maltepe cezaevi onu1 1

Muhalefet Meclis dışına mı taşıyor?

Önceleri, salıverilenler çıkınca bir görünüyor sonra kaybolup büyük bir sessizliğe bürünüyor,

içeri düşmeden önceki hallerinden eser kalmıyordu. Bu da ilerici demokrat kamuoyunda hayal kırıklığı yaratıyor, durum sonuçta yine Tayyip'in başarı hanesine yazılıyordu.

Son "Balyoz" davası tahliyelerinde özellikle Orgeneral Çetin Doğan, -konuşkan olmadığı sanılan- Korgeneral Engin Alan ve Albay Dursun Çiçek başta olmak üzere 230 "Balyoz" tutuklusu da fişek gibi açıklamalar yaparak kendilerinden beklenen tepki ve direnç içinde göründüler. Kamuoyuna büyük cesaret verdiler. Cemaatin yanında diye Tayyip Erdoğan'ca eleştirilen AYM'nin bu ilginç kararı sonrası TSK'nın da komutanlara sahip çıkması güçlü bir blok oluşturdu.

HATA YAPTIĞINI KISA SÜREDE ANLAYACAK!

Tayyip Erdoğan'ın bu tahliyelerle Cumhurbaşkanlığı yolunda "arınma-yıkanma" sürecine girdiği açık. Ancak bu bu tahliyelerin de öncekiler gibi zararsız olacağını sanarak hata yaptığını kısa süre sonra anlayacak.

Çünkü "Ekmeleddin İhsanoğlu olayı!"yla aslında bir 12 Eylül darbesi gibi darbeyle muhalif tüm unsurların ve elbette Türkiye'nin başına çuval geçirildi.

Meclisteki bütün partilerin aslında tek blok olduğu, muhalefet özelliklerinin çoktan çürüdüğü bir kaç gün içinde belli oldu.

Kılıçdaroğlu'nun Uğur Dündar'ın karşısında söylediği, "Valla billa iyidir, iki gözüm önüme aksın.." türü çabaları bölge ve Türkiye'nin kıyısında bulunduğu uçurum düşünüldüğünde gülünç bir çabadır.

Anlaşılıyor ki "Gezi"yle başlayan ve süren anti-emperyalist, anti-gerici direnişten emperyalist karar vericiler çok ürkmüşler. Bu kez en küçük bir açık bırakmamışlar.

Mahir Çayan'ın arkadaşlarından Mehmet Tanju Akad'ın yazdığı gibi, "ehven-i şer düşüncesine bile yer yok." Uyanıklar tahtayı tümden kapatmışlar.

Görünen o ki AKP-CHP-MHP-HDP-BPD'nin tümünü denetliyorlar. "Bahsi her durumda garantiye almışlar!"

Kemal Derviş'in deyimiyle, "Küresel değerlere bağlı" lidere karşı gelsen Tayyip'in safına düşeceksin, gelmesen teslim olacaksın.

Ahmet YILDIZ - 21 Haziran 2014 - Odatv

Son Yazılar