abd ve ab ukraynada fasistlere para dagitiyor2

Paul Craig Roberts: "ABD ve AB Ukrayna'daki eylemcilere para veriyor!"

Eski ABD Hazine Bakan Yardımcısı Paul Craig Roberts,

ABD ve AB'nin Ukrayna'da hükümet karşıtlarına para vererek Rusya yanlısı hükümete karşı kışkırttığını iddia etti.

Paul Craig, www.paulcraigroberts.org adlı internet sitesinde yayımladığı makalede hükümet karşıtlarına paraların Almanya'nın en büyük partilerinden biri olan Hıristiyan Demokratik Birliği'ne bağlı Konrad Adenauer Vakfı'nca ödendiğini öne sürdü. Craig'in elde ettiği bilgilere göre; "maaş ödeme acentesi" gibi hareket eden Konrad Adenauer Vakfı hükümet karşıtlarına ortalama 200 ile 300 Grivna, yani 15 ile 25 Euro gibi parasal yardımda bulunuyor.

NECİP HABLEMİTOĞLU DA O ÖRGÜTÜ YAZMIŞTI!

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu 18 Aralık 2002 tarihinde öldürülmeden önce Konrad Adenauer Vakfı'nın da dahil olduğu bir takım Alman vakıflarını suçlamış ve Türkiye'de faaliyet gösteren Alman Vakfı ve Enstitüleri'nin, gerçekte Alman İstihbarat Servisi BND'nin kontrolünde çalışan, tüm masrafların Federal Bütçe'den karşılanan ‘taşeron' NGO'lar olarak suçlamıştı.

Paul Craig yazısında, ABD'li Neoconların ise Ukrayna'yı destabilize (istikrarsız bir hale getirmek) etme ve ABD'nin hedefine ulaşabilmesi için Ukrayna'daki bir "şebekeye" 5 Milyar Dolar "yatırım" yaptığını vurguluyor.

(Paul Craig'in yazısının tamamı: www.paulcraigroberts.org/2014/02/17/us-eu-paying-ukrainian-rioters-protesters-paul-craig-roberts/)

UKRAYNA’DA NELER OLDU?

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yaşanan çatışmalarda ölenlerin sayısının 25'e yükseldiği belirtildi.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısının 25'e ulaştığı kaydedilirken, ölenlerin arasında Ukrayna'nın Vesti gazetesi muhabirinin de bulunduğu belirtildi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı da bugün itibarıyla hayatını kaybeden emniyet görevlileri sayısının 9'a ulaştığını açıkladı. Bakanlık açıklamasında, ayrıca 241 protesto göstericisi, 79 emniyet görevlisi, 5 gazeteci ve 1 milletvekilinin de hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Güvenlik güçleri, göstericilerin başkent Kiev'in merkezindeki Bağımsızlık Meydanı'nda kurdukları kamplarına da müdahale etti. Görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin tazyikli su ve sersemletici el bombaları kullandığını söyledi.

Muhalefet liderlerinden Vitali Klişenko, meydandaki 20 bin göstericiye kampı savunmalarını söyledi.

RUSYA: UKRAYNA'DA YAŞANANLAR DARBE GİRİŞİMİDİR!

Rusya Devlet Başkanı’nın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kremlin’in Ukrayna’da yaşananları darbe girişimi olarak yorumladığını açıkladı.

Peskov, “Moskova, aftan yararlanarak hemen şiddet içerikli eylemlere başlayan aşırılık yanlısı unsurların uyguladığı şiddeti kararlı bir şekilde kınıyor.” şeklinde konuştu.

Sözcü, “Rusya yönetimi ve Rusya Devlet Başkanı’nın bakış açısından yaşananlardan tamamen ve tümüyle aşırılık yanlısı unsurlar sorumlu. Eylemleri, darbe girişimi olarak değerlendirilebilir. Binaları işgal ediyor, silah ele geçirmeye çalışıyorlar.” dedi.

Rusya lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç arasında dün gece telefon görüşmesinin yapıldığını doğrulayan Peskov, bu konuşma ile ilgili yapılan haberin gerçeğe uymadığını kaydetti.

Putin’in Sözcüsü, “Rusya yönetiminin ve Rusya Devlet Başkanı’nın Ukrayna’da yaşananlara yönelik tutumu, krizin bir an önce çözülmesini beklemektir. Ancak çözümün ne şekilde ve hangi yöntemlerle sağlanacağı tamamen meşru hükümetin münhasır yetkisindedir.” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı’nın Ukraynalı muadiline neyin nasıl yapılacağı konusunda hiçbir zaman öğüt vermediğini ve gelecekte de öyle bir niyetinin olmadığını ifade eden Peskov, “Devlet Başkanı’na göre Ukrayna’da yaşananlardan tüm sorumluluk tamamen aşırıcılara ait. Moskova, Ukrayna’daki tüm uygar politik güçlerle diyalogu destekliyordu ve destekliyor.” dedi.

Putin’in Sözcüsü, Rusya yönetiminin Ukraynalı mevkidaşlarına “en kısa zamanda mevcut duruma için bir çözüm elde etmeyi” dilediğini vurguladı.

Atilla COŞKUN - 19 Şubat 2014 - Odatv

Son Yazılar