyaset için de...

Ömrü hep ABD'ci siyasal İslamcılara çatı olmuş sözde "çatı" adayı Ekmeleddin İnsanoğlu ve Y-CHP'nin şok tercihiyle ilgili çok şey söylenip yazıldı. Daha da yazılacak. Benim anlamadığım, Cumhuriyetçi bir parti AKP seçmeninden oy almaya çalışırken neden illa da onun asla ikna edemeyeceği temel "İslamcı" oylarına talip olur da oraya çaresizce sonradan eklemlenmiş modern ya da demokrat oylara dönüp bakmak aklına bile gelmez acaba?

Oy tahlilleri göz önüne alındığında sonuçta geçmişte merkez sağa oy vermiş muhafazakâr demokrat, modern oylar "İslamcı" oylardan çok daha fazla değil mi?

Kanımca kritik nokta da tam orası... O yüzden de tehlikeli, büyük kırılmalar da hep o noktada gerçekleşiyor. Cumhuriyet tarihi de bir bakıma bu kırılmaların da tarihi aslında.

Burada sorun bir AKP, CHP ya da başka bir parti olma sorunu değil gerçekten de bağımsızlıkçı, cumhuriyetçi, modern ya da çağdaş olup olmamakta.

Ekrem KAHRAMAN - 26 Haziran 2014 - Aydınlık

Son Yazılar