ufuk soylemez225

Sine-i millete dönerler mi?

22 Haziran "Amasya Tamimi"nin yayınlanmasının 95'inci yıldönümüydü.

Mustafa Kemal tarafından yaveri Cevat Abbas Bey'e yazdırılan ve Anadolu'daki sivil ve askeri makamlara "gizli" olarak gönderilen genelgenin ilk maddeleri şöyleydi;

Vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı tehlikededir.

İstanbul Hükümeti yüklendiği görevi yerine getirememektedir. Bu durum milletimizi yok saymak anlamına gelmektedir

Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.

Milletin haklarını korumak amacıyla her türlü etki ve denetimden uzak millî bir kurul oluşturulmalıdır.

Bugün yaşadığımız bölünme-çözülme ve gayrı milli, anti-laik ve anti-demokratik süreçte aynı tehditlerle maalesef yine yeniden karşı karşıyayız.

O nedenle de, bugün yeni bir demokratik kuvayi milliye anlayışına ihtiyacımız var.

Bu şartlar altında, TBMM'de Atatürk Cumhuriyetinin kurucu değerlerine gönülden bağlı, yurtsever, demokrat ve millici 20 yürekli ismin imzası ile yeni bir Cumhurbaşkanı adayı çıkartılamıyorsa durum vahimden de öte demektir.

Hamburg - Almanya'dan yazan, değerli ve bilinçli okurlarımızdan, İktisatçı Sn. Erdinç Ünlü, TBMM'deki muhalefet partilerine ve onların vekillerine çağrı yapıyor. Kısaltarak ve özetleyerek bu çağrıyı sizlerle paylaşıyorum;

"AKP hala hükümetteyse sebebi, majestelerinin muhalefetidir. Danışıklı dövüşleridir. Dostlar alış verişte görsünden ibaret olan davranışlarıdır. Utanmadan nasıl/ne yüzle milletin karşısına çıkıyorlar!"

"...Yandaş ve kukla muhalefet kendi tabanlarını oyalamak, kendi tabanlarını gazlarını almak adına çok fiyakalı, iyi konuşsalar da, söylemden öteye geçmiyor. Aslında bu 'Dostlar alış-verişte görsün' durumu, danışıklı dövüş olmaktan başka ve iktidarın diktatörlüğünü meşrulaştırmaktan başka hiçbir işlev görmüyor...

Meclis dışı muhalefet, STK'lar, aydınlar, gazeteciler somut olarak ne yapıyor! Sine-i Millet konusunu neden gündeme getirmiyor! Neden bu demokrasicilik oyunununa seyirci kalıyor ya da alet oluyor! Neden bu muhalefetin, il-ilçe yönetimlerine, üyelerine, tabanlarına, Gn. Başkanlara ve vekillere baskı yapmaları için çağrıda bulunmuyor!

Ne Mutlu Türküm Diyene!

Erdinç Ünlü - İktisatçı, Halkla İlişkilerci / Hamburg - Almanya"

İşte bu çağrılara cevap veren bir büyük buluşma bugün Ankara'da yapılacak. Cumhuriyetçi, Atatürkçü, Millici, yurtsever ve demokrat çok sayıda dernek, platform, meslek kuruluşu, sendika ve gençlik örgütü bir araya gelecek ve Türk milletinin içine sinecek Atatürk Cumhuriyetinin kurucu değerlerine gönülden bağlı, yeni bir adayın çıkması ve kamuoyuna duyurulması için çaba sarf edecek.

Vatan sahipsiz değildir. Mücadeleyi sürdürdüğümüz sürece kaybetmeyiz.

Ama yurttaşların muhalefete ve onun hayal kırıklığı yaşatan şark kurnazı politikalarına karşı giderek artan bir tepkisinin oluştuğu bir gerçek.

Milli ve Atatürk Cumhuriyetine gönülden bağlı bir aday çıkaramayan muhalefetin yerinde bu koşullarda ben olsam okurumuzun önerdiği gibi meclisi terk edip, sine-i millete dönmeyi düşünürdüm doğrusu...

Bunlar yapar mı? Cevabını sizler verin...

Ufuk SÖYLEMEZ - 24 Haziran 2014 - Aydınlık

Son Yazılar