bag haluk dural konferans225

Halkçı - Atatürkçü İktidara Doğru Cumhurbaşkanlığı Seçimleri! (Paris Paneli - 14 Haziran 2014)

Fransa Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, Fransa Milli Merkez ile

Alevi Derneği tarafından ortaklaşa olarak organize edilen konferansa katılan CHP İzmir milletvekili ve Aydınlık Yazarı Birgül Ayman Güler ile Milli merkez komitesi Genel Sekreteri Haluk dural Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi siyasi gelişmeleri ve bu husus da önemli açıklamalarda bulundular.

bag haluk dural konferans1

2 Farklı adresde Paris’te 40 yıla yakın bir zamandır Türk Kültür ve sanat etkinlikleri ile Fransızlara türkçe dersleri veren Paris Anadolu Kültür Merkezi konferans salonu ile Sizin Restaurant Monmartre'da düzenlenen sohbet ortamında gerçekleşen Türkiye’de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik sohbet toplantısı.

bag haluk dural konferans2

Sohbet Toplantıları organizasyon sorumlularından Gürler Akdora, Cumhurbaşkanlığı seçimine katılacak aday ve Cumhurbaşkanı seçilecek kişide bulunması gereken nitelikleri ve Türkiye'de gündemde olan başlıca konulardan, Diyarbakır’daki Türk Bayrağı’nın gönderden indirilmesi ve Irak’ın Musul kentindeki Türk Konsolosluğu’nda göreveli Dışişleri mensupları ve yakınları olan 45 vatandaşımız ve aynı şekilde 30 yakın Türk TIR şoförlerinin aşırı Dinci İŞİD örgütü tarafından rehin alınma olaylarını anlatımıyla başladı. Sohbet toplantısına salonu veren Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Fıtrat Demir Onger, çok kısa olarak yaptığı konuşmasında, hafta sonu olmasına ragmen ve dışarda güzel bir hava olmasına ragmen böyle kapalı bir mekanda bu memleket meselelerinin anlatılacağı sohbeti dinlemeye gelen sizlere once teşekkürlerimi sunuyorum ve Türkiye’den Paris’e gelen misafirlerimize hoşgeldiniz diyorum.

bag haluk dural konferans3

Değerli katılımcılar, ben sözü fazla uzatmak istemiyorum. Zira Türkiye’den gelen çok değerli Sayın Milletvekilimiz Birgül Ayman Güler hanımefendi ve Milli Merkez Genel Sekreteri Haluk Dural beyefendi, memleket meselelerini bize burda doğrudan anlatacakları için onları dinliyelim diyorum ve tekrar herkese teşekkür ediyor hoşgeldiniz diyorum. Fransa Milli Merkez Temsilcisi Habib Hamza Erdem’in Moderatörlüğünü yaptığı sohbet toplantısı konusuyla ilgili olarak kısa bir bilgi aktaran Erdem, Sohbet toplantısına katkı sağlıyan kuruluşları tanıttı ve Gün birlik ve beraberlik günüdür. Türkiye’de olup bitenleri az çok hepiniz biliyorsunuz. Ama, bu konuda konuşmacılarımız sizleri daha detaylı bilgilendireceklerdir. Önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Gücümüzü birleştirmemiz, Türkiye'nin üzerine oynanan oyunların bozulması gerektiğini söyledi ve mikrafonu Milli Merkez Genel Sekreteri Haluk Dural’a günün önemini ve sohbet toplantısının amacı olan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili Türkiye'deki gelişmeleri ve de bu konuda yapılan çalışmaları anlatması için bıraktı.

bag haluk dural konferans4

Dural, Milli Merkez’in kuruluş nedenini kısaca özetledi ve kuruluşun içinde her siyasi parti ve görüşten ülkesini seven yurtseverin bulunduğunu anlattı. Meclis Başkanı Cemil Çicek’in Anayasa Değişikliğiyle ilgili olarak Siyasi Partileri ziyaretinde söylediği ‘Dini vurgu yapılmaz ise, Anayasa’da yapılacak değişikliğin hiç bir anlamı olmaz’. Sözlerinden AKP’nin amacının ne olduğu anlaşılması üzerine Eski Meclis Başkanlarından Sayın Hüsamettin Cindoruk ve İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu başta olmak üzere 60 kişinin katılımıyla bir toplantı yapıldı ve bu Milli Merkez’in kurulması kararının alındığını söyledi. Mevcut Anayasa’nın değişmez ve değiştirilemez maddeleri vardır. Bunlar da Anayasa’da açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefi, federal yapı ve dolayısıyla başkanlık sistemidir. Zaten ABD, 1967 yılından bu yana Başbakan Erdoğan’ın düşüncesi olan federal yapı dayatması vardı. Bu düşüncesini Başbakan Erdoğan’a yaptırtmak istiyor.

bag haluk dural konferans5

Başbakan da bu bölücü fikre yeni bir şeymiş gibi adeta sarılıyor. Çok tehlikeli olan bu durumu engellemek için Milli Merkez’in kurulması kaçınılmazdı “ dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda muhalefet partilerinin çatı aday çıkarma konusuna da değinen, Milli Merkez Genel Sekreteri Haluk Dural, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ortak aday arayışında olduğunu açıkca beyan etmesine rağmen, CHP, kendi adayımızla seçime girelim ve MHP de kendi adayıyla girsin en fazla oy alan partinin adayını diğer parti desteklesin düşüncesinde olduğunu vurgulayan Dural, bunun yanlış olduğunu ve CHP’nin kendi eliyle Cumhurbaşkanlığı koltuğuna Başbakan Erdoğan’ı oturtmuş olacağını iddia eden Milli Merkez Genel Sekreteri Haluk Dural, bu nedenle daha baştan ‘ortak aday’ çıkartmalıyız. Bunu yapamaz isek, Cumhurbaşkanlığını Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edeceğiz. Yeni cumhurbaşkanı 98.Maddeyi işleterek meclisi bile fesh edebilecektir. Bunu yapar mı? yapar ! Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yetkileri kullanacağını şu an söylüyor.

bag haluk dural konferans6

Bunun engellenebilmesinin yolu, Atatürk’te birleşen, laik, demokrat, muhafazakar olsa bile devletimizin bekasına hizmet edecek, Atatürk ilke ve inkilaplarına hizmet edecek bir adayın seçilmesidir. Yoksa güneydoğu için çıkacak bir iç savaş için hazırlıklı olmalıyız.Bu bilinç altında görevlerimizi yerine getirmemiz gerekir. Bu nedenle sizlerden ‘Atatürk’ gibi çalışmanızı istiyorum. ‘Atatürk’ gibi çevremizi örgütlemeliyiz. Siyasi ayrım yapmadan,görüş ve ayrılıklarımızı kapının dışında bırakan bir anlayışla bir araya gelecek ve gerekeni yapacaksınız.Sizlerden talebim budur.Bunu yapmayacak Atatürkçülere ihtiyaç yoktur. Yapılacak tek şey siyasettir. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmamızın en fazla ihtiyaç duyulan günlerdeyiz “dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak biraz geriye giderek bazı hususları burada sizlerle paylaşmak ve sizlerin de ülkemizde oynanan oyunlardan haberdar olmanızı istiyorum.

bag haluk dural konferans7

ABD’li heyetlerin her Türkiye’ye gelişinde bu ‘federal yapı’ isteği gündeme geldi. Bakınız,Irak’ın üçe bölünmesi çok önceden planlandı ve Türkiye’ye de bir ağabeylik önerildi.O yıllar bu talep rededildi. Amaç Irak’ın bölünmesi ve kurulacak kürt Devleti’nin denizlere açılması meselesi idi. ABD’nin elbette bu proje ve stratejilerinin bir hesabı var. Çin ve Rusya’nın önünde durabilecek, İran ile Türkiye, bu devletler ile işbirliği yaparsa, ABD bölgeden pılını ve pırtısını toplar gider. Bu nedenle bölgede, güçleri küçük ama önemli devletler gerekiyor. Bu planlar kademe kademe gerçekleştiriliyor. İşte İŞID denilen cellatlar sürüsü, gayet organize bir şekilde Musul’u kuşattı Bağdat’a kadar uzandı ve oraların kontrolunün onların elinde olduğunu ve gece gündüz demeksizin katliam yaptıklarını öğrenmiş bulunuyoruz dedi.

Konuşmacı olarak CHP İzmir Milletvekili ve Aydınlık Yazarı Birgül Ayman Güler,’ Öyle görülüyor ki AKP’nin genel başkanı Cumhurbaşkanı olmak istiyor. Bir sürpriz olabilir mi? Olur! Bir başka adayı açıklayabilir mi? Açıklar.. Ama görülüyor ki, Başbakan Recep Tayip Erdoğan aday olmak istiyor. Sadece Cumhurbaşkanlığı değil,2015 yılındaki seçimi de kazanmak istiyorlar. Diğer yönden ise bir ‘ortak aday’ konusunda çalışmalar sürüyor.MHP Genel Başkanı bu adaya ‘ çatı aday’ dedi.. CHP ve MHP ile birlikte bu çalışmalar sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,ortak bir aday üzerinde duruyor.Henuz açıklanmış bir aday ismi yok.O makama yakışacak adayımız çok.Ancak en büyük desteği alacak aday üzerinde çalışıyoruz. 3 Temmuz’a kadar çalışmalar sürecek.15-17 gün gibi bir zaman dilimi içinde adaylar ortaya çıkacak. Bu kritik bir süreç. Cumhurbaşkanlığının AKP’ye geçmemesi için gereken çalışmaların yerinde ve zamanında yapılması için hep birlikte çok büyük gayret gösterilmesi gerekiyor.

bag haluk dural konferans9

İlk defa yurt dışında yaşayanların oy kullanacak olmasından dolayı çok hazırlıklı olunması gerekiyor. Oy kullanabilecekmisiniz ? Kullanırsanız, oylar nasıl korunacak ve nasıl Türkiye’ye götürülecek ve sayılacak? 2 Milyon 800 Bin yurt dışında yaşayan seçmen bu seçimde büyük rol oynayacak. Buna her partinin ihtiyacı var. Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve ekibi bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Bizler de oyların sağlıklı kullanılması ve çöpe gitmemesi için çok çalışmalıyız. AKP dışındaki tüm partiler oyların iyi korunması noktasında yakın işbirliği içinde olmaları gerekiyor. Karşımızda konsolosluk örgütlenmeleri ve AKP var. O zaman bizler de yurttaşlık görevimiz gereği oylarımıza sahip çıkmak ve onu korumak zorundayız. Bu cumhurbaşkanı sandığa gireceği için halka gidecek. Halka ne diyecek ? Ne söyleyecek ? Bizim cumhurbaşkanımız siyaseten sorumsuz. Cumhurbaşkanının yetkilileri siyaseten yetkisiz. Şimdi bu yeni bir durum karşısında neler yapılacak? Türkiye’nin cumhurbaşkanı adaylarının seçim propagandasını anayasal bir çerçeve içerisinde yapabilir. Öyle de yapması gerekiyor.

Aslında kampanyada cumhurbaşkanı adayları ne vaat edecekler? Sandıklı cumhurbaşkanının siyaseten sorumsuzlukları iç içe ilerliyor. Bu son durum bir ulusun düşürüldüğü en acı bir durumdur. Başbakan Recep Tayip Erdoğan, 'Ben terleyen cumhurbaşkanı olurum’ dedi.. Sonra bu durumu, yani sandıklı cumhurbaşkanını, başkanlık seçimi için bir adım olarak görüyorlar. Peki biz ne diyeceğiz? Biz diyoruz ki, Türkiye’de başkanlık sistemi, bir tarafı ile hilafet, diğer tarafı ise federalizmdir.. Sandıklı cumhurbaşkanı ile bu yolu açmak istiyorlar. Türkiye bunu kaldırmaz. Bu seçim Türkiye’ye büyük bir siyasal değişim kapısını da açacaktır. 2007 yılında referanduma gittiğimizde ‘Cumhurbaşkanını halk seçsin’ dedik. Başka partiler, başka derneklerle de el ele verip, cumhurbaşkanlığı seçimine  odaklanmalıyız. Hemen işe seçim listeleri ile başlamalıyız. Süre kısa ve fedakarlık istiyor. Birbirimizi yüreklendirmeye ve dayanışma içinde olmamız için çok nedenimiz var. Paris (Tan-Sar) hodrimeydan.net

Dünya48 - 16 Haziran 2014

Son Yazılar