ihh-baskani-once-bunun-hesabini-vermeliTürkiye O’nu Mavi Marmara Gemisi’ne İsrail’in yaptığı baskınla tanıdı.
Türkiye’nin günlerce tartıştığı meselenin birinci aktörü oydu.
İHH Başkanı Bülent Yıldırım...

Yıldırım olay sonrasında İsrailli sorgucuların kendisine “MOSSAD ajanı gazeteciler” in listesini verdiğini söyledi. Herkes “İHH Başkanı’na İsrailli yetkililer neden böyle bir liste versin, bu ne yakınlık” sorgulamasına girişince geri adım attı.
“Yanlış anlaşıldım” diyerek vazgeçti...


Ancak biz size Bülent Yıldırım ile İslamcı camiada çok konuşulan bir iddiayı gündeme getirelim.

CAHAR DUDAYEV

Cahar Dudayev, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından Ekim 1991’de yapılan seçimlerde Çeçenistan Cumhurbaşkanı seçildi. Çeçenistan, Dudayev önderliğinde bağımsızlığını da ilan ediyordu. Ancak Rusya bu kararı tanımıyordu. 1991 ile 1994 arasında iki yönetim arasında itişme yaşandı.

1994 Aralık ayında ise Rusya Çeçenistan’a büyük bir askeri operasyon gerçekleştirdi. Boris Yeltsin, hızla çözülen Rusya’da yeniden güçlü bir iktidar arayışına girmişti. Çeçenistan’da otorite sağlayarak hem Rusya’nın diğer özerk bölgelerine mesaj veriyor hem de Çeçenistan’dan geçen Bakü petrol boru hattını kontol altına almak istiyordu.

Dudayev, operasyonun başlamasının ardından Başkanlık Sarayı’nı terk etti. Eski bir Kızılordu generali olan Dudayev direnişe başladı. 20 Ocak 1995’de Başkanlık Sarayı’na Rusya bayrağı çekilirken direniş devam ediyordu. Çatışmalar kısa sürede tüm Çeçenistan’a yayıldı.

Bu tarihlerde Rusya ile ABD arasında Clinton ve Yeltsin öncülüğünde yeni bir uzlaşma arayışı başladı. Rusya’nın Batı’ya açılışı Yeltsin öncülüğünde gerçekleşecekti. Bunun için Batı’nın da Yeltsin’e bir iktidar hediye etmesi gerekiyordu. Elbette iktidarın yolu Çeçen direnişinin bitirilmesinden geçiyordu.

İHH’NIN KURULUŞU

O yıllarda Türkiye’de bulunan İslamcı hareket Çeçenistan’a büyük ilgi duyuyordu. Milli Görüş saflarından Çeçenistan’a savaşmaya gidenler dahi vardı. Bosna’nın ardından yeni bir cihad ruhu oluşmuştu.

Bosna’da bir araya gelen İslamcı kesim, Çeçenistan ile başlayan süreçte 1995’te artık kendilerini kurumsallaştırmaya karar verdiler. 1995’te İHH’yı kurdular. İHH, bir yardım örgütü gibi değil adeta bir siyasi parti gibi çalışıyordu. İslamcı kesimin olduğu her yere koşuyordu.

İHH’nın kuruluşunu gerçekleştirenler, bir tür sol-İslam romantizmini benimsemişlerdi. pek çoğu şeriat düzenini savunmalarına rağmen, neoliberalizme de eleştiride bulunuyorlardı.

DUDAYEV NASIL ÖLDÜ

Peki Dudayev nasıl öldü?

Başka bir şekilde Çeçen direnişi nasıl bastırıldı?

ABD’den, Çeçen hareketine sempatiyle bakan Türkiye’ye o yıllarda bir uydu telefonu geldi. Bu uydu telefonu Dudayev’e güvendiği Türkiyeli isimler tarafından hediye edildi. Dudayev görüşmelerini bu telefonla yapıyordu.

20 Nisan günü Yeltsin ile Clinton Çeçenistan gündemli bir görüşme gerçekleştirdiler.

Görüşmenin ertesi günü, 21 Nisan 1996’da, ABD, Rusya’ya Dudayev’in kullandığı uydu telefonundan koordinatlarını verdi.

Birkaç dakika içinde Rusya, Dudayev’in bulunduğu noktayı bombaladı.

Dudayev, bu bombalamada hayatını kaybetti. Kısa süre sonra ise Çeçen direnişi bitirildi. Suikastten birkaç ay sonra Rusya ile yeni Çeçen yönetimi uzlaştı.

KİM HEDİYE ETTİ

Peki bu telefonu Dudayev’e kim hediye etmişti.

Uzun yıllar boyunca bu suikast sebebiyle dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan suçlandı. ABD’den gelen telefonu Erbakan’ın Dudayev’e hediye ettiği söylendi.

Gazeteci Çetin Ağaşe,”Avrusya-Bir Gazeteci’nin Çeçenistan ve Azerbaycan Notları” kitabında Dudayev’e giden telefondan ötürü Erbakan’ı sorumlu tutuyordu. Ağaşe şunları yazıyordu:

“Dudayev sürekli dağlık ve kırsal alanda bulunduğu için haberleşme olanakları kısıtlıydı. Bir gün dönemin MİT müsteşarı Şenkal Atasagun elinde bir bond çantayla başbakanlığa gelip bu çantanın içindeki nec marka uydu telefonunu Erbakan'a verir. Erbakan da olaylardan habersiz bu telefonu tez elden Dudayev'e ulaştırır. Dudayev bu telefonla görüşmeye başlar bir gün Çeçenistan'ın ufak bir yerleşim yerinde bu telefonla görüşme yaparken Rusların nokta atışı bomba saldırısıyla öldürülür.”

İslamcı pek çok isim ise Erbakan’ın olaydan habersiz olduğunu söylerken suikastten Şenkal Atasagun’u sorumlu tutuyordu.

Erbakan’ın telefonu Dudayev’e kendi eliyle vermediği bilindiğine göre telefon Dudayev’e nasıl ulaşmıştı?

Cahar Dudayev’in eşi Dudayev’e telefonu Türk solcularının verdiğini iddia ediyordu. Oysa Cahar Dudayev’in Türk sol örgütleri ile bir ilişkisi yoktu. Belli ki Bayan Dudayev, eşinin dostlarını solcu sanıyordu.

BÜLENT YILDIRIM

ABD’den Türkiye’ye oradan da Dudayev’e giden ve Dudayev’in ölümüne neden olan telefonu Dudayev’e kimin hediye ettiğini soruşturduk. İddialara göre bu telefonu Dudayev’e hediye eden isim o yıllarda Çeçenler’e yardım eden aktivist hareketinin öncüsü ve İHH kurucusu Bülent Yıldırım idi. Yıldırım’ın hediye ettiği telefonu, ABD takip ediyor ve verdiği sinyallerden an be an Dudayev’in yerinden haberdar oluyordu. Nihayetinde bu koordinatlar sonunda Rusya ile ilişkiler için Rusya’ya veriliyordu.

İddialar böyle...

Elbette MOSSAD’ın kendisine istihbaratçı gazetelerin listesini verdiğini söyleyen Yıldırım’ın önce bu iddiaları yanıtlaması gerekiyor.

Bu telefon Dudayev’e nasıl ulaştı?

Dudayev’e telefonu veren “solcu” isim kimdi?

Dudayev’in eşi Bayan Dudayev belki de geçtiğimiz günlerde devrimci solcu müzik grubu Grup Yorum konserine giden Bülent Yıldırım’ı “solcu” sanıyordu.

23.06.2010 - Odatv.com

Son Yazılar