bessam abdullah225

Bir evhamın sonu!

BM Suriye özel temsilcisi Ahdar İbrahimi, Der Spiegel dergisine verdiği mülakatta,

krizin hemen ardından, Esad'ın siyasi geleceği ile ilgili birden fazla hükümetin ortaya koyduğu tahmin ve beklentinin boşa çıktığını itiraf etti. Ayda 125 bin dolar maaş ile hareket eden İbrahimi'nin üzerindeki Dolar ve Avro'nun sihri mi kayboldu, yoksa patlamış ar damarı tekrar devreye mi girdi, bilemeyiz ama bazen bu memurların itirafları efendilerinin içinde bulundukları durumu anlamak açısından önem arz etmektedir.

"Esad makamını terk etsin, çekilip gitmeli veya meşruiyeti yoktur" diyen Obama, Cameron Hollande, Erdoğan ve sırf sorun mucidi Davutoğlu, Suudi Kralı, Katar Kralı, NATO, Avrupa Birliği, Arap Birliği ve İsrail'in topyekûn temsilcileri kendilerini Suriye halkının iradesi olarak ortaya koydular. Obama ve güruhunun Suriye halkının refahı ve huzuru dışında bir derdi kalmamış. Rüyalarını süsleyen tek şey Suriye halkı. Sevgisinin şiddeti o kadar yüksek ki, bu derin sevgisini göstermek için dünyanın her yerinden devşirilen cani ve haramileri Türkiye üzerinden Suriye'ye sokmuş. Yardım tırları ile bütün ihtiyaçlarını karşılamış. Onları o kadar seviyor ki, kendisine komşu yapmış. Gümrük kapılarını, hudut sorumluluğunu paylaşmış. Bugün Suriye ve Irak'ı yakıp yıkan bu mahlûklara ticaret olanakları sunmuş. Özgürlük ve demokrasi aşığı Erdoğan devşirdiği müminlerin emiri sıfatıyla hastaneleri, üniversiteleri ve emniyet birimlerini bunlara hizmet etmesi için seferber etmiş. Özetle, Erdoğan için Bilal ve Sümeyye ne ise Suriye halkı da o olmuş.

Ne yazık ki, bu özgürlük âşıklarının rüyası 28 Mayıs günü kâbusa dönüştü. Yurtdışında yaşayan Suriyeliler seçimlerin yapılmasına izin vermeyen yüksek derecede demokrat (!) hükümetler dışında bütün ülkelerde akın akın sandığa gittiler. 3 Haziran günü ise 11 milyon küsur seçmen terör tehditleri, havan topları ve ölüme meydan okuyarak oy kullandı. %88.7 onay ile Esad'ı tekrar önderleri ve başkanları seçtiler. Bu tarihi müthiş tabloyu belgeleyen onlarca kamera Obama, Erdoğan ve şürekâlarının odalarına bu görüntüleri servis ettiklerinde özgürlük âşıklarının nefsi hallerini görmek isterdik. Batı ve bölgesel memurların cevap bulamadıkları en önemli soru şudur: Nasıl olur da bir diktatör için kirli savaş boyunca yaptırdıkları anket %55 ten %62'ye, %70'ten %77'e ve en nihayet %88,7'e ulaşır? Özgürlük aşığı Obama ile adalet ve demokrasi timsali mücahit Erdoğan Suriye halkını biraz daha çok sevseler bu oran biraz daha artacak. Esad'a evet diyen Suriye halkı dünyaya şu tarihi mesajları iletti:

Suriye halkının iradesine hiç kimse ipotek koyamaz. Onu kimin yöneteceğine özgür iradesi ile sadece kendisi karar verir.

Güçlü, iradeli, vatanperver, Suriye'nin bağımsızlığı, birliği ve egemenliği için savaşan ve Emperyalizm ve Siyonizm'in kirli planlarına karşı kararlılıkla mücadele ettiği için Esad'ı sevdik ve önder kabul ediyoruz.

Esad'ın demokratik, laik hukuk devleti ilkelerini ve siyasi-iktisadi reform planlarını destekliyoruz. Muhalefet olarak pazarlanan şer güçlerin tekfiri, faşist, satır ve kılıç idaresini ret ediyoruz.

Ordumuz birliğimizin ve vatan savunmasının temel taşlarından birisidir. Ordumuza karşı yürütülen bütün tahripkâr söylem ve eylemleri kınıyoruz.

Suriye halkı olarak Suriye düşmanı Kral ve diktatörlerin kucağında oturan muhalefeti kabul etmiyoruz.

Seçimlerin meşru olmadığını söyleyen Davutoğlu ile Beyrut'tan açıklama yapan ve seçimi "sıfır" olarak nitelendiren Obama'nın borazanı Siyonist Kerry matematik ve tarih yoksunudur. Suriye ve savaş sürecini idrak edemeyen bu tarih fukarası memurların yüzüne çarpan % 88,7 oranı onların siyasi hayatını sıfırlayacağı hakikatini not etsinler.

Seçimden hemen sonra Kerry'nin meslektaşı Lavrov'dan, İran ve Lübnan Hizbullah'ından Suriye meselesinin sonlandırılması için taleplerde bulunması, ABD ile İran'ın Cenevre'de aleni görüşmeler yapması, en büyük müfsit ve dini-dar Suudili Suud Faysal'ın Rusya ile temasa geçerek Suriye meselesini konuşması ve İran Cumhurbaşkanının Erdoğan'ın gözüne bakarak Esad'ı kutladığını söylemesi ve salondan büyük bir alkışın kopması tarihi önemdedir. Sihir sahibene geri dönmüştür. Uyanın ve hesaplarınızı ona göre yapın. Bu da size Esad'ın seçim zaferinin son uyarı şekeri olsun.

Bessam Abu ABDULLAH - 14 Haziran 2014 - Aydınlık

Son Yazılar