akp'nin-valileri

Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu'nun, "Demokrat Parti CHP'yi kapatmalıydı" sözleri, "Valiler, AKP memuru gibi çalışıyor" tespitini tekrar gündeme getirdi.

Çünkü Aydoğdu tek değildi. AKP döneminde devlet göreviyle bağdaşmayan çok sayıda Vali oldu. İşte bu valilerden bazıları...


Fethullah Gülen'in her yıl düzenlediği Abant Platformu'na katılan, Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, "Demokrat Parti CHP'yi kapatmalıydı" dedi.

AKP döneminde devlet göreviyle bağdaşmayan işler yapan ve toplumun da tepkisini çeken Valilerden bazıları şunlar:

GİRESUN VALİSİ MUSTAFA YAMAN

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde, Tunceli Valisi olarak görev yapan Mustafa Yaman, seçim döneminde dağıttığı beyaz eşyalarla gündeme geldi.

Yaman, 7 ay 15 gün hapis ile memuriyetten men cezasına çarptırıldı.

Tunceli İl Özel İdaresi depolarında AKP'nin propaganda malzemeleri bulundu. Yaman, Tunceli'den Giresun Valiliğine atandı.

AYDIN VALİSİ HÜSEYİN AVNİ ÇOŞ

Kırklareli Valisi iken döneminde bir Karadenizliler gecesinde "Karadenizliler Erdoğan gibi evlat yetiştirdiği için mutlu" diye konuştu.

Vali Coş, aynı zamanda Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemiyle ilgili iddiaları araştıran ve Erdoğan hakkındaki birçok iddianın 'asılsız' olduğuna karar veren Mülkiye Başmüfettişlerinden birisiydi.

ŞANLIURFA VALİSİ YUSUF YAVAŞÇAN

29 Mart yerel seçimlerinde AKP'nin Şanlıurfa'da yaptığı teamül yoklamasına katıldı. Üstelik Yavaşçan toplantıya makam arabasıyla geldi.

Yine Şanlıurfa'da AKP'den ayrılan Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba da, valinin kendisini takip ettirdiğini söyledi.

Konya Valiliği, 2008 yılında 18 öğrencinin ölümüyle sonuçlanan kaçak kuran kursu binasının çökmesi olayından sonra bir rapor hazırladı. Raporda, "Çöken yurt binasında Kur'an Kursu verildiğine dair herhangi bir bilgi ve belge tespit edilmemiştir" ifadelerini kullanıldı.

Ankara Valiliği, Cumhuriyet mitinglerinin Dernekler Kanunu’na aykırı olduğu iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusu yaptı.

KİLİS VALİSİ NEVZAT TURHAN

Aktütün saldırısından hemen ardından dönemin Kilis Valisi Nevzat Turhan, Türkiye'nin yasta olduğu bir dönemde AKP Kilis milletvekili Halis Kara'nın oğlunun sünnet düğününe katıldı.

Bu düğünde Vali, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la birlikte üzerinde AKP amblemi olan pasta kesti.

30.06.2010 - Ulusal Kanal Haber
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar