oylari meger bekir bozdag sayiyormus

Seçim sonuçlarına güvenilemeyeceğinin somut kanıtı!

Meğer oyları Bekir Bozdağ sayıyormuş!

Radikal gaztesi köşe yazarlarından Ezgi Başaran, bugünkü ‘Seçim sonuçlarına güvenilemeyeceğinin somut kanıtını buldum’ başlıklı yazısında seçim sonuçlarının girildiği yazılım Seçsis’in güvenilir olmadığını, hatta sertifikasyonunun dahi olmadığını yazdı.

SİSTEMİN KARŞISINDA KİM OTURUYOR?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce, Seçsis sisteminin nasıl çalıştığını anlatan Ezgi Başaran, Seçsis ekranını karanlık tarafları birbirine yapışık iki ayna olarak tarif etti. Başaran o ekranların karşısında ise kimlerin oturduğunu şöyle anlattı:

“Bir yüzü sandık sorumlusunun karşısına çıkıyor, o da o yüze yani ekrana sonucu giriyor. Diğer yüz ise Seçsis’in yetkili teknik adamına bakıyor. Şimdi bu bilgiyi aklınızda tutun.

Seçsis’in yetkili teknik adamı kimdir, onu anlatayım.

Seçsis’in patronu Adalet Bakanlığı. Nasıl yani derseniz, basbayağı cevabını verebilirim. Çünkü Seçsis, Adalet Bakanlığı’nın kontrolündeki UYAP’ın (Ulusal Yargı Ağı) bir parçası. UYAP koca bir dolap ise Seçsis onun içinde bir çekmece. Dolayısıyla UYAP’ı yöneten ve Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen 100 civarındaki bilgi işlem personeli Seçsis’ten de sorumlu.

Biraz önce anlattığım çift taraflı aynanın diğer tarafında işte bu bilgi işlemciler oturuyor. Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen bilgi işlemciler. Hani seçimlerden kısa süre önce tamamı cemaatçi oldukları iddiasıyla değiştirilen bilgi işlemciler. Yerlerine kimlerin getirildiğini açıklamaya hacet görmüyorum.”

‘SERTİFİKASYONU YOK’

Ezgi Başaran yazının devamında Seçsis sisteminin sertifikasyonunun dahi olmadığını ve bu sistemle oynanabileceğini yazdı. Teknopark’ta görev yapan ve bankaların kullandığı yazılım sistemlerinin güvenliği konusunda uzmanlaşmış bir mühendisin Bilgi Edinme Kanunu'nu kulanarak İTÜ’ye bağlı Ulusal Yazılım Sertifikasyon Merkezi’ne (UYSM) iki soru gönderdiğini anlatan Ezgi Başaran, Seçsis’in güvenilirliği ile ilgili şunları yazdı:

“Bir: Seçsis sisteminin UYSM tarafından sertifikasyonu var mıdır? İKİ: Yazılımda kullanılan kriptoloji donanımı nedir?

Cevap geldi. Bir: Seçsis’in UYSM sertifikasyonu yoktur. İki: Seçsis’in kriptolojisi hakkında bilgimiz yoktur.

İTÜ Rektörlüğü tarafından onaylı bu belgeyle yetinmeyip UYSM’yi arayıp ilgili yüksek mühendise bizzat sordum, bir kez daha… Seçsis’in sertifikasyonu var mı? Cevap: Hayır yok. Tarafımıza böyle bir talep dahi ulaşmamıştır.

Defalarca teyit etmeye çalıştığım bu bilginin önemi nedir? Eğer devlete ait bir yazılımın sertifikasyonu yoksa -ki bu yazılımlara sertifikasyon verme yetkisi sadece UYSM’ye aittir- istenilen oynama yapılabilir. Şöyle örnek vereyim: Seçsis’i bir kutu olarak düşünün. Bugün içine 2 adet elma koyun. Yarın kutuya sorun, kaç elma var? Sertifikasyonu olan bir kutu mutlaka ama mutlaka 2 elma yanıtını verecektir. Sertifikasyonu olmayan bir kutuya ise içindeki elma sayısına 2 daha ekleyerek cevap ver komutunu verebilirsiniz ve hiç kimse bunu denetleyemez.

Bu basit anlatımdan da çözülebileceği gibi Seçsis’in arkasındaki kimseler girilen seçim sonuçlarını istedikleri gibi değiştirebilir, bu değişiklik üçüncü bir parti tarafından takip edilemez ve sonuçlar YSK’daki yargıçlara, bu yargıçların hiçbir bilgisi olmadan, onaylatılabilir. Korkunç bir olay!

NOT 1: ABD ve birçok Avrupa ülkesi Seçsis benzeri yazılımları kullanmaktan vazgeçti. O yüzden seçim sonuçlarının açıklanması çok daha uzun sürüyor ama hilesi hurdası en aza indirgenmiş oluyor. NOT 2: Teknopark’taki ve UYSM’deki mühendislerin isimleri ve ilgili belgeler bende saklıdır anlayacağınız sebeplerden ötürü.”

Odatv - 03 Haziran 2014

Son Yazılar