ukrayna black waters savasiyor2

Ukrayna’da paralı Batı’lı askerler savaşıyor!

Merkezi ABD'de bulunan ve dünyanın en büyük özel güvenlik şirketi olarak bilinen

Academi'nin paralı askerlerini Ukrayna'nın doğusundaki operasyonlara gönderdiği iddia edildi.

Alman Bild am Sonntag gazetesindeki iddialara göre kim tarafından görevlendirildiği bilinmeyen Academi'nin gönderdiği ağır silahlı askerler, ülkenin doğusundaki çatışmalarda Ukrayna milis güçlerine destek veriyor ve bu güçlere liderlik yapıyor.

Dünyanın en büyük özel güvenlik şirketi Academi'nin çalışanları, para karşılığında dünyada meydana gelen çatışmalara katılan eski askerlerdir. Onlar Irak ve Afganistan’daki askeri operasyonlara katıldılar. Gerçi o zaman şirketin adı Blackwater’di. Irak yetkilileri, paralı askerlerin 17 sivili kurşuna dizmesinin ardından Amerikan mahkemesinde şirkete dava açmıştı. Eninde sonunda her şey şirketin ismini değiştirmesiyle sonuçlanmıştı. Medyaların haberlerine göre Academi olarak adlandırılan bu şirketin askerleri şu an Ukrayna’nın güneydoğu bölgesinde federalizm taraftarlarına karşı operasyon yürütüyorlar. Ukrayna’daki Academi operasyonunun arkasında kimin bulunduğu şimdilik belirtilmiyor, ama bilindiği gibi bunda genellikle ABD Dışişleri Bakanlığı veya CIA’nın parmağı var.

Rusya Dışişleri Bakanlığı daha Nisan’da Ukrayna’nın güneydoğusunda yürütülen cezai operasyona ‘yaklaşık 150 Amerikan asker’in katıldığını açıklamıştı. O zaman söz konusu şirket Blackwater temelinde kurulmuş ama sonra ayrı bir kurum statüsüne kavuşmuş Greystone’di. Sözcüleri, Academi temsilcileri de yaptığı gibi Ukrayna’daki operasyona katılmasını tabii ki inkar ediyorlar.

Washington’un Ukrayna’ya paralı askerlerini gönderdiğini resmi olarak asla itiraf etmeyeceği bellidir. Dahası, şimdilik kendi varlığını gizli tutmayı başarıyor. Bunun nedenlerini Sovyet sonrası coğrafya uzmanı Alexander Gusçin anlattı:

‘Federalizm yanlılarının paralı askerleri esir alması halinde Rusya’nın elinde çok önemli koz geçmiş olacak, o zaman Amerikalılar çatışmanın tarafı olduklarını resmen göstermiş olacaklar. Gerçi o halde ABD’nin bu gayriresmi şirketin faaliyetini kontrol altında tutmadığını açıklayabilirler. Ama bu kurumun imajı göz önünde bulundurulduğunda bu, başta Amerikalılar olmak üzere Batı’nın çatışmanın tarafı olmasının bir kanıtını daha verecektir’.

Bu arada AB’nin Ukrayna’nın güneydoğusunda Amerikan paralı askerlerinin bulunmasından haberi varmış. Almanya Federal İstihbarat Servisi 29 Nisan’da Almanya hülümetini bu konuda bilgilendirmişti. Avrupa’lı medyaların daha önce bildirdiğine göre ABD Ukrayna’dan 13 CIA ajanının cesedini almayı reddetti. Onlar, helikopteri Slavyansk şehri yakınlarında düşürüldüğünde ölmüşlerdi.

Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerinin sakinleri için de paralı askerlerin çatışmalara katılması yeni bir haber değildir. Sadece İngilizce değil, İtalyanca ve başka dillerde konuşmalar yaptıkları tespit edildi. Bu arada, Academi’nin Amerikan şirketi olması onun için sadece ABD vatandaşlarının çalıştıkları anlamına gelmez. Çalışanları, Ukrayna dahilinde dünyanın her yerinden gelmektedirler. İş verenler için onların ne ideolojik ne de dini görüşleri önemlidir.

Rusya'nın Sesi Radyosu - 12 Mayıs 2014

Son Yazılar