cagdas cengiz devrimci cozumler iktidara

Ara çözümler mezara, devrimci çözüm iktidara!

30 Mart yerel seçim sonuçları, "büyük beklentileri" boşa çıkardı.

19 Mayıs 2012'de yüzbinlerce gencin, İstiklal Caddesi'ndeki o dev yürüyüşü ile başlayan, Haziran Ayaklanması'nda zirve noktasına ulaşan halk hareketi, seçim sandığında yine sistem içi çözümlere hapsedildi. Kaçınılmaz olan sonuca şaşırmıyoruz.

Meydanlara sığmayan kuvvet, sandıkta boğuldu!

2 senedir meydanlara sığmayan o büyük enerjinin, sandıkları dolduramamasının en önemli sebebi siyasi partiler düzleminde, sistem içi çözümlere, tutucu bir bağlılıktır. Meclisteki muhalefet, AKP iktidarının karşısında, elle tutulur bir seçenek yaratmadı. Sistemin minderinin dışına çıkmamakta ısrar etti. Kendi yenilgisini ördü.

Gerçek saflaşmaya perde!

Sistemin kuvvetleri, medya gücüyle, manipülasyon araçlarıyla, 30 Mart seçimine dair saflaşmayı, tamamen AKP-Cemaat saflaşması şeklinde çizdi. Bu güce teslim olanlar, gösterilen saflaşmaya göre konumlandı. Halk kitleleri "AKP'yi yıkmanın yolu, cemaatle ittifaktan geçer" fikri ile zehirlendi. AKP'siyle, F-tipi Çetesiyle bu Mafya-Tarikat-Gladyo sistemine karşı, halk hareketi mevzisinde savaşmayanlar yenildiler. 13 Şubat Kumpas Barikatının Anlamı başlıklı yazımda buna dikkat çekmiştim. Halk hareketine mesafe koyan kaybeder. Barikatın bu yakasına geçme cesareti gösteremeyenler, Türkiye'nin geleceğinde söz sahibi olamayacaktır.

Güçbirliği çözümü, gerçek saflaşmadaki çözümdür!

TGB olarak muhalefet partisi liderleriyle seçim öncesi görüşmeler yaptık. İlk olarak CHP Genel Başkanı Sayıın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştük. "AKP'yi devirmek için CHP, MHP, İP başta olmak üzere, halk hareketinin önderi olan kuvvetleri bir araya getirelim. Zafer kazanalım. Halk hareketinin büyük enerjisine güvenin" dedik. Olumlu bir yanıt alamadık. Sonrasında İP Genel Başkanvekili Sayın Hasan Basri Özbey ile görüştük. Fikirlerimizi ilettik. Güçbirliği için neler yapılabileceğini konuştuk. İşçi Partisi'nin bu noktadaki çabalarına her zaman destek olacağımızı söyledik. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ile görüşme talebimize yanıt verilmedi. Tekrar denedik. Ses çıkmadı. Güçbirliği için olağanca çabamızı, milletvekilleriyle görüşmelerimizde, Demokratik Kitle Örgütü temsilcileri ile temaslarımızda ortaya koyduk. Ancak, sistemin gerçek saflaşmayı örten perdesini, yırtıp atamadık.

Ara çözümler mezara, devrimci çözüm iktidara!

30 Mart'ta bir şeyler öldü. Ölen, devrim umudu değildir. Sistem içi çözümler, ham hayaller, fikirler, projeler öldü. Bizi bunlardan, 2012 baharından beri gelen büyük başarılar değil, 30 Mart yenilgisi kurtarabilirdi. Karşıdevrimin tarihi, biraz da bunalım dönemelerinde, krizi hep ileriye taşıyan ara çözümler tarihidir. Artık, ara çözümlerle bunalım aşılamıyor. Devrimci çözümler, artık yegane gündemdir.

Tahtlarını yıkacağız!

Bugün görev, sistem içi çözümlerle boğulamayacak ölçüde halk hareketini yükseltmektir. Kendiliğindenci ve kolay çözümler yok. AKP, aslında kendi enkazını devraldı. AKP için o enkaz, yaklaşan büyük ekonomik krizle, Suriye ile boşa çıkarılacak savaş çıkarma girişimleriyle, özerklik eliyle Türkiye'nin bölünmesi hamleleriyle, iyiden iyiye taşınamayacak bir yük haline gelecektir. Biz Atatürkçülere, vatanseverlere, devrimcilere düşen görev, AKP'ye karşı halk hareketinin iktidar seçeneğini yaratmaktır. Örgütlü gücümüzü büyütmeliyiz. 1 Mayıs'ta, 19 Mayıs'ta gerçek saflaşmanın mevzisinde, vatan için, emek için, özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız için ayağa kalkmalıyız. Saltanat heveslilerinin, tepemize kurduğu tahtı örgütlü mücadeleyle alt edebiliriz. Hiç bir taht kendiliğinden yıkılmaz, altlarındaki toprak kaydığında devrilir.

Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı
Çağdaş CENGİZ - 04 Nisan 2014 - Aydınlık

Son Yazılar