american dream is over

Putin : ‘Tek kutuplu dünyanın sonu geldi’

Rusya Devlet Başkanı 2008 Krizinin Dünyadaki Tüm Dengeleri Değiştirdiğini Söyledi!

Rusya Başkanı Vladimir Putin, dünyanın tek kutuplu modelinin bir fiyasko ile sonuçlandığını açıkladı. 2008 ekonomik kriziyle birlikte dünyada yeniden çeşitliliğin egemen olduğunu vurguladı. Ukrayna’da ise Amerikancı darbenin ardından bir iç savaşın yaşandığını belirtti. Saint Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun genel kurul toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Dünya gerçekten de büyük bir hızla değişiyor. Büyük jeopolitik, teknolojik, yapısal ilerlemeler görüyoruz. Dünyanın tek kutuplu modeli gerçekleşmedi. Bugün herkes bunun farkında, hatta alışılan koordinat sisteminde hareket edenler dahi” dedi.

putin19

Putin, bu durumu, tekeli korumak isteyenlerin de, siyasette, ticarette ve finans alanında kendi kurallarını dikte ettirmek ve kültür ve davranış standartlarını dayatmak isteyenlerin de anladığını kaydetti.

2008 krizi büyük dersler içeriyor!

Rusya lideri, 2008 yılındaki ekonomik krizin, birleşme ve egemenlik üzerine inşa edilen gelişme modelindeki derin krizin canlı bir tezahürü olduğunu ifade etti. Putin, krizin dünyayı tüm çeşitliliği ile anlamak ve yeni realite ile gelişen ilişkilerin karmaşıklığını sağlıklı bir şekilde değerlendirmek için ciddi bir ders olduğunu vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı, “Ancak, bunun yerine küresel gelişimin yeni liderlerini duyma ve alternatif bakış açılarını dikkate alma isteksizliğiyle karşılaştık. Uluslararası mali ve ekonomik kurumların temel çalışma ilkelerini, değişen dünya tablosuna uygun olarak sözde değil gerçekte değiştirme isteksizliğiyle. IMF reformunun çökmesi bundan kaynaklanıyor. Modern küresel ticaret kurallarını belirlemesi gereken Doha raundu neredeyse hareket etmiyor” yorumunda bulundu.

‘Batı’nın yaptırdığı darbe sonucu iç çatışmalar başladı’

Putin, Ukrayna’daki mevcut durumu geniş çaplı iç savaş olarak nitelendirdi, “Önce Amerikan ve Avrupalı ortakların desteklediği darbe gerçekleşti. Ardından ne oldu? Kaos. Şimdi de geniş çaplı iç savaşı görüyoruz” dedi. Kırım’ın Rusya’ya bağlanması konusunda objektif olmaya çağıran Putin, Rusya’nın yarımadada, Odessa ve Ukrayna’nın güneydoğusunda yaşanana benzer bir trajediyi önlediğini vurguladı. Putin, “Bunu yapmasaydık, orada Odesa’da binaya sığınan insanların diri diri yakıldığı manzaradan daha büyük trajediler yaşanırdı” yorumunda bulundu.

Lavrov: Kerry sırra kadem bastı!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yakın bir zamanda bir araya gelip gelmeyeceği üzerine sorulan bir soruya verdiği yanıtta ABD’li meslektaşının “sırra kadem bastığını” belirtti.

Saint Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'na katılan Lavrov, bir basın mensubunun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yakın bir zamanda bir araya gelip gelmeyeceği üzerine kendisine yönelttiği soruya verdiği yanıtta, “Kerry kayboldu. Yani sırra kadem bastı. İki haftadır kendisinden haber alamıyorum. Amerikalıların çok sıkıntısı var. Özellikle İsrail - Filistin barış görüşmelerinin çıkamaza girmesinden dolayı sorun yaşıyorlar” dedi.

‘Seçimleri AGİT raporuna göre değerlendireceğiz’

ABD’nin Libya ile ilgili olarak da ciddi sıkıntı yaşadığını belirten Bakan, “Libya’da da sorun yaşıyorlar. Ülkedeki bölünmelerin önüne geçilebilmesi için ile yaptığımız çağrılara rağmen NATO’nun bombaladığı Libya konusunda kolektif tartışmalardan devamlı olarak kaçınıyorlar” ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

Lavrov, Ukrayna’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini AGİT misyonunun raporuna ve modern teknolojilere dayanarak değerlendireceğini açıkladı. Bakan, güvenlik garantisi olmadığı nedeniyle gözlemci göndermeyeceklerini belirtti. Lavrov, “Seçimlerin meşru olduğunu ilan eden Batılı ortaklarımızdan farklı olarak gerçeklere bakmayı tercih ediyoruz.

Önce sonuçlara bakacağız” dedi. Lavrov, Ukrayna’nın müstakbel cumhurbaşkanının Moskova için değil Ukraynalı seçmen için kabul edilir olması gerektiğini ifade etti.

Aydınlık Dış Haberler Servisi - 24 Mayıs 2014

putin tek kutuplu dunya bitti

Son Yazılar