bessam abdullah225

Suriye’de Başkanlık seçimi! (1)

Suriye Halk Meclisi Başkanı Muhammed Cihat El-Lahham

ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Adnan Zrayk Suriye Arap Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı makamı adaylığı için Anayasanın belirlediği şartları yerine getiren Suriye vatandaşlarının 22 Nisan 2014 tarihinden 1 Mayıs 2014 tarihine kadar başvurularını yapılabileceklerini ilan etti. Aday olmak isteyenlerin başvuruları Anayasa mahkemesi başkanlığı tarafından Suriye Halk Meclisi’ne sunulduktan sonra Halk Meclisi’nde 35 temsilcinin onayını alan resmi aday olur. Yeni Anayasaya binaen devlet başkanlığı seçimi en az iki aday ile yapılmak zorundadır. İlk oy kullanımı yurtdışında yaşayan Suriye vatandaşları tarafından 28 Mayıs 2014 tarihinde yapılacaktır. Suriye vatandaşı olduğunu kanıtlayan ve Suriye devletinin resmi hudut kapılarından yurt dışına legal çıkış yapan her vatandaş bulunduğu ülkenin konsolos veya büyükelçiliklerinde oy kullanabilecek. Suriye içinde ikamet eden vatandaşlar sandığa Salı günü 3 Haziran 2014 tarihinde gidecek. Oy kullanımı sabah 7 akşam saat 7 arasında yapılacak. Seçimlerin organizasyon ve seyrinden Suriye Anayasa Mahkemesi, Suriye Hâkimler Birliği ve Suriye Barolar Birliği sorumlu olacak.

Seçimler Batı’yı tedirgin ediyor!

Suriye Devlet Başkanlığı seçiminin yapılacak olması Suriye ve halkının düşmanlarında derin bir hüzün yaratmıştır. Bu şer kuvvetler seçim sürecinin sekteye uğraması için finanse edip her açıdan besledikleri terör dâhil her türlü kışkırtma ve kirli senaryolarını deneyeceklerdir. Seçim öncesi ve sonrasında Suriye’nin maruz kalacağı provokasyonları tahmin etmek güç değil:

Kanlı Petro-Dolar ile finanse edilen Katar ve Suudi beslemeli El-Cezire, El-Arabiya TV kanalları başta olmak üzere TRT-Arapça ve Batı devletlerinin savaş borazanları misali yayın yapan medya, Başkanlık seçiminin “nezih ve demokratik” olmadığını temcit pilavı gibi sunacak.

Seçim öncesinde Başkanlık makamını siyasi malzeme yapan ve bunun üzerinden imtiyaz koparmaya çalışanlar Suriye Devleti’nden ve Başkan Esad’tan taviz alamadılar. Suriye halkının seçimi tarihinde yapılmasını kuvvetle arzuladığını ve Suriye halkının sandık başına gideceğini anlayan malum çevreler, seçime katılımın ne kadar düşük olduğunu propaganda edecek.

Baltalama saldırıları!

Katılımı destekleyen halk, havan topları saldırıları ile korkutulacak. Oy kullanılacak yerlere terör saldırıları artacak. Keseb, Halep, Hama ve Şam kırsalında bütün askeri ölçütlerde toplu intihar olarak telakki edilen terör saldırılarındaki artış, seçim sürecini baltalama amacı güden beyhude çabalardır. Bu çerçevede, Türkiye, Ürdün ve İsrail hudut bölgelerinden Suriye topraklarına yönelik provokasyonlar artacak. Terör gruplarına destek veren ülkelerin başında gelen Erdoğan-Davutoğlu rejimi hudut bölgelerinde ve hatta Suriye toprakları içinde yeni askeri maceralara girişerek içeride büyük bir hezimet ve çöküntü yaşayan terör gruplarına moral vermeye çalışacak. Kimyasal saldırı iddiaları yeni boyut kazanacak ve Başkan Esad’ı çocuk, kadın ve yaşlı katili sıfatlarla şeytanlaştırma propagandaları hız alacak.

Bessam Abu ABDULLAH - 24 Nisan 2014 - Aydınlık

Son Yazılar