fikret akfirat

Suriye'den Çin'e terör hattı!

Çin Kamu Güvenliği Bakanı Guo Shengkun'un,

17 Nisan'da Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) toplantısında yaptığı açıklama Türk basınında fazla yer bulmadı. Guo, ŞİÖ'nün milli güvenlik kurulu başkanları düzeyindeki toplantıda, Örgüt üyesi ülkelerin uyuşturucu parasıyla finanse edilen “renkli devrimler” tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

ŞİÖ üyesi ülkelerin dış müdahalenin aracı olarak kullanılan NGO'lar üzerinde ortak çalışmalar yapması gerektiğini vurgulayan Guo'nun aynı konuyla bağlantılı olarak gündeme getirdiği ikinci mesele, şeriatçı terör örgütleri ve uyuşturucu trafiğiyle ilgiliydi. Çin Kamu Güvenliği Bakanı Guo, El Kaide bağlantılı Özbekistan İslami Hareketi ve Doğu Türkistan İslami Hareketi'nin yanısıra Hizbuttahrir örgütünün uyuşturucu rotalarındaki hakimiyetinin giderek büyüdüğünü belirtti.

Cihatçıların finansmanı uyuşturucudan!

Çin Kamu Güvenliği Bakanı'nın açıklaması birçok bakımdan dikkat çekici. Bölgede “renkli devrimler” tehdidi ayrı bir yazının konusu. Biz, El Kaide bağlantılı örgütlerin uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetindeki dikkat çekici artış ile Suriye savaşı arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz.

Önce bir bilgi: BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin raporlarına göre, ABD ve NATO 2001 yılında Afganistan'ı işgal ettikten sonra afyon üretimi 20 kat arttı. CIA'nın, ABD'nin hedef aldığı ülkelerde iç istikrarsızlık yaratmak için uyuşturucu geliriyle terör örgütleri oluşturduğu ve yönettiği, Nikaragua'dan Kolombiya'ya Afganistan'dan Kosova'ya kadar birçok örnekte bilinmektedir. Uyuşturucu trafiğinde CIA'nın nasıl rol aldığını, Alfred Mc Coy, 1991 tarihli “The Politics of Heroin, CIA Complicity in the Global Drug Trade” adlı kitabında ayrıntılı somut kanıtlarla anlatır. CIA, Sovyetler Birliği'nin 1979'daki işgalinden sonra Afganistan'ı, ABD çıkarları için cihada girişen mücahit yatağı haline getirdi. Dünyanın birçok bölgesinden müslüman Afganistan'a getirilerek CIA kamplarında eğitildi ve SB'ye karşı savaştırıldı. SB işgali sona erdiken sonra ise, Arap ülkelerinden, Kafkasya ve Balkanlar'dan gelenler, ülkelerine döndükten sonra artık cihadı burada yapmaya başlayacaklardı. Ama yalnız değillerdi. CIA'nın emrindeki farklı ülkelerden cihat savaşçıları Bosna içsavaşında, Kosova'da, Çeçenistan'da, Orta Asya ülkelerinde ve Türkiye'de ABD hesabına kanlı eylemlerle sahnedeydi.

Yeni eğitim sahası Suriye!

Bugün ise savaş sahası Suriye. Dünyanın birçok bölgesinden binlerce cihatçı CIA marifetiyle Suriye'ye getiriliyor, savaştırılıyor. Savaş tecrübesi edinen sağ kalanlar, bu kez kendi ülkelerinde sahneye çıkarılıyor. Çin'de Uygurların yaşadığı Sincian Özerk Bölgesi'nde tedhiş ve terör eylemlerinde Suriye'ye yönelik emperyalist operasyonun başlangıcından sonraki artış dikkat çekiyor. Bölgede faaliyet gösteren ve El Kaide bağlantılı Doğu Türkistan İslami Hareketi, aynı zamanda Çin'in başka bölgelerinde de terör eylemleri düzenlemeye başladı. 24 Ocak'ta Sinciang'da, Kaşgar'a yakın Toksu kasabasında (Xinhe County) 12 kişi öldürüldü. Son olarak 1 Mart'ta ise Çin'in güneyinde yer alan Kunming kentinde tren istasyonunda düzenlenen saldırıda 29 kişinin hayatını kaybettiği, 130 kişinin de yaralandığı açıklandı. Çin, bu eylemin Sinciang'daki ayrılıkçıların düzenlediği planlı bir terör eylemi olduğunu açıkladı. Çin televizyonunda saldırıyı gerçekleştirenlerin yayınlanan görüntülerinde siyah ayyıldızlı Arapça yazılar olan tişörtler dikkat çekti. Doğu Türkistan İslami Hareketi, Pakistan Afganistan sınırında Kuzey Veziristan'da El Kaide'nin korumasında üslenmiş durumda.

Doğu Türkistan'ın en önemli merkezi!

Çin'in Sincian Uygur Özerk Bölgesi'nde Doğu Türkitan adıyla ayrı bir devlet kurma iddiasıyla terör eylemleri düzenleyen grupların geçmişten bu yana en önemli merkezleri İstanbul. Türkiye'de MİT ile yakın iritbat içinde olan bu gruplarla F Tipi Örgüt'ün de yakın irtibat içinde olduğu biliniyor. Suriye'ye Uygur savaşçıların MİT üzerinden götürüldüğü ve bu işte aracı olarak Fethullahçılara yakın olarak bilinen Doğu Türkistan Maarif Derneği adlı kuruluşu kullanıyor. Doğu Türkistan Maarif Derneği tarafından toplanan Uygur gençleri, MİT aracılığıyla Kızılay görevlisi kisvesiyle Suriye'ye sokuluyor.

Fikret AKFIRAT - 27 Nisan 2014 - Aydınlık

Son Yazılar